Την αφύπνισε… και τον "καθάρισε" ο κάπτεν! (φώτος)

Μ’ ένα επιθετικό ξέσπασμα 22 λεπτών η ΑΕΚ επανήλθε στις νίκες επί του Ερμή με 3-1. Η πρώτη στο νέο έτος για τους «κιτρινοπράσινους».

Οι «φτεροπόδαροι» πάγωσαν… προσωρινά τους Λαρνακείς που για ακόμη ένα παιχνίδι παρουσιάστηκαν επιπόλαιοι στα μετόπισθεν και τιμωρήθηκαν από τον Βάλπορτ.

Το γκολ του Ολλανδού φαίνεται λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του Αυγουστή και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον κάπτεν «Τρίσκο» έφερε τα κάτω-πάνω μέσα σ’ ένα 20λεπτο.

Ο ηγέτης της ΑΕΚ ολοκλήρωσε εμφατικά χατ-τρικ πριν από την λήξη του ημιχρόνου και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη-επιστροφή στην ΑΕΚ και σταμάτησε το αρνητικό σερί 5 αγώνων χωρίς τρίποντο.

Ασίστ χαϊλαϊτ ο Σπόλιαριτς, ο Νάντο την δεύτερη ασίστ πάρε-βάλε και ο Ναράνχο κέρδισε το πέναλτι για το 3-1. Εμφάνισε ξανά… ανησυχητικά σημάδια στην άμυνα η ΑΕΚ με φτηνά λάθη, ένα από αυτά ήρθε το γκολ του Βάλπορτ.

Στους 34 η ΑΕΚ, στους 20 έμεινε ο Ερμής. Οι «κιτρινοπράσινοι» πάνε στην Πάφο, ο Ερμής φιλοξενεί την ΑΕΛ.

ργρερτερτρετερ

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

-2' Φοβερή απόκρουση του Καϊκέ σε συρτό σουτ του Τάντι, κόρνερ για την ΑΕΚ.

-3' Βολέ του Σπόλιαριτς στο ύψος της περιοχής, βρίσκει κάπου η μπάλα και καταλήγει εκ νέου σε κόρνερ. Η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.

-4' Σπουδαία άμυνα του Χολτ σε προσπάθεια του Τρισκόφσκι, ο Σκωτσέζος διώχνει ξανά σε κόρνερ. Πίεση της ΑΕΚ για ένα γρήγορο γκολ.

-9' Ανέβασμα του Ερμή, ο Γαβριήλ στην περιοχή, κόρνερ για την ομάδα του Σατσιά.

-15' (ΣΧΟΛΙΟ) Διαχειρίστηκε σωστά και ξεπέρασε την αρχική πίεση της ΑΕΚ ο Ερμής. Στο προσκήνιο βέβαια πάντα η ομάδα του Αυγουστή, κυκλοφορεί και ψάχνει τους τρόπους να μπει στην περιοχή για να απειλήσει την εστία του Καϊκέ.

- 19' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 0-1! Ο Βάλπορτ! Μεγάλο λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Βάλπορτ πήρε πάσα-δώρο από τον Σούτερντεν και δεν δυσκολεύτηκε για να κάνει το 0-1. Πρώτο γκολ για τον Ολλανδό άσο στο Κυπριακό πρωτάθλημα. Ψυχρολουσία για τους "κιτρινοπράσινους".

dfgdfgdgfgdfgdgd

-23' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-1! Ο Τρισκόφσκι! Απίθανη ασίστ του Σπόλιαριτς στον Σκοπιανό, μπροστά από τον Καϊκέ δεν λάθεψε και ισοφάρισε άμεσα. Τρομερή ασίστ-κάθετη του Ματίας Σπόλιαριτς. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ

-29' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-1! Ο Τρισκόφσκι! Ο Χέιτλι στον χώρο για τον Νάντο, αυτός προτίμησε την πάσα στον Τρισκόφσκι, εύκολα ο Σκοπιανός για το 2-1.

φσδφσδφσδφφφσδσφδ

-37' Δοκάρι ο Ερμής με τον Μέιρα! Ατομική ενέργεια του Πορτογάλου, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ!

-38' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Ερμή για χέρι του Τρουγιόλς. Η μπάλα πρώτα στο πόδι και έπειτα στο χέρι. Η φάση εξετάστηκε δεν υπάρχει πέναλτι.

-44' Πέναλτι η ΑΕΚ! Ο Ναράνχο ανατρέπεται από τον Καϊκέ. Κίτρινη στον Βραζιλιάνο. Ψηλά η άμυνα του Ερμή, ο Ισπανός έφυγε τετ α τετ με τον Καϊκέ, έκανε την προσποίηση, ανατράπηκε και ευκαιρία για να μεγάλο προβάδισμα.

γηφγηηφγηφγηφ

-45' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 3-1! Ο Τρισκόφσκι είναι εύστοχος από τα 11 βήματα. Χατ-τρικ ο Σκοπιανός!

Ημίχρονο στην Αρένα. Φοβερό ξέσπασμα της ΑΕΚ που πέτυχε τρια γκολ μέσα σε 22 λεπτά. Σούπερ "Τρίσκο" που επανήλθε με χατ-τρικ και δίνει μεγάλο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Αυγουστή. Σκόραρε πρώτος ο Ερμής που αφύπνισε... την ΑΕΚ και τιμώρησε τους "φτεροπόδαρους" με τρια γκολ.

Έναρξη στο β' ημίχρονο

-55' Διπλή αλλαγή ετοιμάζει ο Σατσιάς, Ρουσιάς και Κονέ θα περάσουν στο ματς. Οι Μέιρα και Ντιας εκτός.

-60' Μια ώρα αγώνα, εύκολα το 3-1 η ΑΕΚ που προσπαθεί να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Ερμής για την ώρα δεν βρίσκει απάντηση...

-62' Στο έδαφος ο Κοβάσεβιτς μετά από μονομαχία των Τρουγιόλς και Μοϊσόφ, φωνές για πέναλτι, συνεχίζεται το πιαχνίδι. Στην συνέχεια ο Ρουσιάς έκανε το σουτ η μπάλα άουτ.

-66' Διπλή κίνηση για την ΑΕΚ, οι Ακοράν-Σπιρόφσκι στις θέσεις των Νάντο και Σπόλιαριτς.

-72' Σειρά του Σατσιά για νέα... διπλή αλλαγή. Οι Καραγκούνης-Κύπρου στις θέσεις των Κυριακίδη και Βάλπορτ

-74' Χαμένη ευκαιρία του Ερμή για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, ο Κοβάσεβιτς πήρε την μπάλα, έκανε τις προσποιήσεις, το πλασέ του μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μολ. Ξεχωρίζει ξανά το λάθος της άμυνας, αυτή τη φορά ο Μικέλ έκανε λανθασμένη μεταβίβαση και ενώ δεν πιεζόταν.

-81' Κάθετη του Τρισκόφσκι, ο Ακοράν στην περιοχή έκανε το πλασέ, ο Καϊκέ διώχνει με τα πόδια.

-82' Ο Λαφράνς στην θέση του Τάντι, ο Ναούμ στην θέση του Τρουγιόλς. Ντεμπούτο για τον νεαρό.

-90' Μπαίνουμε σε λεπτά καθυστερήσεων.