Τριάρα, τρίτη σερί, κορυφή και... περιμένει! (Φώτος)

Την τρίτη της σερί νίκη και πέμπτη στα τελευταία έξι παιχνίδια, πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (26/02) η ΑΕΛ. Η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε την ΑΕΚ στην πρεμιέρα των πλέι οφ και έφτασε στη νίκη με 3-0, χάρις σε γκολ των Σάντος (29') και Μαέ (45' και 50'). Μοιραίος για την ΑΕΚ ο Τρουγιόλς που με την απερισκεψία του στο 19' άφησε την  ομάδα του με δέκα παίκτες. Με τη νίκη της η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ανέβηκε στους 58 βαθμούς και την κορυφή, αναμένοντας τα αποτελέσματα των υπολοίπων ομάδων (Ομόνοια 56, Απόλλωνας 54, Ανόρθωση 51).

-Έναρξη.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες. Χωρίς κάποια επιθετική προσπάθεια.

-6' Πρώτη καλή προϋπόθεση στο ματς. Τόρες και Ριέρα συνεργάστηκαν από δεξιά, σέντρα του τελευταίου στο πρώτο δοκάρι, δεν βρήκε την μπάλα ο Μαέ.

-6' Αντεπίθεση και μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Στην εξέλιξη της προηγούμενης φάσης, Ο Μακρής πέρασε στον Ακοράν, αυτός έστρωσε στον Τρισκόφσκι που από καλή θέση εντός περιοχής και δεξιά έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-12' Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα. Με διάθεση για να επιτεθούν οι δύο ομάδες.

-19' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Τρουγιόλς. Επικίνδυνο τάκλιν του παίκτη της ΑΕΚ στον Μηνά Αντωνίου. Ο ρεφ Νεοκλέους αρχικά έδωσε κίτρινη για το φάουλ και στην συνέχεια απ' ευθείας κόκκινη για φτύσιμο του Τρουγιολς στον Ζντραφκόφσκι.

-24' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς.

-25' Με παίκτη περισσότερο η ΑΕΛ, πήρε την κατοχή της μπάλας στα τελευταία λεπτά.

-29' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Σάντος! Δημιουργός ο Τεϊξέιρα, με ωραία σέντρα και σκόρερ ο Σάντος που με άψογη κεφαλιά νίκησε τον Μολ για το 1-0!

-33' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Λαφράνς αντί Νάντο.

-43' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Γκονζάλεθ στον Τόρες. Κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΚ.

-45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ο Μαέ, για το 2-0!

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ναράνχο αντί Γκονζάλεθ.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Αβντιγιάι αντί Μεντόγιεβιτς.

-49' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ! Το κέρδισε ο Μαέ, τον ανέτρεψε ο Λαφράνς.

-50' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μαέ ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, αυτή την φορά ο Μολ τον... ψάρεψε και απέκρουσε, αλλά ο Μαέ πήρε το "ριμπάουντ" και πλάσαρε εύστοχα για το 3-0!

-53' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Χάουγκεν αντί Τρισκόφσκι.

-58' Μακρινό σουτ του Αντωνίου, ψηλά έξω.

-61' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Κυριάκου αντί Αντωνίου και Μπάμπιτς αντί Μαέ.

-61' Δυνατό σουτ του Ακοράν από καλή θέση, ψηλά έξω.

-70' Εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου, κεφαλιά του Σάντος, σταθερά ο Μολ.

-71' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα οι Α. Αβραάμ και Κωνσταντινίδης, έξω οι Γεωργίου και Τόρες.

-73' Διακοπη στο ματς, το VAR τσεκάρει φάση για πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, για χέρι του Χάουγκεν. Πήγε για οn field review ο Νεοκλέους. Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-76' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Φλοριάν και Ναούμ μέσα, Ακοράν και Χέιτλι έξω.

-77' Σουτ του Ριέρα η μπάλα κόντραρε, νέο σουτ ο Μπάμπιτς, σταθερά ο Μολ.

-81' Λάθος ο Πάντιτς, ο Φλοριάν μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τεϊξέιρα έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

-85' Σκόραρε η ΑΕΚ με τον Λαφράνς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ αφού ο Φλοριάν που του έδωσε την ασίστ, έγινε κάτοχος της μπάλας όντας εκτεθειμένος.

-90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

- Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Πάντιτς, Αντωνίου (61'Κυριάκου), Μεντόγιεβιτς (46'Αβντιγιάι), Ριέρα, Ζντραφκόφσκι, Τόρες (71'Κωνσταντινίδης), Γεωργίου (71'Α. Αβραάμ), Μαέ (61'Μπάμπιτς), Σάντος.

Στον πάγκο οι Κεραυνός, Α. Αβραάμ, Κέρκεζ, Δ. Αβραάμ, Αβντιγιάι, Πσισιέ, Κυριάκου, Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς.

ΑΕΚ: Μολ, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Ακοράν (76'Φλοριάν), Νάντο (33'Λαφράνς), Χέιτλι (76'Ναούμ), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ (46'Ναράνχο), Ιωάννου, Μακρής, Τρισκόφσκι (53'Χάουγκεν).

Στον πάγκο οι Τέουνκενς, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς, Χάουγκεν, Φλοριάν, Ναράνχο, Ναούμ, Λαφράνς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεντόγιεβιτς / Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Τρουγιόλς.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής:  Κουμή Δημήτρης