"ΤΡΕΛΟ" ματς! / ΑΕΚ και ΕΝΠ έριξαν... τεσσάρες! (Φώτος)

Το ματς της χρονιάς είχαμε το απόγευμα της Κυριακής στην ΑΡΕΝΑ! ΑΕΚ και ΕΝΠ προσέφεραν πλούσιο θέαμα, οκτώ γκολ, μπόλικες φάσεις και στο τέλος... συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 4-4! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 1-3, οι γηπεδούχοι το ανέτρεψαν στην επανάληψη σε 4-3 και ένας πρώην ΑΕΚτζής, ο Ονησίφορος Ρουσιάς διαμόρφωσε το τελικό 4-4. Χατ τρικ για την ΑΕΚ απ' τον Τρισκόφσκι (τα 2 με πέναλτι) και ένα ο Φιόλιτς, Αγκίρι, Θεοδώρου, Βαλλιάνος (γκολάρα) και Ρουσιάς οι σκόρερ.

-5' Προσπαθούν να προσαρμοστούν στο βρεγμένο τερέν οι ποδοσφαιριστές, χωρίς κάποια τελική μέχρι στιγμής.

-6' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, γύρισμα του Αγκίρι, πλασέ του Ριέρα, μπλόκαρε ο Τόνιο.

-7' Σοβαρό λάθος του Αγγελή, έκλεψε ο Τρισκόφακι αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό, με τον Κλέιμαν να μαζεύει.

-8' Δεύτερη καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Ο Θεοδώρου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά έδιωξε ο Θαντί πάνω στην γραμμή.

-10' Με επιθετική διάθεση η ΕΝΠ παρά το ότι παρατάχθηκε χωρίς σέντερ φορ (στον πάγκο οι Σκεπάνιακ  Ρουσιάς).

-15' Προσπαθεί να κρατήσει μπάλα η ΑΕΚ, αλλά δυσκολεύεται στον μεσοαμυντικό της χώρο από το πρέσινγκ του αντιπάλου.

-19' Κίτρινη στον Μαϊσουράντζε για φάουλ στον Γκονζάλεθ.-21' Γκολ για την ΕΝΠ με τον Αγγελή, μετά από στημένη φάση και σέντρα του Αμπαρτζουμιάν. Το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

-22' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Φιόλιτς! Αντεπίθεση από αριστερά, ο Γιάννου γύρισε στον Φιόλιτς που με αριστερό πλασέ νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-0! (Δείτε το ΕΔΩ το γκολ του)

-24' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Αγκίρι! Άμεση απάντηση για τους "βυσσινί". Σέντρα του Ριέρα από δεξιά, ωραία κεφαλιά του Αγκίρι και 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-30' Κίτρινη σε Ριέρα.

-33' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Θεοδώρου! Ωραία σέντρα του Αγκίρι από αριστερά, ο Θεοδώρου έκανε την κεφαλιά από κοντά και νίκησε τον Τόνιο για το 1-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-36' Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ! Πίεση ψηλά και κλεψιμο, ο Σπόλιαριτς έδωσε στον Αγκίρι που προσποιήθηκε και έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ουντότζι.

-41' Ο Ραούλ μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά το γύρισμα του ήταν δυνατό.

-42' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ και 1-3! Απίθανο γκολ απ΄ τον Βαλλιάνο! Ο Ελλαδίτης άσος πήρε μπάλα από αριστερά και εκτός περιοχής και έκανε το δυνατό βολέ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίκτυα! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-46' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ιωάννου αντί Θαντί.

-46'ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Στην πρώτη της επίθεση στο β' μέρος, η ομάδα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ μείωσε σε 3-2 με τον Σκοπιανό άσο να κάνει το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να νικάει τον Κλέιμαν!

-52' Δυνατό σουτ του Κάσες, ψηλά έξω.

-54' Πέναλτι για την ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Μαϊσουράντζε στον Κάσες. Φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

-55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Ο "Τρίσκο" εκτέλεσε εύστοχα για το 3-3! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-58' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Βαρέλα αντί Αγκίρι.

-60' Κίτρινη στον Γκαρσία για φάουλ στον Ριέρα.

-63' Δυνατό σουτ του Γιάννου από πλάγια θέση, σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

-64' ΝΕΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο ρεφ υπέδειξε παράβαση σε μαρκάρισμα του Αμπαρτζουμιάν στον Γιάννου. Απ' τις επαναληπτικές προβολές δεν φάνηκε κάποια παράβαση.

-65' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ιβάν Τρισκόφσκι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ξανά, ανατρέποντας το παιχνίδι και... γράφοντας το 4-3 για την ΑΕΚ! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-68' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ρουσιάς αντί Μαϊσουράντζε.

-69' Κίτρινη στον Βαλλιάνο.

-72' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Ρουσιά! Ο Βαρέλα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Αμπαρτζουμιάν στο πρώτο δοκάρι έκανε την πισινή κεφαλιά και ο Ρουσιάς από κοντά σκόραρε για το 4-4!

-75' ΚΟΚΚΙΝΗ για την ΑΕΚ. Δεύτερη κίτρινη στον Φακούντο Γκαρσία και αποβολή.

-78' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Ουντότζι αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Αμπαρτζουμιάν που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας.

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Σπόλιαριτς αντί Φιόλιτς.

-79' ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ! Μακρινό δυνατό σουτ του Θεοδώρου, ο Τόνιο... πέταξε και ακούμπησε λίγο την μπάλα, στέλνοντας την στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

-86' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν αντί Τέτε.

90+3' Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αγγελή απ' την κεφαλιά του Γκονζάλεθ.

-Τέλος.

ΑΕΚ (Ιντιάκεθ): Τόνιο, Θαντί (46'Ιωάννου), Τρισκόφσκι, Τέτε (86'Ακοράν), Φιόλιτς (79'Σπόλιαριτς), Γκονζάλεθ, Γκαρσία,Σάστρε, Ραούλ, Κάσες, Γιάννου.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Μοϊσόφ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Κίβενι, Ιωάννου, Αναστασίου, Κωνσταντίνου, Ναούμ.

ΕΝΠ (Σιβιέρο): Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Αγγελή, Θεοδώρου, Ουντότζι (80'Ροντρίγκεζ), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (58'Βαρέλα), Ριέρα, Βαλλιάνος, Μαϊσουράντζε (68'Ρουσιάς).

Στον πάγκο: Πέτρου, Σταρόκιν, Βαρέλα, Κουμής, Σκεπάνιακ, Κοσμά, Ρουσιάς, Ροντρίγκεζ, Κυριάκου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / Μαϊσουράντζε, Ριέρα, Βαλλιάνος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Γκαρσία (2η κίτρινη)

Διαιτητής:Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος