Τρίσκο και Κλωναρίδης το... μοίρασαν σε ένα λεπτό!

Χωρίς νικητή στο ΓΣΠ. ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν στο 1-1 στον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής, με τα δυο γκολ να σημειώνονται σε διάστημα ενός λεπτού. Ο Τρισκόφσκι στο 59' έβαλε μπροστά την ομάδα του και ο Κλωναρίδης ισοφάρισε στο 60'.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 32' μετά από αποβολή του Ντε Βινσέντι μετά από χρήση του on-field review από τον διαιτητή Νικόλα Νεοκλέους.

Στους 30 βαθμούς ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι, στους 20 οι γηπεδούχοι.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-5 λεπτά χωρίς κάτι αξιόλογο. Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ

-7' Πρώτη τελική. Έγινε μπαλιά και λανθασμένη απομάκρυνση από την άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη που από κοντά δεν έπιασε καλά το σουτ

-13' Εκτός γηπέδου ο Εφραίμ που χτύπησε στη μύτη, δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Με δέκα οι γηπεδούχοι

-15' Τώρα επιστρέφει ο ακραίος του ΑΠΟΕΛ

-20 λεπτά. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη είναι πιο επιθετική. Έχει πιο ψηλά τις γραμμές, κρατά μπάλα και ψάχνει τους χώρους αλλά η ΑΕΚ αμύνεται πολύ καλά

-28' Κίτρινη στον Γουίλερ για μαρκάρισμα στον Ακοράν στον χώρο του κέντρου

-Μισάωρο. Η ΑΕΚ έχει ισορροπήσει το ματς στα τελευταία λεπτά και κρατά μπάλα. Πολύ αργός ο ρυθμός, πολλές οι διακοπές και οι λάθος μεταβιβάσεις και από τις δυο ομάδες

-30' Κάρτα και στον Αποστολάκη για τράβηγμα στον Ιωάννου

-30' Διακοπή μετά από φάουλ υπέρ της ΑΕΚ στον χώρο του κέντρου. Ο ρεφ σφύριξε το φάουλ, η μπάλα συνέχισε να κυλά, ο Ντε Βινσέντι σχεδόν ταυτόχρονα με το σφύριγμα πήγε να την κλοτσήσει και βρήκε επικίνδυνα τον Χέιτλι. Πάει στο VAR ο διαιτητής για να δει τη φάση

-32' ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο ρεφ Νεοκλέους αποβάλλει τον Αργεντινό μετά που είδε το ριπλέι

-41' Σουτ του Φλοριάν από κοντά, διπλή κόντρα και έξω

-41' Ο Ενσούε στη θέση του Αποστολάκη

-42' Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ. Η πρώτη στο ματς... Εξαιρετική συρτή μπαλιά του Ιωάννου από αριστερά, βρήκε τον Φερνάντεθ στο δεύτερο δοκάρι, αυτός από πολύ καλή θέση έστειλε έξω τη μπάλα

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+3' Μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ζητάνε πέναλτι για χέρι του Γκονζάλεθ. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι  κατατοπιστικά

-Ημίχρονο. Καμία ομάδα δεν επέβαλε τον ρυθμό της στο πρώτο μισάωρο με την μπάλα να παίζεται στο κέντρο και τους δύο αντιπάλους να αλληλοεξουδετερώνουν τις επιθέσεις τους. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά, έπειτα οι φιλοξενούμενοι ισοζύγισαν το ματς και στο 32' άλλαξαν οι ισορροπίες με την κόκκινη στον Ντε Βινσέντι. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ πήρε τα ηνία και είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Φερνάντεθ να μην ευστοχεί από εξαιρετική θέση

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή, Τρισκόφσκι αντί Μακρή. Επανέρχεται στη δράση ο Σκοπιανός

-48' Επικίνδυνη φάση η ΑΕΚ. Ο Ιωάννου σέντραρε προς τον Φλοριάν που εξ επαφής δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, ο Ουζόχο δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Σιέλης προ της γραμμής έδιωξε

-54' Στο έδαφος ο Ανουάρ μετά από χτύπημα του Τρισκόφσκι στο πρόσωπο του Μαροκινού πάνω στη φάση

-59' ΓΚΟΛ 0-1! Τρίτη επικίνδυνη σέντρα στην μικρή περιοχή του Ουζόχο σε λίγα λεπτά, ο Τρισκόφσκι αφέθηκε ελεύθερος και με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ - Εδώ το βίντεο

-60' ΓΚΟΛ 1-1, ισοφαρίζει αμέσως το ΑΠΟΕΛ! Ο Ανουάρ μπήκε στην περιοχή, εξ επαφής έκανε το πλασέ, ανακόπηκε και ο Κλωναρίδης που ήταν στην σωστή θέση κέρδισε τη μπάλα και από κοντά νίκησε τον Τέουνκενς - Εδώ το βίντεο

-64' Στο έδαφος ο Ζόρζε, μέσα το ιατρικό τιμ

-65' Είναι εντάξει ο Πορτογάλος, συνεχίζει

-71' Διπλή αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης. Μερκής, Σατσιάς στις θέσεις Μπεν Σαχάρ, Εφραίμ

-71' Αλλαγή και ο Σωφρόνης, ο Νάντο στη θέση του Θάντι

-Τελευταίο εικοσάλεπτο, η ΑΕΚ έχει την κατοχή και ψάχνει το δεύτερο γκολ. Το ΑΠΟΕΛ με δέκα παίκτες αμύνεται και προσπαθεί στην κόντρα να χτυπήσει

-75' Κίτρινη στον Τρουγιόλς για επικίνδυνο φάουλ στον Γουίλερ. Στο έδαφος ο ακραίος των γαλαζοκίτρινων, μέσα το ιατρικό τιμ

-76' Είναι εντάξει ο Γουίλερ, συνεχίζεται το παιχνίδι

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Λάρνακας γυροφέρνει την περιοχή του Ουζόχο

-81' Κάρτα στον Ανουάρ για φάουλ στον Ακοράν. Ζητά αλλαγή ο χαφ του ΑΠΟΕΛ που τραυματίστηκε

-83' Ο Ναράνχο στη θέση του Τρουγιόλς, ρισκάρει για τη νίκη ο Σωφρόνης

-83' Εκτός ο Ανουάρ με το φορείο και μέσα ο Λούντεμο, επίσης ο Ντονγκαλά στη θέση Κλωναρίδη

-85' Κίτρινη ο Ακοράν, για φάουλ στον Ζαχίντ

-Τελευταία πέντε λεπτά. Χωρίς καλή φάση μετά τα δυο απανωτά γκολ. Πάρα πολλές οι διακοπές