ΑΕΛ - Ακρίτας: Το "γύρισε" ο Κατσανίκλιτς, "μίλησε" τελευταίος ο Τόρες (φώτος)

Ισόπαλη (2-2) η πρόβα της ΑΕΛ πριν από τον κρίσιμο πρώτο ημιτελικό κυπέλλου.

Ο μαχητικός Ακρίτας πήρε βαθμό στην Λεμεσό με πρωταγωνιστή τον Γαβριήλ που άνοιξε το σκορ ενώ ο Τόρες ισοφάρισε για το τελικό 2-2. Δυο γκολ και απόλυτος πρωταγωνιστής ο Κατσανίκλιτς για την ΑΕΛ.

Δοκιμές και αλλαγές από Γιανέφσκι που έβγαλε συμπεράσματα ενόψει Ολυμπιακού. Μοίρασε τον χρόνο σε Μιραλάς και Κατσανίκλιτς. Κορυφαίος ο Σουηδός, καλό ματς ο Παντελή. Επιστροφή του Μούριελ που έσωσε τον βαθμό στο τέλος σε τετ α τετ του Τόρες. Έπαιξε για λίγο και ο Μεντόγεβιτς.

Στους 39β η ΑΕΛ, στους 14 ο Ακρίτας.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο νέο γήπεδο Λεμεσού και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στο LIVE o Aντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

- Έναρξη στο ματς

- 2' Μπάσιμο του Χάσα από τα δεξιά, το γύρισμα του πάνω στον Πεντρέου.

φγδδφδδφγδφγγ

- 5' Με το κεφάλι βγαίνει και καθαρίζει ο Μούριελ, σταματά όμως η φάση αφού ήταν οφσάιντ ο Γαβριήλ.

- 6' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, επέμβαση του Πεντρέου σε σουτ του Μιραλάς! Ο Βέλγος έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ, το βγάζει ο κίπερ του Ακρίτα.

- 12' Σέντρα του Σέχιτς, κεφαλιά ο Τόρες, άουτ.

- 13' Νέο "οχι" του Πεντρέου στον Μιραλάς, ο Μεντόζα δημιούργησε την φάση, ο Βέλγος δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ του Ακρίτα.

- 14' Άστοχο το σουτ του Γαβριήλ.

- 18' Ωραίος συνδυασμός Μεντόζα-Μιραλάς, ο Βέλγος σπάει στον Τζάλμα, σέντρα του Βραζιλιάνου, κόβει ο Μεντιμόρετς πριν οπλίσει... ο Μιλιτσεάνου.

- 22' ΓΚΟΛ ο Ακρίτας και 0-1! Ο Γαβριήλ! Ωραίο γκολ του Κύπριου διεθνούς άσου των Ελπίδων. Άδειασε τον Φιλίποβιτς και με φαλτσαριστό πλασέ νίκησε τον Μούριελ.

σδφσδφσδφφσδφ

- 25' Μεγάλη ευκαιρία του Ακρίτα, ο Τόρες από πολύ κοντά δεν κάνει σωστό πλασέ και στέλνει την μπάλα παράλληλα της εστίας. Ήταν απέναντι από το τέρμα ο Αργεντινός.

- 26' Κεφαλιά του Εράσο, ο Μούριελ πέφτει και μπλοκάρει.

- 31' Aγγίζει την ισοφάριση η ΑΕΛ, ο Μιραλάς το σουτ, η μπάλα στο δοκάρι!

- 37' Κάθετη του Παπαφώτη, ο Μιραλάς σε θέση βολής, βγάζει την άμυνα ο Κονέ.

Ημίχρονο.

Τριπλή αλλαγή για τον Γιανέφσκι. Οι Ρόμο, Κατσανίκλιτς και Μπίλοβαρ στις θέσεις των Μιλιτσεάνου, Μιραλάς και Φιλίποβιτς.

Εναρξη στο Β΄ ημίχρονο

- 53' Ευκαιρία της ΑΕΛ με τον Κατσανίκλιτς, από κοντά ο Σουηδός δεν κατάφερε να νικήσει τον Πεντρέου. Φάση που ξεκίνησε από τον Ρόμο. Μεγάλη επέμβαση του Πεντρέου.

- 55' Ο Γαβριήλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πήγε πλάγια έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή με τον κορυφαίο της παίκτη.

- 60' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-1! Ο Κατσανίκλιτς! Ο Τεϊσέιρα έπιασε το μακρινό σουτ, ο Πεντρέου με ασταθή απόκρουση έδωσε την δυνατότητα στον Κατσανίκλιτς από κοντά να ισοφαρίσει.

ασδασδασδασδασδασδασδασδ

- 63' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-1! Ο Κατσανίκλιτς μέσα σε 2 λεπτά! Το γύρισε ο Σουηδός, μπροστά η ΑΕΛ. Ασίστ του Παντελή.

δφσδφσδφσδσδφσδ

- 65' Ο Μπεραχίνο στη θέση του Χάσα.

- 72' ΓΚΟΛ ο Ακρίτας και 2-2! Ο Τόρες! Ισοφαρίζει ο Αργεντινός με κεφαλιά.

δασαδδασδασ

- 77' Κίτρινη στον Ρόμο.

- 84' Μεγάλη ευκαιρία του Ακρίτα με τον Τόρες! Ο Αργεντινός σε τετ α τετ απέναντι από τον Μούριελ έκανε το πλασέ, απόκρουση του Βραζιλιάνου κρατά το 2-2. Έπρεπε να δοθεί κόρνερ, αντ' αυτού δίνεται ελεύθερο.

- 86' Σουτ του Κατσανίκλιτς, σταθερά μπλοκάρει ο Πεντρέου.

- 87' Κίτρινη οι Νταβόρ και Γαβριήλ.