ΑΕΛ - Ανόρθωση: Διπλό και πρώτη νίκη σε ντέρμπι... η ανεβασμένη "Κυρία"! (Φώτος)

Την μεγαλύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, πέτυχε το βράδυ της Κυριακής (27/11) η Ανόρθωση! Η ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ ήταν η νικήτρια στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΛ, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ χάρις στο γκολ του Νινγκά στο 44’. Καλύτερη στο πρώτο μέρος η «Κυρία», ανέβηκε η ΑΕΛ στην επανάληψη, είχε δοκάρι με τον Μιραλάς αλλά και η Ανόρθωση είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Αυτή ήταν η 5η νίκη της «Κυρίας» στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία είναι και η μεγαλύτερη αφού είναι η πρώτη σε ντέρμπι, μάλιστα εκτός έδρας. Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση ανέβηκε στους 17 βαθμούς και την 6η θέση, αφήνοντας την ΑΕΛ στους 14 και την 9η.

-5' Πεντάλεπτο χωρίς κάτι αξιόλογο.

-6' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Αντωνίου για φάουλ στον Κατσανίκλιτς.

-12' Πρώτη τελική στο ματς. Σέντρα του Φραντζή από δεξιά, κεφαλιά του Κάσα, λίγο έξω η μπάλα.

-14' Σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει, επίσης με κεφαλιά. Σέντρα του Κορέια από αριστερά, άστοχος από κοντά ο Νινγκά.

-18' Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Φραντζή προς τον Μούριελ, πρόλαβε και έδιωξε σε πλάγιο ο κίπερ της ΑΕΛ προ του Νινγκά.

-21' Κόρνερ για την Ανόρθωση, εκτέλεσε ο Κίκο, άστοχος με το κεφάλι ο Αντωνιάδης.

-25' Καλός και γρήγορος ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, πάνω - κάτω η μπάλα με την Ανόρθωση να έχει την ελαφριά υπεροχή.

-27' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Μούριελ. Έπεσε άτσαλα σε έξοδο ο κίπερ της ΑΕΛ.

-29' Σηκώθηκε ο Μούριελ, συνέχεια στο ματς.

-30' Διαγώνιο σουτ του Νινγκά, δύσκολα σε κόρνερ ο Μούριελ.

-40' Μειώθηκε ο ρυθμός, παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη.

-44' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση με τον Νινγκά! Η φάση ξεκίνησε από κόρνερ της ΑΕΛ. Ο Κεραυνός βγήκε και μάζεψε, έπαιξε γρήγορα στον Κίκο, αυτός με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Γουαρίς από αριστερά ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Νινγκά με κοντινό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μούριελ για το 1-0!

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κοντά και σε δεύτερο γκολ η Ανόρθωση! Σέντρα του Κορέια από αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Αντωνίου έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω.

-46' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Σις αντί Μακρή.

-47' Κίτρινη στον Χαρογιάν, για φάουλ στον Σις.

-51' "Τσίμπημα" της μπάλας απ' τον Τσιμπόλα προς τον Σις, πλασέ στην κίνηση ο τελευταίος, λίγο έξω η μπάλα.

-52' Ατομική προσπάθεια του Κάσα και γύρισμα, σουτ στην κίνηση ο Κατσανίκλιτς, η μπάλα κόντραρε.

-59' Σέντρα του Σάμπο, ο Νεοφύτου έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-61' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου αντί Κίκο και Ουάρντα αντί Γουαρίς.

-63' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μιραλάς αντί Κάσα, Σίλβα αντί Νεοφύτου και Μιλιντσεάνου αντί Μεντόγεβιτς.

-65' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Ωραία ενέργεια του Κατσανίκλιτς από δεξιά, ο Μιραλάς έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω!

-71' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Φερέιρα και Χριστοφή μέσα, Αρτυματάς και Κορέια έξω.

-79' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Χρυσοστόμου από καλή θέση πλάσαρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-80' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Μουνιόθ. Αμπαρτζουμιάν αντί Αντωνίου.

-81' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, μόνος στο δεύτερο δοκάρι ο Νινγκά έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

-83' Μακρινό σουτ του Τζάλμα Σίλβα, απελπιστικά έξω.

-87' Ολοκληρώνει και η ΑΕΛ με τις αλλαγές. Παντελή αντί Φραντζή.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής (87'Παντελή), Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς (63'Μιλιντσεάνου), Κάσα (63'Μιραλάς), Μπεραχίνο, Μακρής (46'Σις), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (63΄Σίλβα).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ζντραφκόφσκι, Μιραλάς, Τσέποβιτς, Παντελή, Μιλιτσεάνου, Ανδρέου, Μπιλοβάρ, Σίλβα, Κοντινέλα, Κις.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο, Αντωνίου (80'Αμπαρτζουμιάν), Κίκο (61'Χρυσοστόμου), Σαμπό, Αρτυματάς (71'Φερέιρα), Κορέια (71'Χριστοφή), Γουαρίς (61'Ουάρντα), Νινγκά.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Λάζαρος, Φερέιρα, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου, Ουάρντα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνίου, Χαρογιάν.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης