ΑΕΛ-Ανόρθωση: Διπλό... κορυφής! (φώτος)

"Πέρασε" από την Λεμεσό με τριάρα η Ανόρθωση και έπιασε κορυφή!

Η Κυρία κέρδισε με 3-1 την ΑΕΛ των 10 ποδοσφαιριστών για ένα ημίχρονο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου με σκόρερς τους Γκερέρο (24') Καστέλ (25) και Τιουνέ (90+8) πήρε μεγάλο διπλό κορυφής επί της ΑΕΛ που μείωσε με τον Μόρσεϊ στο 51'.

Επεισοδιακό ντέρμπι με πέναλτι, κόκκινη και ακυρωθέν γκολ (Τσίκο-Μακρής). Αποχώρησε με φορείο ο Γκερέρο με πρόβλημα στον ώμο, πρόβλημα και με Καστέλ.

Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για την διαιτησία του Καρβάλιο. Προβλήματα και για τον Χρίστο Χαραλάμπους που έχασε πρόωρα τους Ντέγοεστ και Χέντι. Τέσσερις συνολικά οι αναγκαστικές αλλαγές.

Μόνη πρώτη η Ανόρθωση με 14 βαθμούς, στους 7 έμεινε η ΑΕΛ που ηττήθηκε για 2η σερί αγωνιστική.

FDSFFSFSDF

- Έναρξη στο ντέρμπι.

- 1' Κόρνερ του Τεχέρα, διώχνει ο Χέντι.

- 3' Έφυγε γρήγορα στην κόντρα η ΑΕΛ, ο Μόρσεϊ έψαξε τον Χέντι, σε κόρνερ διώχνει ο Κορρέα.

- 6' Σκοράρει ο Τσίκο, ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ! Διαφωνεί ο Τσίκο αλλά είναι πιο μπροστά. Επιβεβαιώνεται η απόφαση μέσω VAR. Εκτέλεση κόρνερ του Γκερέρο, ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά ο Ανγκολέζος σε θέση οφσάιντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

- 10' Στον χώρο ο Ανδρέου, ο Γκαρθία βγαίνει νικητής.

- 11' Πάει για αλλαγή η ΑΕΛ, ο Ντέγοεστ δεν μπορεί να συνεχίσει.

σδσαδασδαδσδ

- 13' Ο Σωτηρίου στην θέση του Ντέγοεστ.

- 14' Νέα διακοπή στο ντέρμπι, στο έδαφος ο Χέντι που αποκόμισε πρόβλημα σε μια διεκδίκηση με τον Τιουνέ.

- 15' Συνεχίζει προς το παρών ο Χέντι, θα φανεί αν θα τα καταφέρει ο Νιγηριανός.

σδσδσδσδ

- 17' Απειλεί η ΑΕΛ! Ο Μόρσεϊ μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Μακρή, ο Τεχέρα με προβολή σώζει την εστία της Ανόρθωσης!

- 18' Κάτω ο Χέντι, πάει για δεύτερη αναγκαστική αλλαγή ο Χαραλάμπους. Ατυχία στην ΑΕΛ. Ετοιμάζεται ο Τσέρνιχ.

- 22' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Μονομαχία Τσίκο - Τσούκα, για χέρι του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, σφυρίζει πέναλτι ο Καρβάλιο.

Επιβεβαιώθηκε η παράβαση από τον VAR, πέναλτι για την Ανόρθωση. Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday.

- 24' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 0-1! Ο Γκερέρο νικά τον Μούριελ από τα 11 βήματα.

FDSFSDFSFSDFSFSDF

- 25' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 0-2! Ο Καστέλ! Μέσα σ' ένα δίλεπτο η Ανόρθωση πετυχαίνει δυο γκολ. Ο Καστέλ νικά τον Μούριελ για το 0-2! Υπέροχος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της Κυρίας, ο Καστέλ έφυγε τετ α τετ απέναντι από τον Μούριελ και δεν λάθεψε.

δφδσφσδφσδφσδφσφσδφ

- 26' Κίτρινη σε Μόρσεϊ για θέατρο.

- 30' Σουτ του Ανδρέου, διώχνει σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

- 32' Κάθετη του Γκερέρο για τον Καστέλ αυτή την φορά ο Μούριελ κερδίζει τον Ισπανό.

- 36' Άστοχο το σουτ του Ανδρέου.

- 37' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Μεντόγεβιτς σημαδεύει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ. Ο Μόρσεϊ μπήκε στη περιοχή, έδωσε στον Μακρή, αυτός έστρωσε στον αρχηγό που στάθηκε άτυχος.

- 39' Ευκαιρία της ΑΕΛ με τον Τσέρνιχ! Ωραίος συνδυασμός, άστοχος ο Λιθουανός από το όριο της περιοχής, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαήλ.

σδσδφφδφσδφσδφ

- 41' Άστοχο το σουτ του Γκερέρο.

Καθυστερήσεις - 9'

- 45+2' Ευκαιρία της Ανόρθωσης για το 0-3! Ο Τσίκο στον χώρο, μπήκε στη περιοχή, ελευθερώθηκε από τον Τσούκα, έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ! Υπήρχε και ο Καστέλ αλλά ο Ανγκολέζος προτίμησε το σουτ.

- 45+3' Απειλεί εκ νέου η Κυρία, ο Τσίκο στη περιοχή έδωσε στον Καστέλ, το σουτ του Ισπανού κόπηκε από τον Σωτηρίου. Σουτ μακρινό του Τεχέρα, μαζεύει ο Μούριελ.

- 45+6' Ένταση ανάμεσα σε Τσίκο και Φιλίποβιτς. Πάει στο VAR ο Καρβάλιο!

δφγδφγδφγδγδγ

Κόκκινη στον Φιλίποβιτς, κίτρινη στον Τσίκο. Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday. Aρχικά έδειξε κόκκινη στον Τσίκο αλλά μετά από συνεννόηση έδειξε κίτρινη στον Ανγκολέζο. Κόκκινη τελικά στον Φιλίποβιτς.

dsadasdasdasdas

Τέλος ημιχρόνου. Μπροστά η Ανόρθωση με δυο γκολ ενώ έχει και αριθμητικό πλεονέκτημα.

Πάει για διπλή αλλαγή η ΑΕΛ.  Οι Μπάστο και Φραντζής στις θέσεις των Τσούκα και Ανδρέου. Επανεμφάνιση του Πορτογάλου μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

ΔΦΔΣΦΣΔΦΦΣΔΦΣΦΣΔΦΔΦ

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' Σουτ του Γκερέρο εκτός περιοχής, μαζεύει ο Μούριελ.

ψσψσψσσψψσ

- 50' Περνά παράλληλα η σέντρα-σουτ του Παρούτη.

- 51' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-2! Ο Μόρσεϊ βάζει την ΑΕΛ ξανά στην διεκδίκηση του ντέρμπι! Συρτό σουτ του σκόρερ νικά τον Μιχαήλ! Αν και με 10 οι Λέοντες μειώνουν και παραμένουν ζωντανοί! Το 2ο γκολ του Μόρσεϊ με τα γαλαζοκίτρινα.

γφδγδφγγδγδγδ

- 56' Κίτρινη στον Παρούτη για φάουλ στον Σρνιτς.

- 57' Λάθη της Ανόρθωσης, κερδίζει φάουλ ο Μεντόγεβιτς.

- 58' Σέντρα του Σρνιτς, ο Σωτηρίου από δύσκολη θέση, πιάνει το κεφάλι, άουτ η μπάλα.

- 62' Πρόβλημα για τον Γκερέρο, ο Μιχάλης Ιωάννου αναμένεται να μπει στον αγωνιστικό χώρο. Αποχωρεί με φορείο ο Ισπανός. Πρόβλημα στον ώμο. Δεν μπορεί να κουνήσει το δεξί του χέρι ο ηγέτης της νέας Ανόρθωσης.

φδσφδσφδσφσδφσφδφσ

- 66' Απειλεί η ΑΕΛ, ο Τσέρνιχ μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ η μπάλα πάνω από την εστία. Καλή ευκαιρία για την Λεμεσιανή ομάδα.

- 67' Σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει, ο Τσίκο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ, έπεσε και μάζεψε ο Μούριελ.

- 70' Κακό σουτ του Τζάλμα, προηγήθηκε ατομική ενέργεια του Μόρσεϊ που έβαλε δύσκολα στην άμυνα της Ανόρθωσης.

- 72' Πέσιμο στην περιοχή της Ανόρθωσης από Μόρσεϊ και Σερνιτς, παίζεται από τον ρεφ. Κίτρινη του Πορτογάλου στον πάγκο της ΑΕΛ, ο Ολιβέιρα την αντίκρισε για διαμαρτυρίες.

- 78' Οφσάιντ ο Ιωάννου, δεν μετρά η τελική του.

- 80' Ο Γκασάμα στην θέση του Καστέλ ο οποίος αποχώρησε και αυτός με φορείο.

σαδσδαδασδασδ

- 83' Σκοράρει ο Μακρής, ψηλά το σημαιάκι!

- 84' Επιβεβαιώνεται μέσω VAR το οφσάιντ.

- 85' Πέσιμο του Σρνιτς στην περιοχή, παίζεται από τον ρεφ.

- 86' Κίτρινη στον Χαραλάμπους για διαμαρτυρίες. Ούτε από το VAR υπάρχει πέναλτι. Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday.

- 87' Aμυνα του Κορρέα στον Τσέρνιχ.

- 89' Σουτ του Γκασάμα, απόκρουση του Μούριελ σε κόρνερ.

90+1' Σουτ του Τσέρνιχ σε κόρνερ διώχνει ο Μιχαήλ.

- 90+3' Μπλοκ του Σωτηρίου στον Τεχέρα, κόρνερ.

- 90+5' Άστοχος ο Μηνάς Αντωνίου σε τετ α τετ με τον Μούριελ από πλάγια θέση.

- 90+7' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-3! Ο Τιουνέ σκοράρε σε κενή εστία! Ο Μούριελ πήγε για το στημένο της ΑΕΛ, η Ανόρθωση καθάρισε, ο Τιουνέ από πολύ μακριά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΕΛ: Μούριελ, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (Μπάστο 46'), Σρνιτς, Χέντι (Τσέρνιχ 23'), Φιλίποβιτς, Τσούκα (Φραντζής 46'), Μόρσεϊ, Μακρής (Μπεραχίνο 85'), Τζάλμα, Ντέγοεστ (Σωτηρίου 13')

Στον πάγκο οι: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Θεμιστοκλέους, Κολιάς, Κοντινέλα.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ (Γκασάμα 80'), Γκερέρο (Ιωάννου 64'), Τσίκο, Τιουνέ, Κορρέα, Παρούτης.

Στον  πάγκο οι Πισίηας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου.

Διαιτητής: Carvalho Nobre Antonio Emanuel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Sacchi Juan Luca