ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ: Ο Μακρής "χάρισε" μεγάλο τρίποντο, πρώτη ήττα με Μιλόγεβιτς! (φώτος)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο πλαίσιο της 18ης Αγωνιστικής! Χρυσός σκόρερ ο Μακρής που στο 55' έβαλε το μοναδικό γκολ του αγώνα και... ανέβασε την ομάδα του στους 25 βαθμούς, παράλληλα αναγκάζοντας την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στην πρώτη της ήττα από τότε που ανέλαβε ο Σέρβος.

Λίγες οι φάσεις σε όλο το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται μια από τις δικές τους και να φτάνουν στη νίκη. Ακριβώς πριν σκοράρει ο Μακρής, το ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι με τον Κβιλιτάια.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι αφού ο Εφραίμ - που είχε και μια κλασική ευκαιρία - πέρασε ως αλλαγή στο 68' και στο 94' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη.

Με τη νίκη η ΑΕΛ αποκτά καλύτερη προοπτική στην προσπάθεια για πλασάρισμα στην εξάδα ενώ με την ήττα το ΑΠΟΕΛ... κατέβηκε από την κορυφή και είναι στο "πλην 1" από την ΑΕΚ.

Η Γρηγορία Φραντζή στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Duje Strukan σφυρίζει την έναρξη.

-5' Επικίνδυνη σέντρα του Δώνη από δεξιά, ο Μπέκερ έπεσε και έδιωξε με τις γροθιές.

-Η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ σε αυτό το ξεκίνημα, μπήκε επιθετικά και προσπαθεί να "ξεκλειδώσει" την άμυνα της ΑΕΛ.

32523253

-9' Εξαιρετική κάθετη του Σαρφό στον Δώνη από πολύ μακριά, ο Μπέκερ "διάβασε" τη φάση, βγήκε έγκαιρα και μάζεψε.

-13' Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΛ, πρώτη στο παιχνίδι. Μπαλιά του Σάντος από δεξιά, ο Μπεραχίνο έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο και ο Μπέλετς μάζεψε εύκολα.

-14' Τώρα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, ο Μαρκίνιος αφέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή αλλά το πλασέ του από διαγώνια θέση δεν βρήκε στόχο.

-15' Στο έδαφος ο Μαρκίνιος μετά από επικίνδυνο πάτημα του Νταβόρ μετά από διεκδίκηση.

-Είναι ΟΚ ο Βραζιλιάνος...

-20 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς μπήκε πολύ επιθετικά και πίεσε την ΑΕΛ, η οποία δεν ξεκίνησε καλά αλλά στην συνέχεια ανέβασε απόδοση και δεν επιτρέπει πλέον στο ΑΠΟΕΛ να βάζει τόση πολλή πίεση.

-25' Πρώτη κίτρινη, στον Δώνη για κράτημα στον Τσιμπόλα στο κέντρο του γηπέδου. Απορεί ο Ελλαδίτης με την απόφαση.

-Τριάντα λεπτά στην Λεμεσό. Χωρίς φάση μετά το 14' και την ευκαιρία του Μαρκίνιος.

-32' Μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι, λίγο έξω το φαλτσαριστό σουτ του Σατσιά από το ύψος της περιοχής.

-34' Στο έδαφος ο Χάσα με μυϊκό πρόβλημα μετά από σπριντ. Μέσα το ιατρικό τιμ της ΑΕΛ.

-36' Συνεχίζεται το παιχνίδι, ο Χάσα είναι εκτός.

ηηηηηη54η

-37' Δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Μακρής στη θέση του.

-Φθάσαμε στο 40'. Η κατοχή διαρκώς στο ΑΠΟΕΛ. Αργός ο ρυθμός με την ΑΕΛ να αμύνεται με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα, κάτι που κατάφερε μόνο μια φορά μέχρι στιγμής.

-42' Στο έδαφος ο Μπίλοβαρ μετά από πάτημα του Δώνη πάνω στην διεκδίκηση.

-43' Αδύναμο σουτ του Δώνη από μακριά, άστοχο.

-Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

-45+1' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ με σουτ του Μιραλάς από πολύ μακριά, ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία και "απάντησε".

-Τέλος ημιχρόνου. Η κυριαρχία του ΑΠΟΕΛ στην κατοχή της μπάλας δεν έφερε αποτέλεσμα αφού η ομάδα του Μιλόγεβιτς δεν μπόρεσε ούτε να φτιάξει πολλές φάσεις, ούτε να είναι αποτελεσματική στις λίγες που βρήκε. Από την άλλη η ομάδα του Γιανέφσκι έπαιξε αμυντικά με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα και στις καθυστερήσεις απείλησε με τον Μιραλάς.

-Αρχίζει χωρίς αλλαγές το β' μέρος.

-47' Πτώση του Μαρκίνιος ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Mπέκερ μετά από μαρκάρισμα του Σάντος, διαμαρτύρεται ο ακραίος του ΑΠΟΕΛ.

-47' Στο έδαφος ο Σατσιάς μετά από διεκδίκηση με τον Μακρή, μέσα το ιατρικό τιμ.

-48' Σηκώνεται ο χαφ του ΑΠΟΕΛ και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-50' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Μακρής, σε μια φάση στην εξέλιξη της οποίας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.

-52' ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια κοντρόλαρε πολύ ωραία στην περιοχή και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά "σημάδεψε" μερικά εκατοστά πιο ψηλά από ότι έπρεπε και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

ετρετρ

-55' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ! Κάθετη του Τσιμπόλα στον Μιραλάς, αυτός σέντραρε από αριστερά και ο Μακρής με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ.

-Ελέγχεται από το VAR αν ήταν οφσάιντ ο Μιραλάς τη στιγμή της πάσας.

-57' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, μετρά το γκολ.

-61' Κίτρινη στον Μιραλάς

-66' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, ο Μπίλοβαρ την τελευταία στιγμή πρόλαβε τον Κβιλιτάια πριν πλασάρει από κοντά, κόρνερ η μπάλα.

-67' Κίτρινη στον Φεράρι για κράτημα.

-68' Διπλή αλλαγή ο Μιλόγεβιτς. Εφραίμ και Ντονγκαλά αντί Μαρκίνιος και Σατσιά.

-73' Νέα κίνηση το ΑΠΟΕΛ, ο Ηλία αντί του Δώνη.

-Τελευταία 15 λεπτά, η ΑΕΛ προστατεύει το σκορ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

-75' Κίτρινη στον Εφραίμ για φάουλ στην Μιραλάς.

-76' Κίτρινη και στον Τεσέιρα, συμπληρώνει τρεις και θα χάσει Ομόνοια ή Καρμιώτισσα.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-81' Τεράστια κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ κοντρόλαρε στην περιοχή, ελευθερώθηκε με περίτεχνη κίνηση και πλάσαρε τον Μπέκερ ο οποίος έβγαλε τη μεγάλη απόκρουση και έσωσε την ομάδα του!

-Εξετάζεται από το VAR αν υπάρχει πέναλτι για χέρι του Τζάλμα στην φάση με τον Εφραίμ.

-83' Καλείται να πάει στο on-field review ο Strukan.

ερηηερεηρ

-83' Δεν υπάρχει πέναλτι, αυτή είναι η απόφαση του Κροάτη.

-85' Κίτρινη στον Μπέκερ για καθυστερήσεις.

-88' Άλλη μια κίτρινη, στον Σις για φάουλ

-88' Ο Παπαφώτης αντί του Μιραλάς.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Εφραίμ με 2η κίτρινη για φάουλ στον Παπαφώτη.

-ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στην ΑΕΛ που ανεβαίνει στους 25!

ΑΕΛ (Τσ.Γιανέφσκι): Mπέκερ, Τεσέιρα, Χάσα (37' Μακρής), Νταβόρ, Μπεραχίνο, Μιραλάς (88' Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις.

Στον πάγκο: Φερνάντες, Παπαφώτης, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σατσιάς (68' Ντονγκαλά), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (68' Εφραίμ), Δώνης (73' Ηλία), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Ντονγκαλά, Μορέιρα.

Κίτρινες: Μιραλάς, Τεσέιρα, Μπέκερ, Σις  / Δώνης, Σατσιάς, Φεράρι

Κόκκινες: Εφραίμ

Διαιτητής: Strukan Duje
Α' Βοηθός Διαιτητής: Zobenica Bojan