ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ: Πορτοκαλί... με ανατροπή! (φώτος)

Σπουδαίο "διπλό" για το ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό... Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι νίκησε την ΑΕΛ με 2-3 μετά από ανατροπή και έκανε άλμα στην 4η θέση, με 30 βαθμούς. Καταδικαστική ήττα για τους γηπεδούχους, στην προσπάθεια που έκαναν για είσοδο στην εξάδα.

Πέντε γκολ, ένα χαμένο πέναλτι, ανατροπή στο σκορ και πολύ πάθος στον αγωνιστικό χώρο, ήταν τα συστατικά της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά με γκολ του Μπαλντέ στο 18' και αφού νωρίτερα (12') είδε τον Σκουφέτ να αποκρούει πέναλτι του Έουλερ. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε αμέσως με τον Κβιλιτάια στο 21' αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, με το γκολ του Μιλιντσεάνου στο 35'.

Στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε... πολλά-πολλά μέχρι το 65' όταν άλλαξαν όλα. Ο Μάγκλιτσα ισοφάρισε στο 66', ο Κβιλιτάια με το δεύτερο προσωπικό του γκολ λίγα λεπτά αργότερα (75') ολοκλήρωσε την ανατροπή και εξιλεώθηκε αφού στην αμέσως προηγούμενη φάση είχε χάσει μια απίστευτη ευκαιρία.

Απ' εκεί και πέρα με την ψυχολογία στο ζενίθ, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν δυσκολεύτηκε να προστατέψει το σκορ και να φτάσει στην τεράστια νίκη που δίνει ακόμα καλύτερη προοπτική για την συνέχεια.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο

-Ο Γιώργος Νικολάου σφυρίζει την έναρξη.

4τ44τ4τ4τ4τ

-5' Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ... Ο  Σόουζα γέμισε από δεξιά, ο Κβιλιτάια έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ και έβαλε την προβολή, λίγο έξω η μπάλα.

-5' Κάρτα στον Κβιλιτάια για φάουλ στον Σάντος.

-6' Στο έδαφος ο Σάντος που χτύπησε στο πρόσωπο πάνω στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Νταουσβίλι.

-8' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Παπαφώτης τώρα.

-10' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Βινίσιους στον Μιλιντσεάνου ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday το βράδυ της Δευτέρας.

4554547457

-12' Αποκρούει ο Σκουφέτ την εκτέλεση του Έουλερ! Πήγε για... εξεζητημένη εκτέλεση ο Βραζιλιάνος και ο Ιταλός τον "διάβασε".

-15 λεπτά με την ΑΕΛ να έχει μπει πιο επιθετικά. Οι γηπεδούχοι έχασαν την τεράστια ευκαιρία με το πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι εκείνη στο 5' με τον Κβιλιτάια.

-Πολλά τα φάουλ, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι.

35232ρ32φ3φ

-18' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μπαλντέ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Νταουσβίλι που έπεσε για το τάκλιν και πήγε στα δίκτυα του Σκουφέτ.

γφδφφδβφδβφδσψσψσ

-21' ΓΚΟΛ 1-1! Έγινε σέντρα από το κόρνερ, ο Σάντος πήγε να απομακρύνει με το κεφάλι, η μπάλα πήρε ύψος, ο Καρώ κέρδισε την κεφαλιά και ο Κβιλιτάια επίσης με κεφαλιά, ισοφάρισε άμεσα για το ΑΠΟΕΛ.

-24' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Νατέλ με ενοχλήσεις.

-25' Αποχωρεί υποβασταζόμενος, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Βραζιλιάνος.

-26' Μέσα ο Οκριασβίλι στην θέση του.

-27' Κίτρινη στον Παπαφώτη για φάουλ στον Σόουζα. Ήταν στο όριο ο Κύπριος χαφ.

-31' Κίτρινη στον Πέδρο για φάουλ στον Μπαλντέ.

1`33`3`

-35' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μιλιντσεάνου έκανε κούρσα από δεξιά, πλησίασε το τέρμα του Σκουφέτ, με εξαιρετική ντρίμπλα ελευθερώθηκε από τον Καρώ και με δυνατό, διαγώνιο σουτ έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΛ.

-42' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Οκριασβίλι σε θέση βολής από εξαιρετική θέση σούταρε έξω.

-45' Σουτ του Νταβόρ από πολύ μακριά, άστοχο.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Τρία γκολ και άλλες ευκαιρίες, σε ένα "γεμάτο" πρώτο μέρος που είχε επίσης αρκετές διακοπές και δυνατές μονομαχίες. Η ΑΕΛ "πατούσε" καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια και το εκμεταλλεύτηκε με δυο γκολ ενώ έχασε και πέναλτι.

-Ξεκινά με αλλαγές το β' μέρος. Αντωνίου και Τσέποβιτς αντί Έουλερ και Μιλιντσεάνου για την ΑΕΛ και Μάγκλιτσα αντί Εφραίμ για το ΑΠΟΕΛ. Αναγκαστικές οι δυο κινήσεις του Σάββα Παντελίδη.

-50' Μπήκε επιθετικά το ΑΠΟΕΛ και κρατά μπάλα.

-51' Κίτρινη στον Μέγιερι για καθυστερήσεις.

-54' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μπαλντέ γέμισε με φάουλ, ο Ριστέφσκι δεν έπιασε καλά την προβολή και ο Σκουφέτ μπλόκαρε.

-Μια ώρα αγώνα, μοιρασμένο το παιχνίδι. Η ΑΕΛ έχει κλείσει όλους τους χώρους, εντελώς ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ.

-65' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να εκτελέσει σωστά τις επιθέσεις της και να απειλήσει. Ο Σαρφό στο ντεμπούτο του αντί του Ντε Βινσέντι και ο Θεοδώρου αντί του Νταουσβίλι.

212112125125

-66' ΓΚΟΛ 2-2! Ο Ζαμπάλα σέντραρε από αριστερά, ο Σόουζα με κεφαλιά έστρωσε στον Μάγκλιτσα και αυτός με ωραίο πλασέ ισοφάρισε! Τρίτο σερί παιχνίδι που σκοράρει ο Κροάτης.

-68' Κίτρινη στον Ζαμπάλα για φάουλ στον Μπαλντέ.

-72' Ο Ρέινολντς στη θέση του Νταβόρ.

-74' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Κβιλιτάια. Ο Σαρφό με μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον έβγαλε φάτσα με τον Μέγιερι, ο Γεωργιανός κοντρόλαρε, απέφυγε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ και από το... ένα μέτρο έστειλε έξω τη μπάλα.

323232ρ23ρ

-75' ΓΚΟΛ 2-3! Το γυρίζει το ΑΠΟΕΛ σε λίγα λεπτά. Ο Κβιλιτάια... διόρθωσε το λάθος με την απίστευτη ευκαιρία προηγουμένως και με κοντινό σουτ μετά από πάσα του Θεοδώρου, έβαλε μπροστά την ομάδα του.

-76' Ο Ριέρα αντί του Παπαφώτη.

-Τελευταία δέκα λεπτά σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πάθος και εναλλαγές στο σκορ.

-83' Κάρτα στον Μπαλντέ για φάουλ στον Πέδρο ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μέγιερι.

-84' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό σέντραρε από το φάουλ, ο Μέγιερι απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Κβιλιτάια εξ επαφής δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-84' Νέα τελική με συρτό σουτ του Θεοδώρου, απέκρουσε ασταθώς ο Μέγιερι.

-86' Ο Μαΐντεβατς στη θέση του Μπαλντέ.

-90' Ο Έσελινκ στη θέση του Κβιλιτάια.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 30 βαθμούς.

ΑΕΛ (Σ.Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ (72' Ρέινολντς), Παπαφώτης (76' Ριέρα), Έουλερ (46' Αντωνίου), Μπαλντέ (86' Μαΐντεβατς), Μαρόσα, Μιλιντσεάνου (46' Τσέποβιτς).

-Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι (65' Θεοδώρου), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (65' Σαρφό), Εφραίμ (46' Μάγκλιτσα), Νατέλ (26' Οκριασβίλι), Κβιλιτάια (90' Έσελινκ).

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Έσελινκ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Οκριασβίλι, Μάγκλιτσα.

Κίτρινες: Παπαφώτης, Μπαλντέ / Κβιλιτάια, Πέδρο, Ζαμπάλα

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος