ΑΕΛ - Απόλλων: “Κυανόλευκο" με τριάρα το ντέρμπι της Λεμεσού (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα με 3-1 επί της ΑΕΛ, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 11’ με την κεφαλιά του Μαλεκκίδη, μετά την σέντρα του Εκπολό. Η ΑΕΛ παρά τον αιφνιδιασμό επιδίωξε την ισοφάριση και το κατάφερε στο 44’ με σουτ του Φραντζή. Ένα λεπτό νωρίτερα οι κίτρινοι της Λεμεσού είχαν δοκάρι με τον Μακρή. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο Απόλλωνας πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Μάρκες με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας πέτυχε και 3ο γκολ στο 48’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ του Βαλμπουενά και κατάφερε να διαχειριστεί το 3-1 μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και να δημιουργήσει ευκαιρίες, ώστε να πάρει βαθμολογικό κέρδος.

Οι κυανόλευκοι με την επιτυχία τους ανέβηκαν στους 29 βαθμούς και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής την 6η θέση και τον ένα βαθμό την ΑΕΚ η οποία έχει αγώνα λιγότερο. Η ΑΕΛ παραμένει στην 9η θέση με 13 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

1213

4

Α΄ ημίχρονο

-4' Σουτ του Βαλμπουενά η μπάλα έξω.

-5' Σουτ του Σέρνιτς, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

-5' Σουτ του Κρμέντσικ από πλάγια δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Ολιβέιρα.

-7' Άστοχη κεφαλιά του Τζάλμα, μετά το κόρνερ του Ντέγοεστ

-11' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Οι κυανόλευκοι ανοίγουν το σκορ με κεφαλιά του Μαλεκκίδη, μετά από σέντρα του Εκπολό και αφού δεν μπόρεσαν να διώξουν σωστά τη μπάλα οι αμυντικοί της ΑΕΛ

12121212

-15' Ζητούν πέναλτι από τον Απόλλωνα για παράβαση στον Κρμέντσικ. Αντίθετη άποψη έχει ο διαιτητής ο οποίος υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς.

-16' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Μεντόγεβιτς στο κεφάλι.

55

-19' Συνέχεια στον αγώνα, επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Μεντόγεβιτς με μπαταρισμένο κεφάλι

-25' Ο Μάρκες μπήκε στην περιοχή από δεξιά δεν γύρισε σωστά τη μπάλα μετά την κάθετη πάσα Εκμπολό.

-28' Σουτ του Γερολέμου, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λέουβενμπεργκ.

-32' Σουτ του Βαλμπουενά, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει κόρνερ.

-33' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα το οποίο όμως ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ στον Κρμέντσικ.

1

-37' Κεφαλιά του Μακρή, μετά την πάσα του Μεντόσα έξω η μπάλα.

-40' Προσπάθησε για το γυριστό σουτ ο Σέρνιτς, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

-43' Δοκάρι για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Μακρή μετά από εκτέλεση κόρνερ!

-44' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Φραντζής δέχθηκε την πάσα από τον Γερολέμου και με ωραίο δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

-45'+2' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

-45'+3' Κίτρινη στον Χάμπο.

Λήξη ημιχρόνου.

1

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Μορέιρα, εντός ο Παπαφώτης.

-48' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας με τον Μάρκες να δίνει τη μπάλα στο  Βαλμπουενά, ο οποίος με ατομική ενέργεια και πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, 3-1.

-49' Αλλαγή (αναγκαστική) για την ΑΕΛ. Εκτός ο Ντέγοεστ, εντός ο Σωτηρίου.

1

-57' Διαμαρτυρία από Απόλλωνα για χέρι στην περιοχή της ΑΕΛ. Τίποτα υπέδειξε ο Κροάτης διαιτητής.

-59' Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ολιβέιρα.

-60' Άστοχο σουτ του Μεντόσα.

-61' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Γερολέμου, εντός ο Κα.

-63' Άστοχο σουτ του Κα.

-65' Σουτ του Μακρή, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

-67' Κίτρινη στον Μεντόζα για φάουλ στον Βαλμπουενά.

-69' Κίτρινη στον Κα, για θέατρο στην περιοχή του Απόλλωνα.

-74' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός οι Σέρνιτς και Μεντόσα, εντός οι Μόρσει και Κολιάς.

-75' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Κρμέντσικ, εντός ο Πέρετζ.

-77' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Σωτηρίου.

-79' Συνέχεια στον αγώνα.

-83' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Χάμπος, εντός ο Ποντικός.

-85' Σουτ του Μάρκες, η μπάλα κοντράρει στον Σωτηρίου και καταλήγει κόρνερ.

-86' Κίτρινη στον Πέρετζ.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+1' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός οι Μάρκες και Βαλμπουενά, εντός οι Βάργκα και Άδωνη.