ΑΕΛ-Απόλλων: Λέοντες ανατροπής… πρόκρισης, με ήρωα Μέγερι και «χρυσούς» Σάντος-Παπαφώτη! (φώτος)

Τεράστια ανατροπή πρόκριση της ΑΕΛ με 2-0 επί του Απόλλωνα σ' ενα συγκλονιστικό επαναληπτικό! Στην παράταση η ομάδα του Παντελίδη πανηγύρισε την πρόκριση στους "8". Ήρωας ο Μέγερι που έσωσε το πέναλτι του Χαμάς, γκολάρες οι Σάντος - Παπαφώτης! Υπερπροσπάθεια των "Λεόντων" απέναντι στον Απόλλωνα που είχε ευκαιρίες αλλά δεν είχε την ουσία και έχασε το υπέρ του 1-0 του πρώτου αγώνα. Αποβλήθηκε ο Ρομπέρζ με δυο κίτρινες κάρτες. Τεράστια ευκαιρία του Ζράντι στο φινάλε του ματς, το σουτ του πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ένταση, πάθος, μονομαχίες κλασσικά... στοιχεία ενός Λεμεσιανού ντέρμπι. Εξακολουθεί να είναι ζωντανή η ΑΕΛ για την Ευρώπη μέσω του θεσμού του κυπέλλου. Απέναντι στην Ομόνοια οι "γαλαζοκίτρινοι" για τους "8" του κυπέλλου. Μόνο... πρωτάθλημα πλέον ο Απόλλωνας. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του φοβερού επαναληπτικού.

Έναρξη στον επαναληπτικό, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

γδγδφγδφγδφγγδφγ

- 3' Mε μακρινές μπαλιές οι δυο ομάδες προσπαθούν να επιτεθούν...

- 4' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τόρες αποδέκτης μέσα στην μικρή περιοχή, κάνει κοντρόλ αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο. Καθοριστική η άμυνα του Αλεσάμι που αλλοίωσε την προσπάθεια του Ισπανού.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ατμόσφαιρα... από τα παλιά στο Λεμεσιανό!

- 6' Μακρινή μπαλιά του Μεντόγεβιτς για τον Μιλιντσεάνου, ο Γιοβάνοβιτς κάνει την έξοδο και μαζεύει την μπάλα.

- 7' Στημένη μπάλα για τον Απόλλωνα, η άμυνα της ΑΕΛ απομακρύνει, ο Μιλιντσεάνου κερδίζει το φάουλ.

- 8' Κάθετη του Ίλιεφ, ο Γιάνγκα απέναντι στον Μέγερι, τσιμπά την μπάλα ο φορ του Απόλλωνα, κόρνερ δείχνει ο Νεοκλέους. ΕΛΕΓΧΟΣ VAR για πιθανό πέναλτι.

- 10' Πάει για onfield review ο Νεοκλέους μετά από συνεννόηση με τον VAR, Μάριο Χριστοφόρου.

φγδφγδφγδφγδφγδγδγδφγδφγδφγ

- 11' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα σφυρίζει ο ρεφ αφού εξέτασε την φάση στο μόνιτορ.

- 12' Ο Χαμάς πίσω από την μπάλα.

- 13' ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ! Ο Μέγερι μαντεύει σωστά και αποκρούει το πέναλτι του Χαμάς!

(ΣΧΟΛΙΟ) Πανηγύρια από τον Ούγγρο κίπερ και τους συμπαίκτες του.

σδφσδσδφσδφσδφφσδφ

- 14' Κεφαλιά του Φιλιώτη μέσα από την περιοχή, ο Ριστέφσκι με το σώμα διώχνει σε κόρνερ.

- 18' Άμυνα του Μεντόγεβιτς στον Γιάνγκα και ενώ ο Απόλλωνας έφευγε στην "κόντρα" επίθεση. Πλάγιο για τον Απόλλωνα.

- 19' Σκοράρει ο Νταμπό αλλά σηκώνεται το σημαιάκι, από θέση οφσάιντ ο Γάλλος. Επικυρώνεται η απόφαση, οφσάιντ

(ΣΧΟΛΙΟ) Πάντως ο Απόλλωνας με δυο κάθετες πάσες έχει προβληματίσει την άμυνα της ΑΕΛ.

φδφσδφσδφφδσφσφσφ

- 22' Ατομική προσπάθεια του Αλμπάνη, ταλαιπωρεί ο Ελλαδίτης την "γαλαζοκίτρινη" άμυνα, η κάθετη του όμως για τον Γιάνγκα είναι δυνατή.

- 23' Σκοράρει ο Έουλερ, οφσάιντ! Επικυρώνεται η απόφαση, οφσάιντ!

- 25' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Φιλιώτη, ο Γιάνγκα από πλεονεκτική θέση, έκανε το κεφάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι.

- 28' Μονομαχία Αλμπάνη-Παπαφώτη, φάουλ του Ελλαδίτη στον χώρο του κέντρου.

- 29' Έξοδος του Μέγερι προ του Νταμπό, φάουλ κερδίζει ο Σωτηρίου.

- 30' Στημένο της ΑΕΛ, Έουλερ-Τόρες πίσω από την μπάλα.

γφγηφγηφγηγηφγηφγηφηηγ

- 31' Σταθερά ο Γιοβάνοβιτς μαζεύει το στημένο του Έουλερ

- 32' Στραβοκλωτσιά του Έουλερ, ο Αλμπάνης έξω από την περιοχή, έδωσε στον Ίλιεφ, το σουτ του δεν ανησυχεί τον Μέγερι.

- 34' Κίτρινη στον Ίλιεφ για φάουλ στον Σάντος, στημένη μπάλα για την ΑΕΛ από πλάγια θέση.

- 35' Άμυνα του Απόλλωνα, στο στημένο του Τόρες, στην κόντρα οι παίκτες του Τσόρνιγκερ.

- 36' Φάουλ αυτή τη φορά κερδίζει ο Απόλλωνας, το έκανε ο Μαζάν. Από πλάγια θέση. Με γροθιές ο Μέγερι και στην συνέχεια από το γύρισμα του Φιλιώτη μαζεύει την μπάλα.

- 38' Πίεση του Νταμπό στον Ριστέφσκι, ο Σκοπιανός διώχνει σε πλάγιο.

- 39' Φάουλ του Σωτηρίου στον Γιάνγκα, κίτρινη στον κύπριο στόπερ. Η πρώτη και για την ΑΕΛ.

gdfgdfgdfgdffgfdgdf

- 41' Λάθος της ΑΕΛ, ο Νταμπό εκτός περιοχής, πιάνει το συρτό σουτ, το βγάζει ο Μέγερι, στην συνέχεια ο Γιάνγκα είναι οφσάιντ.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+1' Κάθετη του Μεντόγεβιτς στον χώρο για τον Μαρόσα, ο Γιοβάνοβιτς βγαίνει και διώχνει.

- 45+2' Φάουλ κερδίζει ο Έουλερ.

- 45+3' Άμυνα του Αλεσάμι στην πάσα του Σάντος για τον Μαρόσα.

- 45+4' Μακρινό σουτ του Παπαφώτη, άστοχο.

- ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Τσίρειο. Στο μηδέν οι δυο ομάδες. Ο Μέγερι έσωσε την εστία του και την ΑΕΛ στο πέναλτι του Χαμάς.

ωδφγδφγδφγδφγγδφ

- 46' Ο Τεσεϊρα θα πάρει την θέση του Σωτηρίου, μια αλλαγή για την ΑΕΛ.

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

- 47' Κόρνερ ο Απόλλωνας, από τα πόδια του Τεσεϊρα

- 48' Μακρινό σουτ του Χάμπου, άουτ.

- 49' Στον χώρο ο Έουλερ για τον Μιλιντσεάνου, ο Ρομπέρζ βάζει το σώμα και ελέγχει, στην συνέχεια παραχωρεί πλάγιο. Εξαιρετική άμυνα του Γάλλου.

- 50' Γύρισμα του Γιάνγκα μετά από σέντρα του Νογιόκ, ο Μέγερι σε ετοιμότητα.

- 52' Στο έδαφος ο Μιλιντσεάνου στην περιοχή του Απόλλωνα, παίζεται από τον Νεοκλέους.Μονομαχία Ρομπέρζ-Μιλιντσεάνου, ο Μολδαβός έπεσε στο έδαφος. Εξετάστηκε από τον VAR η φάση, συνέχεια στο παιχνίδι.

- 55' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Μιλιντσεάνου από πλάγια θέση κάνει το σουτ, η μπάλα περνά άουτ. Εξαιρετική πάσα του Μεντόγεβιτς.

- 56' Απαντά στις ευκαιρίες ο Απόλλωνας, ο Νταμπό μέσα από την περιοχή, έκανε την προσποίηση, πήγε να σουτάρει, βγήκε η άμυνα από τον Μαζάν, στην συνέχεια η μπάλα χτυπά στο χέρι του Γάλλου.

- 57' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Σάντος με εκπληκτικό τελείωμα! Κάθετη του Μαρόσα, ο Σάντος έβαλε πλάτη, γύρισε και απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, έκανε μια "λόμπα" στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό του Γιοβάνοβιτς. Τελειώμα... επιθετικού από τον Βραζιλιάνο μπακ.

Η ΑΕΛ ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.

γδφγδφγδφγδφγγγγγγδφγ

- 59' Δυο αλλαγές του Τσόρνιγκερ, οι Κολ-Κατελάρης στις θέσεις των Χάμπου-Ίλιεφ.

- 59' Ο Νταβόρ στην θέση του Μεντόγεβιτς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τρελός ρυθμός, πάνω κάτω η μπάλα!

- 63' Σέντρα του Αλμπάνη, ο Μέγερι ξανά σταθερά!

- 64' Ετοιμάζεται ο Ριέρα.

- 65' Ο Μαρόσα στην περιοχή, δεν μπορεί να κάνει το σουτ ο Σλοβένος, η μπάλα φτάνει στον Νταβόρ όπου κάνει το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία.

- 65' Ο Ριέρα στην θέση του Τόρες, ο Μαρόσα πάει στο άκρο.

- 70' Ο Ντιγκινί θα πάρει την θέση του Νταμπό.

- 71' Σουτ εκτός περιοχής του Νογιόκ, λίγο πάνω από την εστία. Έγινε η αλλαγή.

δφγδφγδφγδφγδφγγγδγγδφγ

- 74' Κίτρινη ο Τεσεϊρα για φάουλ στον Ντιγκινί.

- 75' Κίτρινη στον βοηθό του Παντελίδη, Δημήτρη Παπαδόπουλο για διαμαρτυρίες.

- 77' Κίτρινη στον Μιλιντσεάνου για θέατρο στην περιοχή του Απόλλωνα. Έκανε την ντρίμπλα στον Ρομπέρζ, στην συνέχεια πέφτει στο έδαφος. Εξετάστηκε η φάση και από τον VAR.

γδφγδφγδφγδφγγγδγγδγδφγ

- 78' Έξαλλος ο Παντελίδης, δέχεται κίτρινη κάρτα από τον ρεφ.

- 79' Απόκρουση Μέγερι σε σουτ του Ντιγκινί! Ο Γάλλος από πλάγια θέση απέναντι από τον Ούγγρο, εκτός ισορροπίας σουτ, το βγάζει ο κίπερ της ΑΕΛ!

- 82' Ώρα Τσέποβιτς στην θέση του Μιλιντσεάνου. Μπαίνει και ο Ζράντι στην θέση του Αλμπάνη.

- 85' Διώχνει ο Έουλερ και πέφτει στο έδαφος, καταπονημένος ο Βραζιλιάνος.

- 87' Επιθετικό φάουλ του Ντιγκινί στον Τεσεϊρα.

- 88' Πιέζει πολύ ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά.

γδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγγγγδδγφ

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Σέντρα σουτ του Ζράντι, άουτ

- 90+2' Ο Αλεσάμι από τ' αριστερά, κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Κολ πιάνει κακό σουτ.

- 90+3' Άμυνα του Νογιόκ προ του Τσέποβιτς, ο Ριέρα το γύρισμα άουτ.

ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ. ΠΑΜΕ ΣΕ ΗΜΙΩΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

- 91' Ο Φραντζής στην θέση του Έουλερ.

- 92' Ατομική ενέργεια Παπαφώτη, πέρασε όσους βρήκε μπροστά του, στο όριο της περιοχής έκανε το αδύναμο σουτ, εύκολο ο Γιοβάνοβιτς.

- 93' Κόκκινη στον Ρομπέρζ! Δεύτερη κίτρινη στον Γάλλο και αποβολή. Αφού έφυγε η μπάλα, ο αμυντικός του Απόλλωνα βρήκε τον Σάντος στα πόδια.

ΦΓΦΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΓΓΔΦ

- 95' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-0! Ο Παπαφώτης! Απίθανο γκολ! Με μακρινή βολίδα, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς! Σκορ πρόκρισης για την ΑΕΛ.

ΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΓΔΦΓΔΦΓΔΦ

- 101' Στο έδαφος ο Παπαφώτης, διακοπή στο ματς.

φγφγδφγδφγδγδγδφγγ

- 104' Σέντρα του Πίττα, ο Γιάνγκα κάνει με μιας το σουτ, η μπάλα άουτ.

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο της παράτασης.

- 106' Έγινε λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Ντιγκινί κλέβει, ο Ριστέφσκι διώχνει την υστάτη.

- 108' Ο Μαρόσα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Τσέποβιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Κατελάρης.

- 110' Σουτ του Φραντζή, άουτ!

- 111΄ Σέντρα του Φιλιώτη, ο Μέγερι!

φγδφγδφγδφγδφγδφγγδγφγδφγδφγδ

- 112' Κερδίζει πλάγιο ο Φραντζής και δίνει ανάσες στην ομάδα του.

- 113' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Νταβόρ το σουτ, πέφτει ο Γιοβάνοβιτς και αποκρούει, στην επαναφορά ο Τσέποβιτς αστοχεί!

- 114' Άμυνα και... επίθεση του εξαιρετικού Φραντζή, δίνει νέες ανάσες στην ΑΕΛ.

- 115' Διακοπή ξανά ο Παπαφώτης δεν μπορεί να συνεχίσει, με 10 θα πάει και η ΑΕΛ στα τελευταία 4 λεπτά.

ΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΦΣΦΣΦΣΦΣΔΦ

- 117' Kόρνερ ο Απόλλωνας

- 118' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Κεφαλιά πισινή του Σάντος, ο Γιάνγκα δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα! Πολύ μεγάλη φάση.

- 119' Κάτω ο Μέγερι για την ΑΕΛ.

- 120' Μπαίνουμε σε καθυστερήσεις, 2 τα λεπτά!

- 121' Σέντρα του Χαμάς, στην αγκαλιά του Μέγερι.

- 122' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία ο Ζράντι! Φωνές από ΑΕΛ, όλοι πάνω στον Νεοκλέους!

ΤΕΛΟΣ! Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΕΛ!

ΑΕΛ: Μέγερι, Σάντος, Μεντόγεβιτς (Νταβόρ 59'), Τόρες (Ριέρα 65'), Έουλερ (Φραντζής 91'), Παπαφώτης, Μαζάν, Σωτηρίου (Τεσεϊρα 46'), Μιλιντσεάνου (Τσέποβιτς 82'), Μαρόσα, Ριστέφσκι

Στον πάγκο: Κεραυνός, Νταβόρ, Φραντζής, Τεσεϊρα, Ντάφερφελντ, Ρεϊνολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Μαϊντεβατς, Μπαλντέ

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Ρομπέρζ, Χάμπος (Κατελάρης 59'), Φιλιώτης, Νόγιοκ (Πίττας 97'), Ίλιεφ (Κολ 59'), Χαμάς, Αλμπάνης (Ζράντι 82'), Γιάνγκα, Νταμπό (Ντιγκινί 70')

Στον πάγκο οι Ντούριν, Πίττας, Ίντζια, Τζουμ, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κατελάρης, Ντιγκινί, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος