ΑΕΛ - Απόλλων: Το πρώτο ιστορικό βάφτηκε κίτρινο στα πέναλτι! (φώτος)

Πρόκριση για την ΑΕΛ στα πέναλτι! Το πρώτο, ιστορικό Λεμεσιανό ντέρμπι στο νέο γήπεδο έμεινε στο 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση, στα πέναλτι οι παίκτες του Γιανέφσκι ήταν απόλυτα εύστοχοι και πήραν την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Coca - Cola!

Καλό το πρώτο ημίχρονο με την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΛ δικαίως να αισθάνεται... αδικημένη αφού είχε δυο δοκάρια. Από την άλλη ο Απόλλωνας είχε μια κλασική ευκαιρία. Κάκιστο το θέαμα στο δεύτερο μέρος, με την μοναδική αξιόλογη φάση να "ανήκει" στην ΑΕΛ.

"Κρύα σούπα" στην παράταση όπου φυσιολογικά οι δυο προπονητές δεν πήραν κανένα ρίσκο, με την μοναδική καλή στιγμή να καταγράφεται στο 112' για τον Απόλλωνα.

Στα πέναλτι οι παίκτες του Γιανέφσκι ήταν απόλυτα εύστοχοι με 5/5, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που είδε τέσσερις παίκτες να σκοράρουν αλλά τον Αλεσάμι να αστοχεί με αποτέλεσμα η πρόκριση να "βαφτεί" κίτρινη, με 5-4 στα πέναλτι.

Δυστυχώς στο πρώτο ντέρμπι στο νέο γήπεδο είχαμε και επεισόδια αφού στο ημίχρονο υπήρξε "καρεκλοπόλεμος" ανάμεσα σε οπαδούς των δυο ομάδων.

43ττ43τ434τ

Στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης, στο γήπεδο ο Παναγιώτης Χριστοφή και η Γρηγορία Φραντζή...

-Πολύ δυνατή βροχή ακριβώς πριν την έναρξη του ντέρμπι.

-Γεμάτο το γήπεδο, εξαιρετική η ατμόσφαιρα! (Εδώ φωτορεπορτάζ κόσμου)

-Ο Ιταλός Gianluca Aureliano σφυρίζει την έναρξη.

-Πέντε λεπτά χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

-8' Επικίνδυνη μπαλιά του Σάντος από δεξιά, πέρασε από όλους.

-10' Δυνατό σουτ του Χέντι, ο Μπιλοβάρ έβαλε την κόντρα, κόρνερ η μπάλα.

-14' Ο Τζάλμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά πήγε για ένα εκπληκτικό γκολ, έτοιμος ο Γιοβάνοβιτς, έδιωξε σε κόρνερ.

-16' Σέντρα του Χαμάς από αριστερά, ο Χέντι την κεφαλιά υπό πίεση, εύκολα ο Μπέκερ.

δγδγδγδγ

-Φτάσαμε στο 20ο λεπτό, συνεχίζεται η πολύ δυνατή βροχή.

-20' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΛ! Ο Σις έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μπεραχίνο την προβολή εξ επαφής, η μπάλα στο δοκάρι. Πρώτη κλασική ευκαιρία στο ντέρμπι.

-21' Σουτ του Σπόλιαριτς από μακριά, ο Μπέκερ έτοιμος, μπλοκάρει.

-25' Συρτό σουτ του Μαρκή από διαγώνια θέση, έπεσε ο Γιοβάνοβιτς στη γωνία, κόρνερ για την ΑΕΛ.

-27' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Τσιμπόλα και μέσα το ιατρικό τιμ.

-30' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι, με δέκα για λίγο η ΑΕΛ.

-Πιο επικίνδυνη η ομάδα του Γιανέφσκι στο πρώτο μισάωρο.

-32' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Αρχικά ο Μαυρίας το γύρισμα από δεξιά, ο Πίττας εξ επαφής δεν μπόρεσε να κάνει το τελείωμα, η μπάλα έφτασε στον Χέντι που σούταρε από κοντά, ο Τσιμπόλα έβαλε το τάκλιν και έσωσε. Διαμαρτύρεται ο Χέντι, ζητά πέναλτι για χέρι.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση για πιθανό πέναλτι.

-33' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-35' Νέα μικροδιακοπή, ο Χέντι έπεσε για το τάκλιν και άθελά του χτύπησε τον Πίττα στο πόδι.

-37' Είναι εντάξει ο Πίττας.

-Χωρίς βροχή πλέον το παιχνίδι.

-45' ΔΟΚΑΡΙ ξανά η ΑΕΛ! Πολύ ωραία προσπάθεια του Σις από αριστερά, κατέβασε με το στήθος και πλάσαρε από διαγώνια, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Κεφαλιά του Μπιλοβάρ μετά από κόρνερ, φεύγει ψηλά.

-Τέλος ημιχρόνου. Η ΑΕΛ ήταν πιο επικίνδυνη και είχε τις δυο μεγάλες ευκαιρίες με τα δοκάρια. Μια μεγάλη φάση από την άλλη, ο Απόλλωνας, εκείνη στο 32'. Σε γενικές γραμμές το πλάνο Γιανέφσκι λειτουργεί καλύτερα - χωρίς η ΑΕΛ να έχει κυριαρχήσει βέβαια - όμως η ατυχία με τα δοκάρια έχει κρατήσει το σκορ στο 0-0.

-Δυστυχώς είχαμε επεισόδια στο ημίχρονο - Δείτε εδώ τι έγινε.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-51' Πρώτη κίτρινη, στον Σπόλιαριτς που σταμάτησε τον Μιραλάς ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου. Ο Βέλγος έτρεχε για να βγάλει αντεπίθεση.

-Mία ώρα αγώνα. Χωρίς οποιαδήποτε καλή φάση ακόμα στο β' μέρος. Παιχνίδι κέντρου και αρκετές διακοπές.

-Αργός ο ρυθμός, πολύ προσεκτικές οι ομάδες αφού ξέρουν ότι θα είναι πολύ δύσκολο να "επιστρέψουν" αν δεχθούν γκολ.

-65' Κάρτα στον Μαυρία για φάουλ στον Σις.

γ44γ

-69' "Κοκορομαχίες" για λίγα δευτερόλεπτα ανάμεσα σε παίκτες των δυο ομάδων. Η παρέμβαση των ψυχραιμότερων έβαλε άμεσα τέλος στο συμβάν.

-Κίτρινη στον Ρομπέρζ και τον Τσιμπόλα μετά την ένταση.

-70' Πρώτες κινήσεις από Μακρίδη. Ντιγκινί αντί του Πίττα, Αλεσάμι αντί του Σπόλιαριτς.

-71' Στο έδαφος ο Βα, δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Τζάλμα, με το χέρι μετά από άλμα για διεκδίκηση.

-74' Τώρα σπρώξιμο του Σις στον Μαυρία μετά από διεκδίκηση. Έχει "χαλάσει" το παιχνίδι, κάκιστο το θέαμα στο δεύτερο μέρος χωρίς καμία καλή φάση.

σδωωδσωσδ

-75' Διαμαρτύρεται ο Σαχάρ γιατί δέχθηκε αντικείμενα από την κερκίδα στην προσπάθειά του να εκτελέσει κόρνερ.

-Γίνεται παράκληση από τα μεγάφωνα να σταματήσει η ρίψη αντικειμένων.

-76' Αναγκαστική η ΑΕΛ, Παπαφώτης αντί Μιραλάς.

-80' Τώρα η πρώτη καλή φάση στο β' μέρος, με διαγώνιο σουτ του Μακρή, ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε την απόκρουση και σε δεύτερο χρόνο ο Σάντος πήγε να κοντρολάρει αλλά υποδείχθηκε χέρι.

-83' Ο Γιόστεν στη θέση του Ζράντι.

-Τελευταία πέντε λεπτά και... ολοταχώς για παράταση.

-Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-90' Συρτό, άστοχο σουτ του Σάντος από μακριά.

γρργρ

-Τέλος, πάμε παράταση.

-Αρχίζει η παράταση, με τον Ίλιεφ στη θέση του Βα.

-100 λεπτά αγώνα, πολύ αργός ο ρυθμός και στην παράταση, οι δυο ομάδες δεν παίρνουν το παραμικρό ρίσκο.

-100' Ο Νταμπό στη θέση του Χέντι.

-101' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόστεν από πολύ μακριά, έτοιμος ο Μπέκερ.

-Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Άλλα 15 λεπτά και μετά πέναλτι αν δεν έχουμε γκολ.

-Άρχισε το δεύτερο 15λεπτο.

-Η ίδια εικόνα εδώ και πολλή ώρα: Αργός ρυθμός και καμία διάθεση για ρίσκο. Άλλα 10 λεπτά και μετά πέναλτι.

-112' Καλή φάση ο Απόλλωνας με τον Νταμπό εξ επαφής να κάνει το τελείωμα, ο Μπιλοβάρ τον έκλεισε, κόρνερ η μπάλα.

-113' Ο Μιλιντσεάνου στη θέση του Σις που δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων.

-Η κατοχή στους γαλάζιους στο β' μέρος, προσπαθούν να βρουν τους χώρους για το γκολ πρόκρισης. Μαζεμένη η ΑΕΛ που αμύνεται.

-117' Επικίνδυνη μπαλιά στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς, ο Ντιγκινί πρόλαβε τον Τεϊσέιρα πριν πλασάρει στην κίνηση.

-118' Κεφαλιά του Τεϊσέιρα μετά το κόρνερ του Παπαφώτη, ψηλά η μπάλα.

-120' Πλασέ του Γιόστεν από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Μπέκερ.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

76976

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ:

-ΓΚΟΛ ο Σαχάρ, 0-1 ο Απόλλωνας.

-ΓΚΟΛ και ο Μπεραχίνο, 1-1.

-ΕΞΩ το πέναλτι του Αλεσάμι! Το πλασέ του δεν βρίσκει στόχο.

-ΓΚΟΛ ο Παπαφώτης, 2-1 η ΑΕΛ.

-ΓΚΟΛ και ο Χαμάς, 2-2.

-ΓΚΟΛ ο Τσιμπόλα, δίνει προβάδισμα 3-2.

-ΓΚΟΛ ο Γιόστεν, εκτέλεσε στη γωνία, ο Μπέκερ έπεσε σωστά αλλά δεν πρόλαβε. 3-3.

-ΓΚΟΛ ο Τεσέιρα, 4-3 η ΑΕΛ.

-ΓΚΟΛ και ο Ντιγκινί, ισοφαρίζει 4-4.

-ΓΚΟΛ ο Τζάλμα, 5-4 και η ΑΕΛ στους "8" του Κυπέλλου!!

ΑΕΛ (Τσ.Γιανέφσκι): Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Τσιμπόλα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Σις (113' Μιλιντσεάνου), Σάντος, Νταβόρ, Μπεραχίνο, Μιραλάς (76' Παπαφώτης), Μακρής.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Παπαφώτης, Παντελή, Συλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Ιωάννου, Ζαχαρία, Κοντινέλα.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α.Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Ζράντι (83' Γιόστεν), Σπόλιαριτς (70' Αλεσάμι), Σαχάρ, Βα (91' Ίλιεφ), Χαμάς, Πίττας (70' Ντιγκινί), Χέντι (100' Νταμπό).

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Β.Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ, Ποντικός, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Φιλιώτης, Γιόστεν.

Κίτρινες: Τσιμπόλα / Σπόλιαριτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ