ΑΕΛ-Άρης: Τεσσάρα, κυριαρχία και (ξανά) τριπλή ισοβαθμία! (Φώτος)

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΛ με 3-0 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκλεισε τον πρώτο γύρο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμος με ΑΠΟΕΛ και Πάφο.

itez - ΕΔΩ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΡΥΠΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

k

Η Ελαφρά Ταξιαρχία μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, άρχισε να ανεβάζει απόδοση και ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε δύο γκολ, πρώτα με τον Κοκόριν (39’) μετά από ωραία συνεργασία με τον Σουμάνσκι και στην συνέχεια με τον Μαγιαμπέλα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ενδιάμεσα (44’) η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες μετά από ένα δυνατό φάουλ του Χέντι στον Σουμάνσκι στον χώρο του κέντρου και αφού ο Κωνσταντίνος Φελλάς κλήθηκε από τον Luca Zufferli να ξαναδεί τη φάση στο on field review (είχε δείξει κίτρινη αρχικά ο Κύπριος διαιτητής).

Ο Άρης εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα έκανε διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας ακόμα δύο γκολ με τον Κοκόριν στο 67’ και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς στο 88’.

Έτσι η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έφτασε τους 29 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ παραμένει στους 13.

** Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-2' Έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη ο Χέντι, ήταν όμως σε θέση οφσάιντ.

-9' Ωραία ενέργεια του Μαγιαμπέλα, αποφεύγει τον Τζάλμα, δίνει προς τον Κακόριν που αφήνει στον Νίκολιτς, το σουτ του όμως φεύγει πολύ ψηλά άουτ.

-11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Καζού γύρισε στον Σουμάνσκι, που με διπλή προσπάθεια κάνει σουτ λίγο πάνω από την εστία του Ολιβέιρα.

-18' Ωραία κάθετη πάσα προς τον Ανδρέου, έκανε την σέντρα-σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Βανά.

-21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μπένγκτσον έκλεψε την μπάλα μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της ΑΕΛ, έδωσε στον Σουμάνσκι που έκανε δυνατό σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Ολιβέιρα!

-23' Τραυματισμός του Μεντόζα από μαρκάρισμα του Μουσούντα, μπήκε το ιατρικό τιμ μέσα. Διακοπή στον αγώνα.

1213

-26' Σηκώθηκε και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, φαίνεται να είναι καλά ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ.

-27' Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Μεντόζα.

-28' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν που ήταν στο όριο και χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων (Δόξα ή ΑΕΖ).

-32' Προϋπόθεση για την ΑΕΛ, με ωραία προσπάθεια του Χέντι από δεξιά, γύρισε στον Μεντόζα που δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα και του έφυγε άουτ!

-36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μαγιαμπέλα μπήκε από δεξιά στην περιοχή της ΑΕΛ, γυρίζει παράλληλα προς τον Μπένγκτσον, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΛ σε κόρνερ!

-37' Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μπράουν πήρε πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Κακόριν που έπιασε νέα κεφαλιά από κοντά, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά, πάνω από την εστία του Ολιβέιρα.

-39' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Κακόριν! Εξαιρετική συνεργασία Σουμάνσκι - Κοκόριν σε μικρό χώρο, με τον Ρώσο να πλασάρει τον Ολιβέιρα.

-40' Ελέγχεται από το VAR η φάση για πιθανότητα οφσάιντ.

-41' Κατοχυρώθηκε το γκολ, 1-0 ο Άρης!

-41' Κίτρινη κάρτα στον Χέντι που πήγε δυνατά στον Σουμάνσκι.

-42' Εξετάζεται από το VAR η φάση για πιθανότητα κόκκινης κάρτας.

-42' Κιτρινίζεται ο Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.

-43' Πάει στο on field review ο Φελλάς!

313141

-44' Αλλάζει το χρώμα της κάρτας ο Φελλάς, κόκκινη στον Χέντι! Με δέκα η ΑΕΛ.

-45' Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

-45+3' Δυνατό σουτ του Σρνιτς, ο Βανά διώχνει εντυπωσιακά!

-45+4' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα! Έγινε η σέντρα στην περιοχή από τον Καζού, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Μαγιαμπέλα που από κοντά πλάσαρε εύστοχα τον Ολιβέιρα!

-45+7' Σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

12141

Αλλαγές για την ΑΕΛ: Μέσα οι Γερολέμου, Μακρής και Τσέρνιχ, έμειναν εκτός οι Μεντόζα, Φιλίποβιτς και Ανδρέου.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Με ευκαιρία ξεκινάει το Β' μέρος, με τον Σουμάνσκι να κάνει σουτ από την περιοχή, ο Ολιβέιρα έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Κακόριν που δεν έκανε καλό τελείωμα και μάζεψε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

-48' Υπήρξε ένα χέρι του στην περιοχή της ΑΕΛ από τον Μαρς, σε προσπάθεια του Μπένγκτσον. Ελέγχεται από το VAR πιθανότητα πέναλτι.

-49' Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-52' Κίτρινη κάρτα στον Μπένγκτσον. Και αυτός ήταν στο όριο και χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων (Δόξα ή ΑΕΖ).

-56' Διαγώνιο, δυνατό σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Ολιβέιρα.

-58' Κίτρινη κάρτα στον Σουμάνσκι για φάουλ στον Τζάλμα.

-64' Ωραία προσπάθεια του Γερολέμου, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Βανά.

-66' Σουτ του Μαγιαμπέλα στην κλειστή γωνία του Ολιβέιρα που μαζεύει.

-67' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Σουμάνσκι και ο Κακόριν έφυγαν στην αντεπίθεση, συνεργάστηκαν και πάλι ωραία, με τον Ρώσσο να σημειώνει δεύτερο προσωπικό γκολ για να γράψει το 3-0!

-69' Αλλαγές για τον Άρη: Έξω οι Κακόριν, Μουσούντα και Σουμάνσκι, στη θέση τους οι Σάβο, Γιαντάλ και Σπόλιαριτς.

31333

-69' Πέφτει ο Τσέρνιχ στην περιοχή από μαρκάρισμα του Γιαντάλ. Τίποτα λέει ο διαιτητής.

-70' Αλλαγή για την ΑΕΛ: Έξω ο Μεντόγεβιτς, στη θέση του ο Παπαφώτης.

-78' Αλλαγές για τον Άρη: Έξω οι Μπένγκτσον και Μαγιαμπέλα, στη θέση τους οι Στεπίνσκι και Δημητρίου.

-84' Αλλαγή για την ΑΕΛ: Μέσα ο Σιλβέστρος στη θέση του Σρνιτς.

-88' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0!

-90' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Σέντρα του Νίκολιτς, κεφαλιά του Στεπίνσκι, η μπάλα άουτ. Ευκαιρία και για 5ο γκολ για τον Άρη.