ΑΕΛ - Άρης: Συμβιβασμός στο... αντίο (φώτος)

Στο... μηδέν ΑΕΛ και Άρης!

Το Λεμεσιανό ντέρμπι δεν ανέδειξε νικητή αφού οι δυο ομάδες δεν βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν Βανά Άλβες και Μούριελ Μπέκερ.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΛ ως γηπεδούχος στο Τσίρειο, η ομάδα του Γιανέφσκι πήρε ένα βαθμό και σταμάτησε το κακό σερί ηττών. Άγγιξε το γκολ με Στεπίνσκι ο Άρης αλλά το δοκάρι σταμάτησε τη προσπάθεια του Πολωνού.

Πιο επικίνδυνοι οι "πράσινοι", μπορούσε η ΑΕΛ όταν είχε αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβλήθηκε ο Μουσούντα) να σκοράρει αλλά δεν αξιοποίησε τις φάσεις της.

Στους 30 ο Άρης και στο -3 από τη κορυφή, στους 15 η ΑΕΛ και στο μείον 7 από την εξάδα. Θυμίζουμε οι Λέοντες έχουν αγώνα λιγότερο.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο στάδιο και σας μετέφερε τα πάντα. Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης

- Έναρξη στο ντέρμπι.

- 3' Σουτ του Καζού εκτός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Μούριελ.

- 7' Φάουλ του Καζού στον Σάντος, κατοχή η ΑΕΛ.

- 10' Μονομαχία Μιλιτσεάνου-Μουσούντα, επιθετικό του Μολδαβού.

- 12' Άμυνα του Μπάστο στην κάθετη του Μπένγκτσον, ο Μεντόγεβιτς βάζει το κορμί του και απομακρύνει το σουτ του Στρούσκι.

- 14' Ευκαιρία της ΑΕΛ με τον Κάσα, ο Αφρικανός μέσα από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα άουτ. Η πρώτη ευκαιρία των "Λεόντων" στο ντέρμπι.

- 15' Ο Τζάλμα προ του Γκομίς, παρεμβαίνει και διώχνει, έμπαινε επικίνδυνα στη περιοχή ο φορ του Άρη.

- 16' Σουτ του Μουσούντα, δεν ανησυχεί ο Μπέκερ.

- 22' Ο Μπέκερ βγαίνει και μαζεύει προ του Γκομίς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Χωρίς πολλές φάσεις το ντέρμπι. Ο Άρης θέλει να κυκλοφορήσει την μπάλα, η ΑΕΛ είναι άριστα τακτοποιημένη στον αγωνιστικό χώρο.

- 23' Πήγε να φύγει στη πλάτη της άμυνας του Άρη ο Μιλιτσεάνου, κόβει ο Μπρόρσον!

σδσδφσδφσδφφ

- 24' Ατομική ενέργεια του Μπαμπίκα που πήγε κατά μέτωπο, κόπηκε από τον Τεϊσέιρα στο όριο της περιοχής.

- 25' Σέντρα του Μπάστο, διώχνει ο Μπρόρσον σε κόρνερ.

- 26' Κόρνερ ο Μιραλάς, αφύλακτος ο Σις, έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βανά Άλβες.

- 27' Νέα τελική της ΑΕΛ, ο Τζάλμα από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ.

- 31' Αρκετά λάθη από πλευράς Άρη, η ΑΕΛ έχει αποσυντονίσει τους "πράσινους".

- 34' Φάουλ του Μπάστο στον Στρούσκι σε καλό σημείο για τον Άρη. Κίτρινη στον Πορτογάλο. Θα χάσει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων ο αμυντικός της ΑΕΛ.Αντιμετωπίζει και πρόβλημα ο Μπάστο.

- 36΄ Πλήγμα για την ΑΕΛ. Εκτός ο αλάνθαστος Μπάστο, μέσα ο Μπίλοβαρ. Φεύγει με φορείο ο Πορτογάλος.

γδφγδφγγδφ

- 37' Κίτρινη και στον Τεϊσέιρα για διαμαρτυρίες.

- 38' Μαγιαμπέλα και Καζού πίσω από την μπάλα...

- 39' Εκτέλεση του Μαγιαμπέλα, απογειώνεται ο Μπέκερ και το βγάζει σε κόρνερ ο Βραζιλιάνος κίπερ!

- 40' Συρτό σουτ του Μπένγκτσον, άουτ!

- 41' Κίτρινη κάρτα στον Γκομίς.

- 42' Κόρνερ κερδίζει ο Κάσα.

- 43' Ρίσκαρε ο Τσιμπόλα με πίσω πάσα προς το μέρος του Μπέκερ, ο Βραζιλιάνος στη πίεση του Άρη, έδιωξε σε πλάγιο.

Καθυστερήσεις - 4'

Ημίχρονο. Ισορροπημένο πρώτο μέρος στο Τσίρειο.

Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Άρης. Μέσα ο Στεπίνσκι στη θέση του Γκομίς, ο Γιαγκό στη θέση του Καζού.

- 47' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία του Άρη με τον Στεπίνσκι! Ο Πολωνός μέσα από τη περιοχή, έπιασε το σουτ, η μπάλα πρώτο στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια χτυπά στο έδαφος και απομακρύνεται! Άγγιξε... το 0-1 ο Άρης, άτυχος ο Στεπίνσκι. Κάποιοι από τον Άρη φώναξαν ότι πέρασε η μπάλα τη γραμμή.

ΣΔΦΣΔΦΣΔΦΔΣΔΦ

- 47' Έφυγε στη κόντρα ο Άρης, ο Μαγιαμπέλα έπιασε το σουτ, η μπάλα άουτ. Διαμαρτυρίες του Μπέγκτσον για πέναλτι, τιμωρείται από τον Αργυρού ο Σουηδός.

- 48΄ Κίτρινη στον Μπέγκτσον, χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων ο Σουηδός.

- 50' Μάτωσε ο Μπράουν που θα αγωνίζεται με δεμένο κεφάλι. Αγκωνιά από τον Σις σε εναέρια μονομαχία

γφδγδφγδγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Πολλές οι διακοπές στα πρώτα λεπτά του Β' ημιχρόνου.

- 54' Υπό πίεση η τελική του Μπαμπίκα, η μπάλα άουτ.

- 55' Εξετάζεται πιθανό πέναλτι στον Μπαμπίκα, αναμονή λίγων λεπτών...

δγδφγδφγδφγδφγδ

- 56' Συνεχίζουμε δεν υπάρχει πέναλτι.

- 60' Κίτρινη στον Μπένγκτσον, συμπληρώνει κάρτες ο Σουηδός.

- 61΄ Κίτρινη και από τον Μιλιτσεάνου.

- 63' Δυνατή η κάθετη του Στρούσκι στον Μπαμπίκα, μαζεύει ο Μπέκερ.

- 66' Πήγε να φύγει στη κόντρα η ΑΕΛ, ο Γιαγκό έκοψε υποδειγματικά τον Μιλιτσεάνου.

- 67' Αλλαγές από ΑΕΛ και Άρη.

- 69' Xέρι του Μουσούντα, φάουλ για την ΑΕΛ. Από πλάγια θέση το φάουλ της ΑΕΛ.

- 70' Εξετάζεται πιθανή αποβολή στον Μουσούντα!

Πάει στο Onfield Review ο Αργυρού!

γδφγδφγδγγδφ

- 71' Κόκκινη στον Μουσούντα! Ο Var θεωρεί πως στερεί καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος ο Μουσούντα στον Κάσα. Συμφωνεί και ο Αργυρού μέσα από Onfield Review και αποβάλει τον αμυντικό του Άρη. Με δέκα ο Άρης.

- 73' Κίτρινη σε Μεντόγεβιτς και Τσιμπόλα από Αργυρού.

- 75' Ευκαιρία του Άρη, ο Στεπίνσκι από κοντινή απόσταση μέσα σε πολλά σώματα, έκανε το σουτ, μπλοκάρει ο Μπέκερ.

- 80' Οι Νταβόρ και Παπαφώτης στις θέσεις των Μεντόγεβιτς και Μιραλάς.

- 81' Κόρνερ για τον Άρη, το κερδίζει ο Στεπίνσκι.

- 82' Φάουλ κερδίζει ο Άρης σε πλάγια θέση.

- 83' Επιθετικό στον Μπίλοβαρ.

- 84' Επέλαση του Σάντος, απείλησε, κέρδισε κόρνερ!

- 85' Απειλεί η ΑΕΛ, κεφαλιά του Τεϊσέιρα, ο Τσιμπόλα δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα και να σουτάρει, άουτ.

σδφσδφσδφσδφ

- 87' Σέντρα του Σάντος, ο Μακρής δεν μπορεί να βρει τη μπάλα, στη συνέχεια ο Τζάλμα κερδίζει κόρνερ.

- 88' Στο έδαφος ο Βανά Άλβες, έπεσε άτσαλα ο Βραζιλιάνος κίπερ.

φσδφσδφδφσδ

Καθυστερήσεις - 7'

- 90+2' Σέντρα του Σάντος, ο Μακρής πέφτει για την προβολή αλλά δεν βρίσκει την μπάλα υπό πίεση.

- 90+3' Γύρισμα του Κάσα στον Μπεραχίνο, άμυνα του Μποακί.

- 90+5' Φάουλ για την ΑΕΛ σε πλάγια θέση, το κέρδισε ο Σάντος.

- 90+6' Κεφαλιά του Τεϊσέιρα, άουτ.

ΤΕΛΟΣ της αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (Νταβόρ 80'), Κασά, Μιραλάς (Παπαφώτης 80'), Σάντος, Τσιμπόλα, Μιλιτσεάνου (Μπεραχίνο 68'), Σις (Μακρής 68'), Τζάλμα

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Νταβόρ, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Τσέποβιτς, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα.

Αρης: Βανά Άλβες, Καζού (Γιαγκό 46'), Μποακιέ, Μπέγκτσον (Γιαμπλόνκσι 80'), Μπράουν, Γκομίς (Στεπίνσκι 46'), Μαγιαμπέλα (Ντζαβέ 67'), Στρούσκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μπαμπίκα

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Μονέ-Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Ντζαβέ

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης