ΑΕΛ-Δόξα: Πήρε το ζητούμενο με Τζάλμα και Παπαφώτη

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ που επικράτησε της Δόξας με 2-0, με τα γκολ των Τζάλμα και Παπαφώτη, στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά. Αυτό μέχρι με το 26’ όταν και άρχισε να βάζει περισσότερη πίεση η ομάδα του Κόσκελα, η οποία τελικά, στο 34’ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κόντρα της μπάλας στον Φοφανά, έφτασε στον Τζάλμα που έκανε δυνατό διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Σισκόφσκι. Η ΑΕΛ έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Μακρής έκανε κεφαλιά και η άμυνα της Δόξας έδιωξε στη γραμμή, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως πέρασε η μπάλα την γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά, όμως ο Παπαφώτης στο 65’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όταν έκανε σουτ έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ έφτασε τους 16 βαθμούς, ενώ η Δόξα παρέμεινε στον έναν.

** Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη του αγώνα

-6' Η ΑΕΛ έχει επιβάλλει τον ρυθμό της, αλλά δεν έχει απειλήσει ακόμα την εστία του Σισκόφσκι.

-8' Πρώτη καλή προϋπόθεση για την Δόξα. Ο Τρούγιτς έφυγε στην αντεπίθεση, κέρδισε στο σπριντ τον Ντέγουεστ, γύρισε προς τον Κλεόφιλο που έφυγε πολύ πλάγια και χάθηκε το στοιχείο του αιφνιδιασμού.

-20' Παραμένει το 0-0, η ΑΕΛ εξακολουθεί να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν απειλεί την εστία της Δόξας.

-22' Κερδίζει συνεχόμενα κόρνερ η Δόξα, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει τον Ολιβέιρα.

-24' Η πρώτη τελική στο παιχνίδι, είναι για την Δόξα. Σουτ του Ασάντε έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Ολιβέιρα.

-26' Ο Γερολέμου κάνει μία σέντρα, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό, πήγε στον Μακρή που από κοντά έκανε πλασέ πάνω από την εστία. Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΛ, όμως φάνηκε να μην υπάρχει κάτι.

-27' Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

-31' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, μετά από σέντρα του Σέρνιτς, ο Μακρής έκανε ωραίο κοντρόλ στην περιοχή, έπιασε το σουτ, όμως ο Σισκόφσκι θα καταφέρει να διώξει!

-34' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Σουτ του Σέρνιτς, η μπάλα κοντράρει στον Φοφανά, καταλήγει στον Τζάλμα που κάνει δυνατό διαγώνιο σουτ και ανοίγει το σκορ!

-36' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ: Φεύγει εκτός ο Μεντόγεβιτς που νιώθει ενοχλήσεις και δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Μορέιρα.

-41' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σε φάση διαρκείας με την ΑΕΛ να πιέζει και την Δόξα να μην καταφέρνει να διώξει από την περιοχή της, τελικά θα κάνει κεφαλιά ο Μακρής, όμως πάνω στην γραμμή θα διώξουν οι αμυντικοί της ομάδας της Κατωκοπιάς.

-42' Ελέγχεται από το VAR αν πέρασε η μπάλα την γραμμή.

-43' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, δεν έχει περάσει η μπάλα σύμφωνα με το VAR. Διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες της ΑΕΛ. Φάση που θα συζητηθεί.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+4' Σύγκρουση Γερολέμου με Κλεόφιλο. Έμειναν κάτω για λίγη ώρα οι δύο παίκτες. Φαίνεται να είναι εντάξει.

1234

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

3344

Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα, μένει στα αποδυτήρια ο Στυλιανού, στη θέση του ο Μούσα.

Αλλαγή και για την ΑΕΛ: Έξω ο Τσέρνιχ, μέσα ο Κα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-49' Σουτ του Μακρή η μπάλα περνάει άουτ. Υπάρχουν νέες διαμαρτυρίες για πέναλτι.

-53' Ωραία κίνηση του Κα, έδωσε στον Γερολέμου που γλίστρησε και δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε.

-56' Κίτρινη κάρτα στον Τρούγιτς για έντονες διαμαρτυρίες στον βοηθό για φάουλ.

-61' Αλλαγές για την Δόξα: Φεύγει ο Τρούγιτς και ο Ασάντε, μπαίνει ο Σαντίκ και ο Αντγουί.

-65' Ωραία ανάπτυξη από την ΑΕΛ, σουτ του Παπαφώτη, ο Σισκόφσκι θα διώξει σε κόρνερ.

-65' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Παπαφώτης κάνει σουτ και αφού κοντράρει η μπάλα, καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα!

-66' Κεφαλιά του Σαντίκ, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.

-79' Αλλαγή για την ΑΕΛ: Έξω ο Παπαφώτης που χειροκροτείται, στη θέση του ο Φραντζής.

-80' Αλλαγή και για την Δόξα: Έξω ο Φοφανά, στη θέση του ο Σκόγκλουντ.

-82' Σουτ του Κα, ο Σισκόφσκι θα διώξει.

-88' Η Δόξα προσπαθεί να κρατήσει μπάλα στα τελευταία λεπτά και να απειλήσει την εστία του Ολιβέιρα, όμως η ΑΕΛ αμύνεται σωστά.

-90' Ωραία συνεργασία Κα και Γερολέμου, ο δεύτερος κάνει ωραία πάσα στον Μορέιρα που κάνει το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Σισκόφσκι.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Ο Σαντίκ έκανε κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ, όμως ο Ολιβέιρα αντιδρά σωστά και διώχνει!

-90+2' Κίτρινη κάρτα στον Αντγουί, που χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.

-90+3' Αλλαγή για την ΑΕΛ: Φεύγει ο Σέρνιτς στη θέση του ο Ανδρέου.

-90+4 ' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο του Μορέιρα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Δεν αφήνει την εκτέλεση κόρνερ ο διαιτητής που σφυρίζει για τελευταία φορά.

123321

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (36' Μορέιρα), Παπαφώτης (79' Φραντζής), Τσέρνιχ (46' Κα), Σέρνιτς (90+3' Ανδρέου), Μαρς, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Κα, Κοντινέλα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Φοφανά (80' Σκόγκλουντ), Τρούγιτς (61' Σαντίκ), Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόσφκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού (46' Μούσα), Πούριτς, Ασάντε (61' Αντγουί).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντγουί, Κυριάκου Ε., Κυράκου Χ.

ΣΚΟΡΕΡ: 34' Τζάλμα, 65' Παπαφώτης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27' Μεντόγεβιτς / 56' Τρούγιτς, 90+2' Αντγουί

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος