ΑΕΛ - Δόξα: Σπουδαίο παιχνίδι, μεγάλο "διπλό"! (φώτος)

Μεγάλο διπλό για την Δόξα που κέρδισε την ΑΕΛ με 1-2 μέσα στο Τσίρειο για την 4η αγωνιστική, μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι! Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ουσία σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, και έφτασαν έτσι τους 7 βαθμούς, αφήνοντας τους γαλαζοκίτρινους στον έναν.

Τα είχε όλα η αναμέτρηση στη Λεμεσό: Τρία γκολ, δυο πέναλτι και ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους, αρκετές μεγάλες αποκρούσεις και ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο Αντενόν άνοιξε το σκορ στο 9', ο Μπεραχίνο με πέναλτι ισοφάρισε στο 61' και ενώ η ΑΕΛ έχασε άλλο πέναλτι δυο λεπτά νωρίτερα και ο Μπένι στο 77' έβαλε... υπογραφή στη μεγάλη νίκη της ομάδας της Κατωκοπιάς.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 24' υποστηρίζοντας ότι η μπάλα πέρασε ολόκληρη την γραμμή στην προβολή του Μπεραχίνο αλλά οι διαιτητές είχαν αντίθετη άποψη.

Το "φιλμ" του αγώνα

-Ο Μενέλαος Αντωνίου σφυρίζει για πρώτη φορά.

-Το πρώτο πεντάλεπτο έφυγε χωρίς οτιδήποτε αξιοσημείωτο.

-8' Σουτ του Βαγιέχο από το ύψος της περιοχής, ο Μπίλοβαρ έβαλε το σώμα, κόρνερ η μπάλα.

658568568568

-9' ΓΚΟΛ 0-1! Έγινε πάσα στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπένι σε δεύτερο χρόνο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κοβάσεβιτς με κεφαλιά στο "δεύτερο" δοκάρι γύρισε τη μπάλα και ο Αντενόν με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

-10' Γίνεται έλεγχος από το VAR για ενδεχόμενο οφσάιντ την στιγμή της σέντρας στον Κοβάσεβιτς.

-Κανονικό το γκολ και επαναρχίζει το ματς.

6767678678

-14' Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΛ να ισοφαρίσει άμεσα. Ο Κάσα μέσα στην περιοχή έδωσε στον Μιραλάς που πλάσαρε από κοντά, ο Σισκόφσκι έβγαλε την εξαιρετική απόκρουση και η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα απ' το δοκάρι, σε κόρνερ.

-16' "Αγγίζει" ξανά την ισοφάριση η ομάδα τους Λεμεσού μετά από έξυπνο πλασέ του Τζάλμα από μακριά και διαγώνια δεξιά. Ο Σισκόφσκι με υπερένταση έσωσε ξανά την ομάδα του.

-20' Ωραίο πλασέ του Παυλίδη από διαγώνια αριστερά εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Μούριελ.

-Εξαιρετικό το θέαμα στο πρώτο εικοσάλεπτο, με ένα γκολ και τρεις καλές ευκαιρίες - δύο για τους γηπεδούχους και μια για τους φιλοξενούμενους.

56666666666666θ

-24' Νέα μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΛ! Ο Τζάλμα έκανε τη σέντρα, ο Μπεραχίνο έκανε την προβολή και νίκησε τον Σισκόφσκι αλλά ο Κέρλα έκοψε πάνω στην γραμμή - εδώ βίντεο

-Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της ΑΕΛ ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Από τα replay που προβλήθηκαν δεν ξεκαθαρίζει η φάση.

*Τη φάση θα αναλύσει ο Ηρακλής Τσίκινης το βράδυ της Δευτέρας, μέσα από το Super Monday.

-24' Κίτρινη στον Παντελή για διαμαρτυρίες.

-Συμπληρωμένο το πρώτο μισάωρο, πολύ καλός ο ρυθμός.

-34' Σέντρα του Κάσα από δεξιά, ο Σις πήγε για την κεφαλιά, έξω η μπάλα.

-38' Συρτό σουτ του Παυλίδη από πολύ μακριά, μπλόκαρε ο Μούριελ.

-39' Μέσα ο Παπαφώτης, έξω ο Μιραλάς με ενοχλήσεις.

-41' Κλασική ευκαιρία η Δόξα. Ο Μούριελ απέκρουσε αρχικά το σουτ του Μπένι από το ύψος της περιοχής και σε δεύτερο χρόνο έβγαλε πολύ δύσκολη απόκρουση με το πόδι, σε κοντινό πλασέ του Ασαμόα.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Εξαιρετικό το θέαμα στο πρώτο μέρος με ένα γκολ, αρκετές ευκαιρίες και ορισμένες πολύ καλές αποκρούσεις. Η Δόξα προηγήθηκε νωρίς, η ΑΕΛ αντέδρασε άμεσα και άγγιξε 2-3 φορές την ισοφάριση, με αποκορύφωμα τη φάση του 24' όταν διαμαρτυρήθηκε ότι ολόκληρη η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Μεγάλη ευκαιρία είχε και η ομάδα του Σέου στο 41' όμως ο Μούριελ έβγαλε εξαιρετική απόκρουση.

-Αρχίζει με αλλαγή για την ΑΕΛ το 2ο μέρος, ο Μακρής στη θέση του Παντελή.

-51' Ο Τζάλμα δοκιμάζει το πόδι του από διαγώνια αριστερά εκτός περιοχής, άστοχο το σουτ.

-55' Πρώτη αλλαγή η Δόξα, ο Τιτζανί αντί του Παυλίδη.

-57' Αγγίζει την ισοφάριση με αυτογκόλ η ΑΕΛ! Ο Αντενόν έκανε άμυνα στον Σις που ήταν σε θέση βολής και στην προσπάθειά του να απομακρύνει... "εκτέλεσε" τον Σισκόφσκι ο οποίος έβγαλε τη δύσκολη απόκρουση.

-57' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Τζάλμα σέντραρε από αριστερά, ο ρεφ σφύριξε την εσχάτη των ποινών για χέρι του Κέρλα.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση αν έγινε παράβαση, κι αν έγινε εντός περιοχής.

-58' Παραμένει η αρχική απόφαση μετά την εξέταση των ριπλέι και ο Τζάλμα ετοιμάζεται για την εκτέλεση.

677667ι76ι

-60' Πιάνει το πέναλτι ο Σισκόφσκι! Έπεσε στην σωστή γωνία, είπε "όχι" στον Τζάλμα και έστειλε σε κόρνερ.

-60' ΠΕΝΑΛΤΙ ξανά για την ΑΕΛ! Ο Παπαφώτης το δυνατό σουτ μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπένι όπως υπέδειξε ο Μενέλαος Αντωνίου.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση.

-Παραμένει η αρχική απόφαση.

γηγγγγγγγγγξξξ

-61' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μπεραχίνο με δυνατό πλασέ νίκησε από τα 11 βήματα τον Σισκόφσκι, ο οποίος πάλι έπεσε σωστά και απέκρουσε ασταθώς!

-63' Κίτρινη στον Σαντίκ για διαμαρτυρίες.

-64' Διπλή αλλαγή ο Ζαχαρίου. Μιλιντσεάνου αντί Μπεραχίνο, Κοντινέλα αντί Τσιμπόλα.

-71' Ο Τραϊτσέφσκι αντί του Ίλιτς.

-73' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΛ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα!

-Τελευταία 15 λεπτά. Οι γηπεδούχοι ελέγχουν πλήρως και ψάχνουν το γκολ της ανατροπής.

-76' Ο Τσέποβιτς στη θέση του Σις.

φφγγφγφγφ

-77' ΓΚΟΛ 1-2 η Δόξα! Ένας εξαιρετικός συνδυασμός σε ταχύτατη αντεπίθεση, τελικός αποδέκτης ο Μπένι που με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής έβαλε μπροστά την ομάδα του, κόντρα στην εικόνα του ματς.

-Εισήλθαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η κατοχή στην ΑΕΛ, μαζεμένη πίσω η Δόξα για να κρατήσει το σκορ.

-83' Διπλή αλλαγή η ομάδα της Κατωκοπιάς. Ο Μεσέν αντί του Βαγιέχο, ο Μέσκα αντί του Κέρλα.

-87' Κίτρινη ο Κοντινέλα για φάουλ στον Τραΐτσέφσκι.

-Ακόμα έξι λεπτά καθυστερήσεις.

-Δεν μπορεί να απειλήσει η ΑΕΛ, η οποία επηρεάστηκε πολύ από το γκολ της Δόξας. Τελευταία καλή φάση των γηπεδούχων, το δοκάρι στο 73'.

-93' Κίτρινη ο Μεσέν για φάουλ στον Κάσα.

-ΤΕΛΟΣ, στους 7 η Δόξα, "κολλημένη" στον ένα βαθμό η ΑΕΛ.

ΑΕΛ (Μ.Ζαχαρίου): Μούριελ, Φραντζής, Νταβόρ, Παντελή (46' Μακρής), Τσιμπόλα (64' Κοντινέλα), Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις (76' Τσέποβιτς), Μπεραχίνο (64' Μιλιντσεάνου), Μιραλάς (39' Παπαφώτης), Κάσα.

-Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Παπαφώτης, Τσέποβιτς, Μακρής, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Ιωάννου, Ντοναλντόνι, Κοντινέλα.

Δόξα (Ρ.Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα (83' Μέσκα), Ίλιτς (71' Τραϊτσέφσκι), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Παυλίδης (55' Τιτζανί), Βαγιέχο (83' Μεσέν), Στυλιανού.

-Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ρονταλένγκα, Τιτζανί, Μεσέν, Σόμπτσικ, Μέσκα, Κάργκμπο, Ιωσηφίδης, Σιάθας.

Κίτρινες: Φραντζής, Κοντινέλα / Σαντίκ, Μεσέν

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας