ΑΕΛ-Καρμιώτισσα: Επιστροφή στις νίκες με δημιουργό Γερολέμου! (Φώτος)

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η ΑΕΛ η οποία νίκησε με 2-1 την Καρμιώτισσα. Η επιτυχία αυτή ανεβάζει τους γαλαζοκίτρινους στην 9η θέση με 13 βαθμούς όσους έχει και η ΑΕΚ που έχασε νωρίτερα από το ΑΠΟΕΛ. Η νίκη της ΑΕΛ εκτιμάται ότι θα την βοηθήσει και ψυχολογικά, ενόψει της δύσκολης συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ είχε την κατοχή και κυρίως την ουσία στο α’ ημίχρονο αφού κατάφερε και πήρε προβάδισμα με δύο γκολ από στατικές φάσεις. Πρωταγωνιστής ο Γερολέμου ο οποίος είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ της ομάδας του. Αρχικά στο 28’ στο φάουλ και την κεφαλιά αυτογκόλ του Μαλόνε και στη συνέχεια στο 43’ με κόρνερ του και την κεφαλιά του Φιλίποβιτς.

Στην επανάληψη ο Γερολέμου δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον προπονητή του. Την θέση του πήρε ο Μόρσει. Η Καρμιώτισσα παρουσιάστηκε βελτιωμένη και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Το κατάφερε στο 88’ με τον Ντούμπια, όμως, δεν ήταν αρκετό για να πάρει βαθμολογικό κέρδος από αυτό το παιχνίδι. Η ομάδα των Πολεμιδιών παραμένει στην προτελευταία θέση με μόλις δύο βαθμούς.

Δείτε το φιλμ του αγώνα...

Α' ημίχρονο

-4' Προσπάθεια για την ΑΕΛ με σέντρα του Φραντζή, δεν ανησυχεί ο Ανέστης.

2

-10' Ουδεμία αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

3

-12' Σουτ του Παντελή η μπάλα έξω.

-17' Προσπάθησε για το σουτ ο Χέντι, όμως, ήταν άστοχος.

-19' Σουτ του Ρόσι έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, έξω η μπάλα.

-22' Προσπάθεια του Τζάλμα από αριστερά, όμως, η σέντρα-σουτ που έκανε κατέληξε στον Παντελή που απομάκρυνε τον κίνδυνο.

-28' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Μετά  από εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου από δεξιά ο Μαλόνε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

5

-36' Σέντρα του Τσέρνιχ από αριστερά, διώχνει τη μπάλα ο Θεοδώρου μέσα από την περιοχή της Καρμιώτισσας.

-37΄Ο Γερολέμου πέρασε για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου, λόγω τραυματισμού.

6

-39' Επέστρεψε και συνεχίζει κανονικά στον αγώνα ο Γερολέμου.

-43' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Φιλίποβιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γερολέμου!
Εξετάστηκε από το VAR και επικυρώθηκε το γκολ της ΑΕΛ.

8

45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+6' Κίτρινη στον Παντελή για φάουλ. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες)

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

Αλλαγή για την ΑΕΛ, έξω ο Γερολέμου, μέσα ο Μόρσει.

Τριπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω οι Μαλόνε, Σουκ, Θεοδώρου. Μέσα οι Αγγελή,Νεοφύτου και Κόβάσεβιτς.

-48' Δυνατό σουτ του Ντούμπια, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μπεέκερ.

-58' Πολύ δυνατό σουτ του Φουρ έξω από την περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-59' Σέντρα σουτ του Ντούμπια, δεν ανησυχεί ο Μπέκερ ο οποίος μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

-62'Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός ο Ρόσι, εντός ο Κατσαντώνης.

-65’ Αλλαγή αναγκαστική για την ΑΕΛ, εκτός ο Τσέρνιχ, εντός ο Μακρής.

-65 Αλλαγή για την ΑΕΛ, εκτός ο Χέντι, εντος ο Μαρς.

-70΄Δυνατό σουτ του Μόρσει από αριστερά, έδιωξε με το χέρι ο Ανέστης.

-72 Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εντός ο Ματθαίου, εκτός ο Φουρ.

-76΄Κεφαλιά του Αγγελή η μπάλα καταλήγει έξω.

-82' Σέντρα σουτ του Ματθαίου από αριστερά, διώχνουν τη μπάλα οι αμυντικοί της ΑΕΛ.

-86' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια ο οποίος μπήκε μόνος από αριστερά σούταρε αλλά ο Μπέκερ ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

-88' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Μειώνει σε 2-1 η ομάδα των Πολεμιδιών με πλασέ του Ντούμπια.

1

90'  Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3 Κίτρινη στον Νιούπορτ για φάουλ στον Σέρνιτς.

90'+5' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εντός ο Ανδρέου, εκτός ο Σέρνιτς.