ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα: Ο Μπρούνο "γκρέμισε" την Ανατολική! (φώτος)

Τεράστια νίκη με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Σάντος!

Σ’ ένα απόλυτα ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις παιχνίδι ο Βραζιλιάνος πέτυχε μια γκολάρα και έδωσε το τρίποντο, το 3ο συνεχόμενο! Η ΑΕΛ λύγισε την εξαιρετική Νέα Σαλαμίνα με 1-0.

Χαμένο πέναλτι και μοιραίος ο Φλοριάν που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 22ο λεπτό. Ο Παπαφώτης έχασε την ευκαιρία της ΑΕΛ στο β' ημίχρονο, ο Σάντος λύτρωσε την Ανατολική εξέδρα που πήρε "φωτιά" στο 82'.

O κίπερ Μελισσάς άγγιξε το 1-1 στο 90+6' με κεφαλιά είδε την μπάλα να φεύγει μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μούριελ.

Ανεβαίνουν οι "Λέοντες" που πάνε στους 11 βαθμούς, δυο λιγότερους από την σημερινή αντίπαλο τους. Παίζει τον Ακρίτα στην Πάφο η ΑΕΛ, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενεί την πρωτοπόρο Πάφος FC.

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

Στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, χαιρέτισμα Γιανέφσκι και καλωσόρισμα στο τεχνικό επιτελείο της Νέα Σαλαμίνας.

σδφσδδφ

- Έναρξη στο ματς.

- 2' Οφσάιντ ο Σεργίου, σταματά η επίθεση της Σαλαμίνας.

- 3' Ζήτησαν κόρνερ οι της ΑΕΛ, άουτ δείχνει ο Φωτίου, από τα πόδια του Κύπριου χαφ περνά η μπάλα άουτ.

- 4' Πίεση του Μακρή, ο Οφόρι κρατά την μπάλα.

- 5' Σουτ του Φελίπε, εύκολα ο Μούριελ. Η πρώτη τελική στο ματς.

- 6' Δυνατή η πάσα του Σάντος για τον Κάσα.

σδφσδφσδφσφσδ

- 7' Ωραία ατομική ενέργεια του Σεργίου από τα δεξιά, η σέντρα του απομακρύνθηκε.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Νέα Σαλαμίνα έχει την κατοχή της μπάλας.

- 11' Σέντρα του Μακρή, διώχνει ο Άδωνη.

- 14' Φάουλ του Φράγκου στον Τσέποβιτς, συστάσεις από Φωτίου

- 18' Πέσιμο του Μαργκάσα στην περιοχή, ζήτησαν πέναλτι οι της Σαλαμίνας. Μαρκάρισμα του Τσιμπόλα στον έμπειρο χαφ. Παίζεται από Φωτίου.

δφγδφγφδγδφγδφγδφγ

- 19' Πάει στο Onfield Review o Φωτίου!

- 20' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα!

***Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη στο Super Monday.

- 21' Ο Φλοριάν πίσω από την μπάλα.

- 22' ΔΟΚΑΡΙ! Αστοχος ο Γάλλος! Έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ξέσπασμα Μούριελ!

φφδσφσδφσδφσδφσδ

- 25' Ψάχνεται... η ΑΕΛ. Πιο απαιτητική η Νέα Σαλαμίνα.

- 30' Μισάωρο στο Τσίρειο, χωρίς τελική η ΑΕΛ, η ομάδα του Πουρσαϊτίδη άγγιξε το 0-1 αλλά ο Φλοριάν στο πέναλτι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

- 31' Σάντος-Μαρκής συνεργάζονται, ο Κύπριος εξτρέμ κάνει το γύρισμα, εύκολα ο Άδωνη.

- 35' Άλλαξαν πλευρές, Κάσα και Μακρής.

- 36' Κόρνερ η ΑΕΛ, το πρώτο.

- 37' Καλή η εκτέλεση του Παπαφώτη, έδιωξε η ερυθρόλευκη άμυνα.

γδφγδφγδφγδφγδφγγδφ

- 38' Κακό σουτ του Σάντος, η πρώτη τελική της ΑΕΛ.

- 41' Κίτρινη του Φωτίου στον Νταβόρ για απρόσεκτη χρήση χεριού στον Κλίμοβιτς.

φγφγδφγδφγδφγδφγ

Τρια τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+3' Σέντρα σουτ του Τσιμπόλα, ο Μελίσσας πέφτει και διώχνει σε κόρνερ, πολύ επικίνδυνο γέμισμα.

- 45+3 Φωνές για πέναλτι από πλευράς ΑΕΛ! Πτώση Τσέποβιτς στο έδαφος. Παίζεται από Φωτίου, εξετάστηκε η φάση, δεν υπάρχει πέναλτι. Ο Άδωνη στο μαρκάρισμα

δφσδφσδφφ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Θα έχει να πει πολλά ο Γιανέφσκι στους ποδοσφαιριστές του. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν πιο απαιτητική ενώ έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Ο Φλοριάν αστόχησε σε πέναλτι.

Τσέποβιτς και Νταβόρ μένουν στ' αποδυτήρια, οι Μπεραχίνο και Μεντόγεβιτς στον αγώνα.

'Εναρξη στο Β' ημίχρονο.

σδφσδφσδφφσδφ

- 48' Κίτρινη ο Οφόρι, για τράβηγμα στον Παπαφώτη.

- 49' Οφσάιντ ο Μπεραχίνο, σταματά η προσπάθεια της ΑΕΛ.

- 50' Ριψοκίνδυνη πάσα του Μούριελ, ο Κλίμοβιτς στην προσπάθεια να κλέψει υποπίπτει σε φάουλ, μένει και στο έδαφος ο άσος της Σαλαμίνας.

(ΣΧΟΛΙΟ) Προσπαθεί ο Γιανέφσκι να βρει το αντίδοτο στην πολύ καλή μεσοαμυντική γραμμή των "ερυθρολεύκων".

- 52' Aδύναμο σουτ του Μακρή, δεν απειλεί την εστία του Μελίσσα.

- 54' Στημένο της Σαλαμίνας, ο Φελίπε στον Μαργκάσα, διώχνει ο Μακρής.

- 55' Σέντρα του Τζάλμα, διώχνει ο Άδωνη.

- 56' Ατομική ενέργεια Μπεραχίνο, το σουτ, εύκολα ο Μελίσσας.

δφφδγδφγδγδφ

- 59' Στον κενό χώρο ο Μακρής για τον Τσιμπόλα, μαζεύει ο Μελίσσας.

- 60' Φάουλ του Μπιλοβάρ στον Φλοριάν, συστάσεις Φωτίου στον Ουκρανό.

(ΣΧΟΛΙΟ) Χωρίς μεγάλη φάση το Β' ημίχρονο μέχρι στιγμής.

- 61' Κεφαλιά Φλοριάν, μαζεύει ο Μούριελ.

- 62' Συρτό γέμισμα του Μακρή, ο Κατσικάς διώχνει σε πλάγιο.

- 63' Λανθασμένα υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Σάντος, καλυπτόταν.

- 64' Οφσάιντ σωστά ο Τιάγκο.

- 65' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Παπαφώτης απέναντι από τον Μελίσσα, αστοχεί! Ανεπανάληπτη ευκαιρία πραγματικά. Ο Κασά από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Παπαφώτης σε πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο.

- 66' Απευθείας εκτέλεση του Τζάλμα, η μπάλα σε σώμα παίκτη της Σαλαμίνας. Στον Φράγκο βρήκε η μπάλα.

δφσδφσδφσδφσδφσδφ

- 68' Ο Κατσανίκλιτς στην θέση του Παπαφώτη. Οι Φιάκας και Λιμπόμπ στις θέσεις των Μαργκάσα και Οφόρι. Επιστρέφει ο Σουηδός άσος της ΑΕΛ μετά τον τραυματισμό του.

- 72' Συρτό γύρισμα του Μακρή διώχνει η άμυνα της Σαλαμίνας.

- 73' Ο Φελίπε έπαιξε κάθετα, ο Μπάστο έκανε άμυνα, ο Μούριελ παίρνει την μπάλα.

- 75' Γύρισμα επικίνδυνο του Κάσα, περνά απ' όλους η μπάλα, ο Τζάλμα στη συνέχεια πιάνει ένα άστοχο σουτ.

ασδαδδδασ

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιέζει η ΑΕΛ χωρίς να γίνει απειλητική.

- 76' Κίτρινη ο Μπάστο.

- 77' Ο Τσιμπόλα πήγε να μπει στην περιοχή, χάνει τον βηματισμό του, πλάγιο για την ΑΕΛ

- Τελευταίο δεκάλεπτο! Στο μηδέν οι δυο ομάδες.

- 82' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Μπρούνο Σάντος! Γκολάρα! Ο Βραζιλιάνος μπήκε στη περιοχή και με ένα άψογο τελείωμα νίκησε τον Μελίσσα. Στον ουρανό των διχτύων η μπάλα! Από πλάγια θέση πέτυχε ένα σπουδαίο γκολ.

σδφσδφσδφσδφσδφ

- 85' O Tεϊσέιρα στην θέση του Τσιμπόλα.

- 86' Συνεχόμενα κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα.

- 87' Άουτ και κατοχή για την ΑΕΛ.

- 88' Κίτρινη στον Κατσικά, φάουλ η ΑΕΛ στον χώρο του κέντρου.

- 89' Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+3' Φάουλ η ΑΕΛ σαν κοντινό κόρνερ.

- 90+4' Παρέμβαση του Άδωνη στο σουτ του Μπεραχίνο, κόρνερ.

- 90+4' Φραντζής στην θέση του Μακρή.

- 90+5' ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία η Νέα Σαλαμίνα! Ο Μελίσσας έπιασε την κεφαλιά η μπάλα άουτ!!

ΤΕΛΟΣ!

ΑΕΛ: Μούριελ, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Σάντος, Τζάλμα, Παπαφώτης (Κατσανίκλιτς 68'), Τσιμπόλα, Μακρής, Νταβόρ (Μεντόγεβιτς 46'), Τσέποβιτς (Μπεραχίνο 46'), Κασά

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Παντελή, Κατσανίκλιτς, Ανδρέου, Πάβλοβιτς, Μιλιτσεάνου, Νεοφύτου, Κοντινέλα

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Φλοριάν, Μαργκάσα (Λιμπόμπε 68'), Οφόρι (Φιάκας 68'), Τιάγκο, Φελίπε

Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Λιμπόμπε, Κουμουρής, Νικολάου, Λεουκό, Βίκτωρος, Φιάκας, Ντιακιτέ

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος