ΑΕΛ-Ολυμπιακός: Με το δεξί αλλά με ζόρι στη... νέα εποχή! (φώτος)

Ιστορικό τρίποντο το πρώτο στη νέα έδρα της!

Η ΑΕΛ κέρδισε (2-0) με μεγάλη δυσκολία τον μαχητικό αλλά άστοχο Ολυμπιακό. Δυο γκολ η ΑΕΛ, δυο δοκάρια η ομάδα του Σεργίδη που δεν είχε καθαρό μυαλό στην εκτέλεση εν αντιθέσει με την ομάδα του Γιανέφσκι που ήταν απόλυτα ουσιαστική.

Σκόρερ οι Παπαφώτης και Μπεραχίνο για το τελικό 2-0 των "Λεόντων". Νίκη που ανεβάζει την ΑΕΛ στους 21 βαθμούς στο -4 από την έκτη θέση και τη δεύτερη συνεχόμενη μετά το τρίποντο στο Παραλίμνι.

Έμεινε στους 9 ο Ολυμπιακός που πάλεψε το ματς, μπορούσε το κέρδος αλλά δεν είχε την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων αγώνων.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

δφγδφγδφγδφ

- Εναρξη στο ματς.

- 2' Σέντρα του Σάντος, εύκολα ο Μολ.

- 6' Κόρνερ κερδίζει ο Κορομά μετά από παρέμβαση του Μπιλοβάρ.

- 9' Κίτρινες από Φωτίου σε Σάντος και Μουκτάρη για ένταση πριν την εκτέλεση του κόρνερ. Τρια λεπτά για να εκτελεστεί το κόρνερ, την "πλήρωσαν" με κάρτες οι δυο ποδοσφαιριστές.

- 14' Βάζει πίεση η ΑΕΛ αναγκάζει τον Ολυμπιακό να διώχνει όπως-όπως.

δφγδφγδφγδφγδφγδφ

- 15' Πρώτη φάση για την ΑΕΛ, ο Μιραλάς είδε τον Σάντος, του πέρασε την μπάλα, ο μπακ της Λεμεσιανής ομάδας μέσα από την περιοχή, ελευθερώθηκε, σούταρε, ο Μολ ήταν σε ετοιμήτητα.

- 17' Γύρισμα του Μιραλάς μέσα στη περιοχή, κερδίζει κόρνερ ο Βέλγος. Ανεβάζει στροφές η ομάδα του Γιανέφσκι.

- 17' Στο έδαφος ο Τεϊσέιρα στη περιοχή του Ολυμπιακού, φωνές... από ΑΕΛ για πέναλτι, συνεχίζει το παιχνίδι ο Φωτίου. Ο Πορτογάλος περνά εκτός αγωνιστικού χώρου για τις πρώτες βοήθειες. Δεν υπάρχει πέναλτι, συνεχίζεται το ματς.

- 20' Απειλεί ο Ολυμπιακός, σωτήρια άμυνα του Μπιλοβάρ στο σουτ του Κορομά! Ο Αφρικανός εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του Τεϊσέιρα, μέσα στη περιοχή έπιασε το σουτ, βάζει το στοπ ο Ουκρανός στόπερ της ΑΕΛ.

- 21' Γύρισμα του Κάσα πάνω στον Μολ.

- 22' Κίτρινη του Θωμά Ιωάννου για φάουλ στον Σάντος.

εςρςεςεςερ

- 26' Μακρινή μπαλιά του Θωμά Ιωάννου, ο Γκεριέρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, απέναντι από τον Μούριελ δεν κατάφερε όμως να κάνει σωστή επαφή και να απειλήσει.

- 27' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Παπαφώτης! Mε κεφαλιά ο Κύπριος μέσος ανοίγει το σκορ. Εξαιρετική σέντρα ακριβείας του Κάσα.

σδφσδφσφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Το πρώτο ιστορικό γκολ της ΑΕΛ στη νέα της έδρα το πετυχαίνει ο Βασίλης Παπαφώτης.

δσφσδσφδφ

- 34' Στημένο του Μιραλάς, ο Σις επαναφέρει στη περιοχή, δεν μπορεί ο Μπιλοβάρ να εκτελέσει, μαζεύει ο Μολ.

φγδφγφδγδφγ

- 35' Μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού! Ο Πεχλιβάνης σε πλεονεκτική θέση κάνει το σουτ, ο Μπιλοβάρ πάνω στη γραμμή βάζει το σώμα και σώζει την ΑΕΛ! Σέντρα του Γκεριέρ έβγαλε τον Πεχλιβάνη σε θέση για να σκοράρει, σούπερ άμυνα ξανά ο Ουκρανός.

- 43' Πτώση Σάντος, υποφέρει ο Βραζιλιάνος, διακοπή στο ματς.

φγδφγφφγδγδγ

- 43' Σηκώθηκε ο Σάντος και προσπαθεί να πατήσει το πόδι του...

Καθυστερήσεις - 2'

- 45+1' Δοκάρι ο Ολυμπιακός! Ο Έσελινγκ με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Άτυχος ο Ολλανδός.

Ημίχρονο. Μπροστά η ΑΕΛ, προειδοποίησε δυο φορές ο Ολυμπιακός με ισοφάριση. Ο Παπαφώτης ο ιστορικός σκόρερ των "Λεόντων" στο νέο γήπεδο.

Διπλή αλλαγή, Ψύχας και Χέντρικς στις θέσεις των Λιασίδη και Θωμά Ιωάννου.

Έναρξη στο β' ημίχρονο

- 47' Πολύ άστοχη η εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα.

- 51' Με αργό τέμπο η ανάπτυξη της ΑΕΛ...

- 54' Φάουλ του Ψύχα στον Μιραλάς, σε καλό σημείο η μπάλα, θα εκτελέσει ο Βέλγος.

σδφσδ

- 55' Κοντινή εκτέλεση του Μιραλάς στον Σις, κακή σέντρα του Αφρικανού.

- 57' Γύρισμα του Κάσα, μαζεύει ο Μολ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Μπήκαμε στο 60' η ΑΕΛ διαχειρίζεται με άνεση το 1-0, δεν απειλεί ο Ολυμπιακός.

- 64' Αλλαγή από Σεργίδη, ο Ευτυχίδης αντί του Πεχλιβάνη.

- 66' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που αγγίζει... το 1-1! Ο Ευτυχίδης ξέφυγε από τα στόπερ της ΑΕΛ, απέναντι από τον Μούριελ, έκανε το πλασέ αλλά ο Βραζιλιάνος κρατά την ΑΕΛ. Μπορούσε για καλύτερη εκτέλεση ο Κύπριος εξτρέμ.

- 71' Επέλαση του Κάσα, πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές με όπλο τη ταχύτητα του, ανατράπηκε από τον Δόση στο όριο της περιοχής. Κίτρινη στον χαφ του Ολυμπιακού.

- 74' Διπλή αλλαγή από Γιανέφσκι, οι Μεντόγεβιτς-Μακρής στις θέσεις των Σις-Παπαφώτη. Κίνηση και από Σεργίδη, ο Σλόγκαρ τη θέση του Δόση.

- 77' Νέο δοκάρι ο Ολυμπιακός! Ο Γκεριέρ σημάδεψε το δοκάρι του Μπέκερ μετά από φοβερή κάθετη του Βαγγέλη Κυριάκου.

- 80' Μικρή ένταση προκλήθηκε μετά από ενέργεια του Βαγγέλη Κυριάκου να σουτάρει την μπάλα στην κερκίδα. Επενέβη ο Γιανέφσκι, ηρέμησαν άμεσα τα πνεύματα.

φγδφγδφγφδγδφγ

- 83' Δεν προλαβαίνει ο Μακρής την προωθημένη πάσα του Μιραλάς.

- 87' Πιέζει ο Κορομά τον Μπέκερ, σε πλάγιο άουτ ο Βραζιλιάνος.

- 89' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-0! Ο Μπεραχίνο! Κάθετη του Μακρή, ο φορ της ΑΕΛ πέρασε τον Μολ και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 3ο γκολ του Άγγλου με την γαλαζοκίτρινη.

δφγδφγδφγ

AEΛ: Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Κασά, Νταβόρ, Παπαφώτης (Μεντόγεβιτς 74'), Μιραλάς, Σάντος, Μιλιτσεάνου (Μπεραχίνο 85'), Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις (Μακρής 74')

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Τσέποβιτς, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Συλβέστρος, Ιωάννου, Κοντινέλα

Ολυμπιακός: Μολ, Λιασίδης (Ψύχας 46'), Μουκτάρης, Γκεριέρ, Έσελινγκ, Δόσης (Σλόγκαρ 74'), Ιωάννου (Χέντρικς 46'), Πεχλιβάνης (Ευτυχίδης 64'), Νάνι (Σάλι 86') Κυριάκου Κόρομα

Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Σάλι, Μάρκοβιτς, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Ψύχας, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζεφκής, Χαραλάμπους

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης