ΑΕΛ-ΠΑΕΕΚ: Έμειναν στο... μηδέν! (φώτος)

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο εξ αναβολής αγώνας της 16ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΠΑΕΕΚ. Παιχνίδι με λίγες φάσεις, είχε την ευκαιρία ο Τσέποβιτς να σκοράρει και να δώσει τη νίκη αλλά ο κίπερ Παναγιώτου έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Με 10 ποδοσφαιριστές η ΑΕΛ από το 29ο λεπτό λόγω αποβολής του Μηνά Αντωνίου μέσω VAR. Σημαντικός βαθμός για την ΠΑΕΕΚ που είχε την μπάλα αλλά δεν βρήκε τους τρόπους να ξεκλειδώσει την άμυνα του Μέγερι. Μοιραίος ο Τσέποβιτς που θα μπορούσε να σκοράρει. Στους 25 βαθμούς η ΑΕΛ, στους  15 η ΠΑΕΕΚ. Δεύτερη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Σεργίδη απέναντι σε Λεμεσιανή ομάδα. Στον δεύτερο γύρο η ΠΑΕΕΚ έφερε τρεις ισοπαλίες απέναντι σε Άρη, Απόλλωνα και ΑΕΛ. Χάλασε το πλάνο του Παντελίδη η αποβολή. Επέστρεψε ο Μεντόγεβιτς που έπαιξε για 45 λεπτά. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη στο ματς

- 3' Στον κενό χώρο ο Ενόχ, έκανε το γύρισμα στη περιοχή, το σουτ του Καπαρτή πάνω σε σώματα, απομακρύνει ο Τεϊσέιρα.

- 7' Μακρινό σουτ του Καπαρτή, κόρνερ.

- 14' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΠΑΕΕΚ πάνω στον Καπαρτή από τον Σωτηρίου.

- 15' Συρτά εκτέλεσε ο Χαραλάμπους, πάνω στο τείχος.

γδφγδφγδφγδφγγδφγφγφγδ

- 25' Κίτρινη στον Μηνά Αντωνίου για τράβηγμα στον Νάντο, φάουλ η ΠΑΕΕΚ.

- 28' Πάει στο Onfield review ο Θωμάς Χατζηβασιλείου για πιθανή κόκκινη στον Μηνά Αντωνίου.

γδφγδφγφγδφγδφγγγγφγγ

- 29' Κόκκινη κάρτα στον Μηνά, άκυρο η κίτρινη! Με δέκα παίκτες η ΑΕΛ!

- 31' Φάουλ του Δημητρίου, η μπάλα κάπου κοντράρει, κόρνερ.

- 32' Σέντρα σουτ του Άντρις Νεοφύτου, το βγάζει με δυσκολία ο Μέγερι.

- 36' Γύρισμα του Σάντος προς τον Μέγερι, χάνει το κοντρόλ ο Ούγγρος, κόρνερ η ΠΑΕΕΚ.

- 38' Περνάνε ανεκμετάλλευτα τα στημένα της ΠΑΕΕΚ.

- 44' Ευκαιρία, η πρώτη για την ΑΕΛ. Ο Τεϊσέιρα από καλή θέση εκανε το σουτ, μάζεψε ο Παναγιώτου.

Ημίχρονο στο Τσίρειο.

δφγδφγδφγφγδφγδγδγ

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

Τρεις αλλαγές, δυο για ΠΑΕΕΚ, μια για ΑΕΛ. Ο Παπαφώτης αντικατέστησε τον Μεντόγεβιτς που πήρε πολύτιμα λεπτά στην επιστροφή του.

- 52' Σκάψιμο... του Τόρες προς τον Μαίντεβατς, βγήκε ο Παναγιώτου και μάζεψε την μπάλα.

- 53' Ο Καπαρτής μέσα από την περιοχή, το γύρισμα του δεν βρίσκει τον Νάντο.

- 54' Προσποίηση του Αριστοτέλους, μέσα στη περιοχή ο Κύπριος χαφ, πασάρει στον Καπαρτή, το σουτ ψηλά άουτ.

- 55' Στημένο του Παπαφώτη, εύκολα ο Παναγιώτου.

- 57' Χάνεται... μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Τόρες κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της ΠΑΕΕΚ, σταμάτησε την μπάλα αλλά ο Παναγιώτου πρόλαβε και μπλόκαρε. Δεν σηκώθηκε το σημαιάκι. Ήταν καλυμμένος ο Ισπανός. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Παπαφώτη.

γδφγδφγδφγδγδφγγδγγδφγ

- 62' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Τσέποβιτς μπροστά από τον Παναγιώτου, πήγε να τον "κρεμάσει" αδύναμο το πλασέ, μαζεύει ο Παναγιώτου.

δγδφγδφγδγφγδγγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερη όσο περνά η ώρα η ΑΕΛ.

- 73' Φάουλ κέρδισε ο Σάντος, στο έδαφος ο Βραζιλιάνος, ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων.

- 74' Κίτρινη ο Καπαρτής.

- 75' Κεφαλιά ο Τσέποβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

- 78' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ.

- 82' Νέα ευκαιρία για τον Τσέποβιτς που έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας από πλάγια θέση έκανε το σουτ, το βγάζει ο Παναγιώτου!

- 89' Μακρινό σουτ του Ντιας, ψηλά άουτ η μπάλα.