ΑΕΛ - Πάφος: Επιστροφή στις νίκες με Τάνκοβιτς... χρυσή αλλαγή! (Φώτος)

Επιστροφή στις νίκες για την Πάφο που νίκησε με 2-1 την ΑΕΛ για τη 16η αγωνιστική. Ο Ναμ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους με τον Γερολέμου να ισοφαρίζει στο 46'. Ο Τάνκοβιτς στο 81' χάρισε το "διπλό" στην ομάδα του.

Πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο από την ΑΕΛ που ήταν ανταγωνιστική από το πρώτο λεπτό. Πολλές καλές στιγμές για τους γηπεδούχους που στο 14ο λεπτό βρήκε δοκάρι με τον Σέρνιτς με την Πάφο ωστόσο να ανοίγει το σκορ με τον Ναμ κόντρα στη ροή του αγώνα. Με την έναρξη του β' μέρους, ο Γερολέμου ισοφάρισε στο 46' με την ΑΕΛ να παραμένει ανταγωνιστική και να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε ο Τάνκοβιτς (μπήκε στο 75') που στο 81' χάρισε το τρίποντο στην Πάφο, έκανε το καθήκον του και αποχώρησε ως τραυματίας στο 86'.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή...

• Στην προθέρμανση ο Βασίλης Παπαφώτης που ήταν αρχικά στο βασικό σχήμα ένιωσε ενοχλήσεις και έμεινε εκτός. Την θέση του στους πρώτους 11 πήρε ο Μεντόγεβιτς.

-Έναρξη

-5' Σουτ από τον Βαλακάρι εκτός περιοχής, άστοχο.

-5' Κίτρινη στον Γερολέμου για φάουλ πάνω στον Ναμ.

-11 Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Ίβουσιτς ήταν εκτός θέσης, ο Μορέιρα επιχείρησε ένα μακρινό σουτ που πέρασε έξω.

-13' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Γερολέμου με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Μορέιρα, βγήκε με τον Ίβουσιτς τετ - α - τετ ωστόσο δεν μπόρεσε να τελειώσει ιδανικά τη φάση, ο κίπερ της Πάφου απέκρουσε.

-14' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Σέρνιτς δοκίμασε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

-14' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάιρο έδωσε την πάσα στον Μπότσκαϊ από αριστερά, αυτός σέντραρε προς το μέρος του Ναμ ο οποίος με σουτ, έπειτα από διπλή προσπάθεια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

(Σχόλιο) Η Πάφος σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΛ είχε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

k

-18' Σκόραρε ο Μακρής, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Επιβεβαίωσε το οφσάιντ το VAR, o Μορέιρα σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης όταν δέχθηκε την κάθετη πάσα και πριν δώσει την ασίστ στον Μακρή.

25' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα με δύναμη από μακρινή απόσταση, ο Ίβουσιτς με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα

-26' Ακόμα μια καλή φάση για την ΑΕΛ! Ο Σέρνιτς από δεξιά σέντραρε και βρήκε τον Μορέιρα που επιχείρησε το σουτ. Ο Ικόκο σωτήρια έβαλε το πόδι του και έδιωξε.

-28' Ο Μπότσκαϊ εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε αλλά η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ντράγκομιρ που δοκίμασε ένα σουτ. Πολύ άστοχο και καμία ανησυχία για τον Ολιβέιρα.

-30' Συνεχίζει να απειλεί η ΑΕΛ. Ο Φαμπρίς Κα ανέβηκε, επιχείρησε σουτ αλλά η άμυνα της Πάφου έδιωξε αναποτελεσματικά. Ο Τζάλμα δοκίμασε το σουτ, αυτή τη φορά η άμυνα των φιλοξενουμένων απέδωσε.

(Σχόλιο) Μετά από 30 λεπτά παραμένει το 0-1, κερδίζει τις εντυπώσεις η ΑΕΛ, η Πάφος όμως έχει την ουσία.

k

-34' Ο Μπότσκαϊ δοκίμασε ένα σουτ, ο Ολιβέιρα σε σωστή θέση μάζεψε.

-36' Δυνατό σουτ από τον Ζάιρο, καμία ανησυχία για τον Ολιβέιρα αφού η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε πάνω από την εστία του.

-43' Ο Γερολέμου βρήκε ξανά με κάθετη πάσα τον Μορέρια που βγήκε μόνος τους. Ο Ικόκο τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Ψάχνει το δεύτερο γκολ η Πάφος! Ο Ντράγκομιρ έδωσε στον Ζάιρο που επιχείρησε το σουτ σε κίνηση. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-45+3' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μακρής δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, και να την στείλει στα δίχτυα.

-Ημίχρονο στη Λεμεσό.

-Έναρξη β' μέρους.

-46' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 1-1! Ο Γερολέμου έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ταβάρες και κατέληξε στην εστία του Ίβουσιτς.

-50' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Χέντι στη θέση του Φαμπρίς Κα που δεν μπορεί να συνεχίσει.

k

-53' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χέντι, η μπάλα πέρασε έξω.

54' Ο Ζάιρο από κοντινή απόσταση πήρε την κεφαλιά, ωστόσο την έστειλε στα χέρια του Ίβουσιτς.

-54' Κίτρινη κάρτα στον Ντράγκομιρ για φάουλ στον Χέντι. Στο όριο και χάνει ένα από τους επόμενους αγώνες, Άρη ή Δόξα.

-61' Απειλεί η ΑΕΛ! Δυνατό σουτ από τον Χέντι, μεγάλη απόκρουση από τον Ίβουσιτς που παραχώρησε κόρνερ.

-69' Ψάχνει το δεύτερο γκολ η ΑΕΛ. Ο Μορέιρα ντρίμπλαρε τον Ικόκο, δοκίμασε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

-70' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Γερολέμου εκτός, στη θέση του ο Μαρς.

k

-72' Ο Τζάλμα με δυνατό σουτ επιχείρηση να απειλήσει τον Ίβουσιτς που μάζεψε χωρίς ανησυχία.

-75' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Βαλακάρι, Πέπε και Μπότσκαϊ, μέσα οι Τάνκοβιτς, ο Πελάζιο και Τουμάσι στη θέση του Μπότσκαϊ.

-79' Προϋπόθεση για την Πάφο. Ο Ντράγκομιρ δεν μπόρεσε να απειλήσει αφού η μπάλα κόντραρε.

81' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς απέφυγε τoν Μορέιρα και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα κόντραρε στο χέρι του Ντέγοεστ και δυσκόλεψε την προσπάθεια του Ολιβέιρα.

-86' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς οποίος πέρασε πριν από λίγο στον αγώνα αποχωρεί με πρόβλημα. Στη θέση του ο Αμπντουσαλάμοφ. Ο σκόρερ του 2ου τέρματος προερχόταν από τραυματισμό.

-87' Διπλή αλλαγή και για την ΑΕΛ. Έξω οι Σέρνιτς και Μορέιρα, μέσα οι Ανδρέου και Σιλβέστρος.

-Εννέα λεπτά καθυστερήσεις.

-90+1' Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Ικόκο, μέσα ο Δημητρίου.

-90+2' Σουτ από τον Σιλβέστρο στο ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Ίβουσιτς.

-90+7' Κίτρινη στον Ζάιρο που είναι και αυτός στο όριο, χάνει Άρη ή Δόξα.

-90+9' Κίτρινη στον Μαρς. Στο όριο χάνει ένα από τους δύο επόμενους αγώνες.

-Τέλος αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Σέρνιτς (86' Σιλβέστρος), Μορέιρα (86' Ανδρέου), Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Φαμπρίς Κα (50' Χέντι), Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Σωτηρίου, Αντρέου, Μεντόζα, Χέντι, Μαρς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Κόλιας, Θεμιστοκλέους.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο Μπότσκαϊ (75' Τουμάσι), Ικόκο, Βαλακάρι (75' Τάνκοβιτς), Ναμ, Ντράγκομιρ, Μπρούνο Ταβάρες, Πέπε (75' Πελάζιο).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Πελάζιο.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Ζαφείρης Σάββας

Την αρθρογραφία της 16ης αγωνιστικής προσφέρει το γραφείο πωλήσεων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων Car4you.