ΑΕΛ - Πάφος FC: Το... τρένο του Μπεργκ δεν σταμάτησε ούτε στη Λεμεσό! (φώτος)

Πέμπτη σερί νίκη για την Πάφο στο πρωτάθλημα! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κέρδισε την ΑΕΛ στο Τσίρειο με 1-3 και ανέβηκε στους 26 βαθμούς, συνεχίζοντας την εκπληκτική της πορεία. Πρώτη ήττα με τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι στον πάγκο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν το σερί των 5 νικών σε πρωτάθλημα και κύπελλο να τερματίζεται.

Το σκορ άνοιξε στο 27' με πέναλτι του Τάνκοβιτς και στο 45+1' η Πάφος πήρε μεγάλο προβάδισμα με τον Σεμέδο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο και κατάφεραν να πάρουν σκορ... ασφαλείας, απέναντι σε μια ΑΕΛ που υστέρησε πολύ και δεν απείλησε καθόλου.

Πολύ διαφορετική η εικόνα στο ξεκίνημα του 2ου μέρους, με την ΑΕΛ να μπαίνει δυνατά και στο 51' να μειώνει με απευθείας χτύπημα φάουλ του Τσιμπόλα. Η ομάδα του Γιανέφσκι εξακολούθησε να έχει την κατοχή αλλά σε μια... ανύποπτη φάση η Πάφος έφτασε στο 1-3 με αυτογκόλ του Τεσέιρα στο 67' και εκεί ουσιαστικά "τέλειωσε" το παιχνίδι αφού οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν ποτέ.

Στο γήπεδο για την ιστοσελίδα μας ήταν η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Πορτογάλο Pinheiro.

-Μπήκε επιθετικά η ΑΕΛ και γυροφέρνει την περιοχή του Αντός.

-9' Η πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια από την Πάφο, έφερε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Καραμπάτζε από δεξιά έδωσε στον Σεμέδο ο οποίος έκανε εξ επαφής το τελείωμα αλλά βρήκε τον Μούριελ στην σωστή θέση. Σε δεύτερο χρόνο άστοχο το τελείωμα του Ικόκο.

-15 λεπτά στο Τσίρειο. Η Πάφος έχει πλέον ισορροπήσει, μετά το δυνατό μπάσιμο της ΑΕΛ.

-15' Κάνει νεύμα για αλλαγή ο Τζάλμα που αντιμετωπίζει μυικές ενοχλήσεις. Μικροδιακοπή...

1244444

-17' Αποχωρεί με φορείο ο Τζάλμα και επαναρχίζει το παιχνίδι. Για λίγο με δέκα οι γηπεδούχοι.

-19' Τώρα μέσα ο Φραντζής και ξανά με έντεκα η ΑΕΛ.

-Φθάσαμε στο 20ο λεπτό. Η κατοχή στην ομάδα του Μπεργκ πλέον.

-24' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Καραμπάτζε μετά από διεκδίκηση με τον Σάντος μέσα στην περιοχή του Μούριελ. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση για πιθανό πέναλτι καθώς ο αμυντικός της ΑΕΛ... έβγαλε το χέρι προς στο πρόσωπο του αντιπάλου.

-Καλείται να πάει στο on-field review ο διαιτητής.

-25' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο και κίτρινη στον Σάντος, η απόφαση του Pinheiro μετά που είδε την φάση. Ο μπακ της ΑΕΛ θα χάσει έναν εκ των δυο επόμενων αγώνων, με ΑΕΚ ή Ανόρθωση.

ρτηρτρτη

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Τάνκοβιτς από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Μούριελ που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

-29' Ο Αμντουραχιμί στη θέση του Καραμπάτζε ο οποίος είχε τραυματιστεί στη φάση του πέναλτι.

-30' Πολύ επικίνδυνο γύρισμα του Τάνκοβιτς από δεξιά, πέρασε από όλους η μπάλα.

-40' Χωρίς ουσία μέχρι στιγμής η αντίδραση της ΑΕΛ μετά το γκολ. Κρατά μπάλα όμως όλες της οι επιθέσεις ολοκληρώθηκαν χωρίς να απειλήσει καθόλου.

-40' Προσωπική ενέργεια του Τάνκοβιτς και πτώση στην περιοχή, διαμαρτύρεται για πέναλτι, "τίποτα" από τον Πορτογάλο ρεφ.

-42' Κίτρινη στον Τσιμπόλα για πάτημα στον Κανέ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

345345345

-45+1' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Σεμέδο έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, μπήκε περιοχή και σούταρε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, ο παίκτης της Πάφου πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε από κοντά όμως το γκολ ακυρώθηκε για οσφάιντ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-45+3' Μετράει το γκολ, ο Σεμέδο έφυγε από κανονική θέση.

-45+5' Τέλος ημιχρόνου. Η Πάφος δεν κινδύνευσε καθόλου και με το γκολ στις καθυστερήσεις πάει στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα. Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά αλλά... έμεινε εκεί. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια, με την ομάδα του Γιανέφσκι να μην αντιδρά καθόλου μετά το 0-1 και να ολοκληρώνει το πρώτο 45λεπτο χωρίς ευκαιρία.

-Έναρξη β' μέρους. Διπλή ο Γιανέφσκι που είδε το πλάνο του να μην λειτουργεί καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Κατσανίκλιτς αντί Παπαφώτη, Σις αντί Κασά.

-49' Επικίνδυνη μπαλιά από τον Κατσανίκλιτς, μάζεψε ο Αντός.

-51' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Τσιμπόλα μειώνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω απ' την περιοχή. Ο Αντός έπεσε στην γωνία αλλά δεν πρόλαβε να βγάλει την απόκρουση.

-Μπήκε δυνατά η ΑΕΛ στο 2ο μέρος και έφτασε στο γρήγορο γκολ που ήθελε.

-Μια ώρα αγώνα. Χωρίς φάση μετά το γκολ. Η ΑΕΛ έχει την κατοχή και προσπαθεί να απειλήσει.

-61' Κάρτα στον Κανέ για επικίνδυνο πάτημα στον Τσιμπόλα. Θα χάσει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων, με Ανόρθωση ή Άρη.

τ44ττ3

-67' ΓΚΟΛ 1-3! Λάθος γύρισμα του Φραντζή στον Μούριελ, ο Σεμέδο έκλεψε και σέντραρε και ο Τεσέιρα στην προσπάθειά του να απομακρύνει προ του Ναμ, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

-Μέσα από μια φάση που δεν... προϊδέαζε για γκολ, ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων για την Πάφο.

-69' Κίτρινη στον Κατσανίκλιτς.

-74' Μεγάλη ευκαιρία η Πάφος στην αντεπίθεση, με τον Μούριελ να βγαίνει έγκαιρα και να έχει την απάντηση στο τετ-α-τετ με τον Σεμέδο.

-76' Νέα ευκαιρία η ομάδα του Μπεργκ, ο Ναμ σε θέση βολής πλάσαρε έξω.

-79' Ο Μιραλάς στη θέση του Σάντος.

-85' Ο Τσέποβιτς στη θέση του Μπεραχίνο.

-89' Διπλή αλλαγή. Ο Αλ Γκαντιουί αντί Αμντουραχιμί (αλλαγή στην αλλαγή), Βαλακάρι αντί Ναμ.

-ΤΕΛΟΣ, ακόμα ένα τρίποντο για την Πάφο!

ΑΕΛ (Τσ.Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Κασά (46' Σις), Μπεραχίνο, Παπαφώτης (46' Κατσανίκλιτς), Σάντος (79' Μιραλάς), Μακρής, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζάλμα (19' Φραντζής).

-Στον πάγκο: Φερνάντες, Φραντζής, Μπάστο, Νταβόρ, Μιραλάς, Τσέποβιτς, Κασανίκλιτς, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Νεοφύτου, Κοντινέλα, Σις.

Πάφος FC (Χ.Μπεργκ): Αντός, Παλάσιος, Καραμπάτζε (29' Αμντουραχιμί-89'  Αλ Γκαντιουί), Χότσκο, Σεμέδο, Κανέ, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (89' Βαλακάρι), Μπάιριτς.

-Στον πάγκο: Ολαθαμπάλ, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Αμντουραχιμί, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πελάζιο, Πέδρο Ταβάρες.

Κίτρινες: Σάντος, Τσιμπόλα, Κατσανίκλιτς / Κανέ

Διαιτητής: Da Silva Pinheiro Joao Pedro

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας