ΑΦΕΝΤΙΚΟ στο Λεμεσιανό, 2η θέση και... γερά στον τίτλο!

«Γαλαζοκίτρινο» το Λεμεσιανό ντέρμπι!

Η ΑΕΛ με τα γκολ των Μπάμπιτς και Ριέρα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με 2-1. Φοβερό ματς που τα είχε… όλα. Δυο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα, τρια γκολ, πολλές φάσεις και μεγάλες συγκινήσεις. Σπουδαίος Βοζίνια που έπιασε το πέναλτι του Σάσα Μάρκοβιτς. Ο Ριέρα από τα 11 βήματα έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Κέρκεζ.

Πρώτη ήττα για Πετράκη που είδε τον Απόλλωνα να είναι πολύ επιθετικός στο Β’ ημίχρονο, να έχει δυο δοκάρια με Σάλαϊ-Νταμπό, άστοχο πέναλτι αλλά να φεύγει χαμένος από το ντέρμπι. Ισοφάρισε ο Ματέι αλλά άμεσα η ΑΕΛ απάντησε με Ριέρα.

3/3 η ΑΕΛ στη δύσκολη εβδομάδα με Ανόρθωση, ΑΕΚ και Απόλλωνα. Βήμα… τίτλου για τους «λέοντες» που πήγαν στους 24 βαθμούς, δυο λιγότερους από την πρωτοπόρο Ανόρθωση. Στους 23 βαθμούς έμεινε ο Απόλλωνας.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε την εξέλιξη του Λεμεσιανού ντέρμπι.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

-Σιγή μερικών δευτερολέπτων εις μνήμη του Ντιέγο Μαραντόνα

FGDFGGDFGGDF

- Έναρξη στο ντέρμπι, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 1' Κόρνερ κερδίζει ο Γιαννιώτας μετά την παρέμβαση του Σάντος. Ο Βραζιλιάνος αγωνίζεται ως αριστερός μπακ στο ντέρμπι.

- 2' Ο Μάρκοβιτς πήρε τη μπάλα από πλάγια θέση, έκανε τη σέντρα, διώχνει σε πλάγιο η άμυνα της ΑΕΛ.

- 5' O Φιλιώτης πέρασε στον Μπένσοπ, αυτός γρήγορα στον Γιαννιώτα, ο Ελλαδίτης έκανε τη συρτή σέντρα, έπιασε το πλασέ ο Μπένσοπ η μπάλα πήγε πλάγια.

- 7' Επικίνδυνη προβολή του Αβραάμ, φάουλ κερδίζει ο Γιαννιώτας.

- 10' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μπένσοπ! Ο Γιαννιώτας από τα δεξιά, πέρασε τον Σάντος, γύρισε στον Μπένσοπ αυτός έκανε το πλασέ από πολύ κοντά, η μπάλα άουτ!

gdfgggddfg

- 11' Δεκάλεπτο στο ντέρμπι, πιο... ενεργός ο Απόλλωνας που είχε τη πρώτη μεγάλη φάση στο ματς.

- 12' Η πρώτη απειλή της ΑΕΛ. Ο Αβραάμ εκτός περιοχής, έπιασε το σουτ, στην αγκαλιά του Δημητρίου η μπάλα.

- 14' Κάθετη του Γιαννιώτα στον Μπένσοπ, πήγε να βγει απέναντι από τον Βοζίνια ο φορ του Απόλλωνα, η φάση σταματά για οφσάιντ. Πιο μπροστά ο "Τσάρλι"

- 15' Σέντρα του Μηνά στη περιοχή, ο Αβραάμ σε πλεονεκτική θέση, έκανε το γύρισμα προς τον Τόρες, καθαρίζει ο Γιούστε. Μπορούσε και για σουτ ο Κύπριος διεθνής εξτρέμ.

- 16' Κόρνερ για την ΑΕΛ, μετά από οργανωμένη επίθεση της ομάδας του Κέρκεζ.

- 17' Κίτρινη κάρτα του Τιμόθεου στον Ντανίλο. Ο Βραζιλιάνος πήγε δυνατά στη φάση με τον Φιλιώτη, βρήκε μπάλα αλλά πήγε με τα δυο πόδια και ο ρεφ τον κιτρίνισε.

- 19' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Μπάμπιτς! Έξοχη πάσα-ασίστ του Αβραάμ, ο Κροάτης με έξυπνη κεφαλιά νίκησε τον Δημητρίου και άνοιξε το σκορ. Γρήγορη μετάβαση των "γαλαζοκιτρίνων" ο Αβραάμ είδε την κίνηση του σκόρερ που με ωραίο τελείωμα έβαλε μπροστά την ΑΕΛ. Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον 22χρονο.

67767676

- 21' Δυνατό φάουλ του Σάντος στον Γιαννιώτα ενώ έχει φύγει η μπάλα...

- 23' Μακρινή μεταβίβαση με στόχο τον Μπένσοπ, ο φορ του Απόλλωνα φεύγει στην πλάτη της άμυνας, ο Βοζίνια διαβάζει και μαζεύει την μπάλα. Πρόλαβε την υστάτη ο κίπερ της ΑΕΛ το "τσίμπημα" του Μπένσοπ.

- 28' Στημένη μπάλα για τον Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας εκτελεί, διώχνει η άμυνα της ΑΕΛ.

- 29' Κίτρινη στον Νταβόρ και νεύρα στο ντέρμπι.  Δυνατό φάουλ του Σκοπιανού στον Γιαννιώτα, στη συνέχεια ο Ελλαδίτης ζήτησε τον λόγο...

- 30' Τα νεύρα μεταξύ των παικτών φέρνουν κίτρινες. Ο Τόρες για την ΑΕΛ, ο Γιαννιώτας από πλευράς Απόλλωνα. Ο Τορες χάνει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων της ομάδας του.

φγδφγδγδφγδφγδφγδγδ

- 32' Κόρνερ για την ΑΕΛ, ο Τόρες πίσω από την μπάλα.

- 33' Κοντινή εκτέλεση, η μπάλα ξανά σε κόρνερ.

- 34΄Εκτέλεση του Τόρες, βγαίνει και μαζεύει ο Δημητρίου.

- 36' Παιχνίδι κέντρου, λάθη εκατέρωθεν ανάμεσα στις δυο ομάδες, αυτό βέβαια βολεύει την ΑΕΛ που βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Ο Γιάννης Πετράκης θέλει περισσότερα από τους ποδοσφαιριστές του.

- 37' Συνεργασία Σάντος-Αβραάμ, ο εξτρέμ της ΑΕΛ την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, δεν βρίσκεται κανένας ποδοσφαιριστής των "γαλαζοκιτρίνων" για να απειλήσει.

- 38' Κόρνερ η ΑΕΛ, το 5ο μέχρι στιγμής. Ο Γιούστε απομακρύνει με κεφαλιά.

- 40' Κόρνερ ο Απόλλωνας, ο Γιαννιώτας πίσω από την μπάλα.

- 41' Η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σάλαϊ δεν προλαβαίνει και άουτ η μπάλα.

Πάμε για το τελευταίο 5λεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ μπροστά με 1-0.

- 42' Κίτρινη στον Μηνά για τράβηγμα στον Γιαννιώτα, την δέχεται αδιαμαρτύρητα ο κύπριος μπακ.

ΕΝΑ λεπτό ο χρόνος της καθυστέρησης.

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου. Πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 η ΑΕΛ, ισορροπημένο το ντέρμπι, λίγες οι φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Ουσιαστική η ομάδα του Κέρκεζ όπου με τον Μπάμπιτς έχει το προβάδισμα. Ο Απόλλωνας είχε κάποιες προϋποθέσεις, μια μεγάλη φάση με τον Μπένσοπ αλλά γενικά δεν έχει απειλήσει σοβαρά την εστία του Βοζίνια. Δικαιολογημένα τα παράπονα του Πετράκη.

γδφγδγφγδφφγγ

- Έναρξη Β΄ ημιχρόνου. Διπλή αλλαγή για Απόλλωνα, οι Ματέι-Νταμπό στις θέσεις των Ντιγκινί-Μπένσοπ.

- 47' Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Γιαννιώτα.

- 50' Αλλαγή σχηματισμού για την ομάδα του Πετράκη, από 4-4-2 σε 4-2-3-1. Τριάδα πίσω από τον Νταμπό οι Γιαννιώτας, Ματέι και Πίττας.

- 52' Ώρα Πέδρο στον Απόλλωνα, τρίτη αλλαγή ο Πορτογάλος, θα πάρει τη θέση του Φιλιώτη.

- 53' Κόρνερ κερδίζει ο Φιλιώτης, πίσω από τη μπάλα ο Ματέι.

- 54' Ο Ντανίλο με κεφαλιά απομακρύνει, ο Φιλιώτης επανέφερε τη μπάλα στη περιοχή, ο Σάντος διώχνει.

- 55' Γίνεται η αλλαγή, ο Πέδρο στη θέση του Φιλιώτη.

φσδφσδφφδφσδσφφδφσδφσδ

- 55' Προσπάθεια του Μπάμπιτς, σε θέση οφσάιντ ο Κροάτης, σταματά η φάση.

- 56' Στο έδαφος ο Βασιλείου, μικρή διακοπή στο ντέρμπι. Μαρκάρισμα του Ριέρα, είχαν επαφή οι δυο ποδοσφαιριστές, ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

- 57' Μεγάλη ευκαιρία του Νταμπό! Το βγάζει ο Βοζίνια! Λάθος του Μηνά Αντωνίου, ο Νταμπό έφυγε απέναντι από τον Βοζίνια, ο Γάλλος έκανε το πλασέ, με τα πόδια ο κίπερ της ΑΕΛ σώζει το 1-1!

- 58' Απαντά η ΑΕΛ με Μπάμπιτς, ο Κροάτης εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δημητρίου.

- 59' Τέταρτη κίνηση Πετράκη, ο Ντένιτς εκτός, ο Χάμπος μέσα.

- 60' Ετοιμάζεται ο Χάρης Κυριάκου για να πάρει τη θέση του Αβραάμ.

- 60' Κίτρινη στον Μπάμπιτς.

- 61' Γίνεται η πρώτη αλλαγή της ΑΕΛ, ο Χάρης στη θέση του Αβραάμ.

- 63' Εσωτερικές αλλαγές στην ομάδα του Κέρκεζ, ο Χάρης πάει στη φυσική του θέση ως δεξιός οπισθοφύλακας, ο Μηνάς πάει αριστερό χαφ.

- 66' Διπλή κίνηση ο Κέρκεζ, Παπαφώτης και Μαίντεβατς ετοιμάζονται να περάσουν στο ντέρμπι.

- 67' Φάση για την ΑΕΛ με τον Ριέρα. Ο Μηνάς έδωσε στον Τόρες, ο Ισπανός έδωσε στον Ριέρα μέσα στη μικρή περιοχή έκανε πάσα αντί σουτ και χάθηκε η ευκαιρία.

- 69' Ο Πέδρο στη περιοχή έκανε το γύρισμα, ο Ράσο είναι εκεί και διώχνει. Ανατπύχθηκε σωστά ο Απόλλωνας, καθάρισε ο αμυντικός της ΑΕΛ.

- 70' Στημένη μπάλα για τον Απόλλωνα, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, στο κεντρικό διάδρομο.

- 71' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο εκτέλεσε, ο Σάλαϊ πήρε την κεφαλιά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια μπλοκάρει ο Βοζίνια!

- 72' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Ο Ματέι μπήκε στη περιοχή, υπήρξε μια επαφή με τον Τεσέιρα, ο Ρουμάνος στο έδαφος και ο Τιμόθεος Χριστοφή έδειξε την βούλα. Δεν διαμαρτυρήθηκαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ. Το τηλεοπτικό πλάνο δεν διαφωτίζει αν υπάρχει παράβαση του Πορτογάλου. Πάντως ο ρεφ ήταν πολύ κοντά στη φάση.

- 73' Το βγάζει ο Βοζίνια! Απόκρουση στο πέναλτι του Μάρκοβιτς! Δυνατή εκτέλεση του Σέρβου, ο Βοζίνια μάντεψε σωστά και έβγαλε το πέναλτι. Κρατά το 0-1 η ΑΕΛ.

- 74' Διπλή αλλαγή η ΑΕΛ, Αντάμοβιτς-Μαϊντεβατς στις θέσεις των Ντανίλο και Μπάμπιτς.

- 75' Νέο δοκάρι για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό. Ο Βασιλείου σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Γάλλος έπιασε τη κεφαλιά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

- ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-1! Ο Ματέι ισοφαρίζει! Ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Ματέι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Καρποφορεί η πίεση της ομάδας του Πετράκη.

- 79' Xτύπησε ο Γιαννιώτας στη σέντρα που επιχείρησε για το γκολ του Ματέι. Μέσα ο Γκακπέ.

- 79' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ! Αρχικά ο Β' βοηθός Μάριος Καλογήρου σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ στον Μαϊντεβατς. Η μπάλα όμως πάει από τον Χάμπο στον Σέρβο ο οποίος στη συνέχεια ανατράπηκε. Ο Τιμόθεος ήταν κοντά στη φάση, το... πήρε πάνω του και σφύριξε το πέναλτι.

- 81' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-2! Ο Ριέρα κάνει το 1-2 για την ΑΕΛ, εύστοχος από τα 11 βήματα.

- 85' Μπροστά ο Απόλλωνας ψάχνει την ισοφάριση, επιστρατεύει Στραχίνια Κέρκεζ ο Ντούσαν.