Ανατροπή στην ανατροπή και ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! (φώτος)

Σπουδαία νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 επί της ΑΕΛ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0 αλλά η ομάδα του Κέρκεζ γύρισε το παιχνίδι με Τεξέιρα και Νιλς. Εκεί ο Σάββας Πουρσαϊτίδης έκανε τη κίνηση που καθόρισε την έκβαση του αγώνα. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τσαρλς Ελουντου και με το που μπήκε έδωσε την ασίστ στον Κωστή για το 2-2. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καμερουνέζος με όμορφη προσπάθεια νίκησε τον Βοζίνια και χάρισε το σημαντικό τρίποντο. Στους έξι βαθμούς έφτασε η Νέα Σαλαμίνα, στους εφτά έμεινε η ΑΕΛ.H ιστοσελίδα μας www.kerkida.net βρίσκεται στο N. Papas Group Αμμόχωστος και σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα.

φωφωφωφωφω

- Έναρξη στο ματς

- 5' Ξεκίνησε καλύτερα η ΑΕΛ, ο Τόρες σ' ένα στημένο, διώχνει με δυσκολία ο Λαμπό προ του Ντόσα.

- 8' Άτυχη στιγμή για τον Ανδρέα Αβραάμ που τραυματίστηκε και θα γίνει αλλαγή.

φβφβφβφ

- 11' Ο Μηνάς Αντωνίου ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του Αβραάμ.

- 12' Έγινε η αλλαγή.

- 15' Πρώτη σοβαρή επίσκεψη των "ερυθρολεύκων" στη περιοχή της ΑΕΛ. Ο Τίσντελ έφυγε στη κόντρα μπήκε στη περιοχή, πήγε να περάσει στον Κίνγκσλει, κόβει ο Ντόσα σε κόρνερ.

- 16' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-0!!! Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Λαμπό τη βρήκε στρωμένη και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια. Λάθος της άμυνας της ΑΕΛ που έπρεπε να καθαρίσει τη φάση, ο Βέλγος τιμώρησε και έβαλε μπροστά την ομάδα του Πουρσαϊτίδη.

δωδωδωδ

- 18' Κίτρινη ο Γουήλερ

- 20' Ασκεί πίεση η Νέα Σαλαμίνα στην άμυνα της ΑΕΛ που δεν έχει ηρεμία...

- 24' Μεγάλη απόκρουση του Κίσσα από τα πόδια του Λαμπό. Ο Τόρες από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, γύρισε στον Γκαζαριάν, ο Αρμένιος δεν μπόρεσε και η μπάλα κτύπησε στα πόδια του σκόρερ των "ερυθρολεύκων" και λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Ο Κίσσας ήταν στη σωστή θέση.

- 25' Κορέια το σουτ, μαζεύει ο Βοζίνια

- 34' Κίτρινη στον Μαριάνοβιτς

- 38' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Τεξέιρα με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στα ίσα το ματς με το κεφάλι του Πορτογάλου αμυντικού.

φωφωφωωφ

- 42' Γέμισμα του Νιλς, ο Κίσσας χάνει τη μπάλα, καθαρίζει ο Τσαμπούρης. Στο έδαφος ο κίπερ της Νέα Σαλαμίνας αφού έπεσε άτσαλα στο έδαφος.

- Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 1-2!!! Ο Νιλς Τεξέιρα με απευθείας φάουλ γυρίζει το ματς!!! Πανέμορφη εκτέλεση ο Γερμανός που το πανηγύρισε μπροστά από το πέταλο των φίλων της Λεμεσιανής ομάδας.

φβφφβ

- 49' Ο Μάε στην περιοχή έκανε το σουτ, πάνω σε αντίπαλο η μπάλα. Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για πέναλτι. Σύμφωνα με τη επαναληπτικό προβολή δεν υπάρχει περίπτωση για πέναλτι.

- 57' Στημένο για την ΑΕΛ σε πολύ καλό σημείο. Ο Νιλς την εκτέλεση, αυτή τη φορά ο Κίσσας μαζεύει χωρίς δυσκολία.

- 59' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 2-2!!! Υποδειγματικό τελείωμα του Κωστή που νικάει τον Βοζίνια. Πολύ ωραίος συνδυασμός του σκόρερ με τον Ελουντού που είχε περάσει στο παιχνίδι, ένα λεπτό νωρίτερα.

ωδδδωδω

- 65' Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κωστή πέρασε κάθετα στον Κίνγκσλει, αυτός απέναντι από τον Βοζίνια δεν κατάφερε να σκοράρει!

- 67' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 3-2!!! Η αλλαγή του Πουρσαϊτίδη πάει να καθορίσει το ματς. Ο Ελουντού μπροστά από τον Βοζίνια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!!!

- 74' Απόκρουση Βοζίνια σε όμορφη προσπάθεια του Ελουντού. Ο Καμερουνέζος κάνει σπουδαία πράγματα από το λεπτό που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

- 78' Κίτρινη στον Κορέια

- 83' Στο έδαφος ο Κάρλος, ο Λαμπό είχε το χέρι στον ώμο του Βραζιλιάνου. Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ, παίζεται από Αναστασίου...

- 89' Σουτ του Ελουντού, δύσκολα ο Βοζίνια.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+1' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα με το σουτ του Κωστή.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σέζαρ, Νουρ, Μαριάνοβιτς (Ελουντού 58'), Κινγκ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Χριστοφόρου, Ντιστέλ (Σιαθάς 82'), Κορεια.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα, Τεξέιρα, Γκαζτανάγια, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ (Αντωνίου 12'/Μαρκόσκι 62'), Γκαζαριάν, Μάε (Κάρλος 69'), Τόρες, Γουήλερ, Νιλς

*Αλλαγή της τελευταίας στιγμής ο Σέζαρ λόγω αδιαθεσίας μένει εκτός, τη θέση του ο Τσαμπούρης

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Στρούθου Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης