Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ: Πέντε γκολ και… "διπλό" με τρομερό Μιραλάς!

Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Νέας Σαλαμίνας στο Αμμόχωστος για τη δεύτερη αγωνιστική της Β΄Φάσης για το Β΄Γκρουπ του πρωταθλήματος.

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν βαθμολογικά αδιάφορο όμως κι αυτό ίσως βοήθησε να δούμε πέντε γκολ και κάποιες καλές ευκαιρίες.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε τις μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος όμως η ΑΕΛ ήταν πιο ουσιαστική. Στο 19’ η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Φράγκου στον Ρόμο και στο 20΄ο Μιραλάς εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα η Νεά Σαλαμίνα ισοφάρισε με τον Ντορεγκαράι. Στο 38’ ο Κέβιν Μιραλάς έδειξε τη μεγάλη του κλάση και με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

Το 3-1 ήρθε με το καλημέρα του δεύτερου μέρους, στα πρώτα δευτερόλεπτα όταν ο Κατσικάς έκανε λάθος πάσα προς τον κίπερ του, ο Ρόμο πρόλαβε και με προβολή σκόραρε για την ΑΕΛ. Στη συνέχεια του δευτέρου μέρους ο ρυθμός έπεσε όμως η Νέα Σαλαμίνα είχε την κυκλοφορία και μείωσε σε 3-2.

Στους 38 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΛ που βρίσκεται στην όγδοη θέση, στους 41 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα, έτσι μειώθηκε στους 3 η διαφορά των δύο.

Στο γήπεδο για το kerkida.net, ήταν η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή ο Αντρέας Ροκόπος:

- Έναρξη του αγώνα

9' H Νέα Σαλαμίνα είναι καλύτερη στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις

13' Φάση για τη Νέα Σαλαμίνα! Πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Ντορεγκαράι να πιάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Ολιβέιρα να αποκρούει!

17' Πρώτη κίτρινη στον Νταβόρ. Για φάουλ στον Τιάγκο.

19' Πέναλτι για την ΑΕΛ. Για τάκλιν του Φράγκου στον Ρόμο!

20' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ! Ο Μιραλάς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 0-1!

ρτγρτ

21' ΓΚΟΛ 1-1 η Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντορεγκαράι μετά από σέντρα του Μποτεάκ!

τυητ

31' Η Νέα Σαλαμίνα πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν αρέσει στον Γιανέφσκι η εικόνα της ομάδας του.

36' Νέα φάση από τη Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Μποτεάκ, μονοκόμματο σουτ του Τιάγκο από πλάγια θέση, αποκρούει ο Ολιβέιρα!

38' ΓΚΟΛΑΡΑ με Κέβιν Μιραλάς και 2-1 η ΑΕΛ! Ο Βέλγος έπιασε ένα κεραυνό εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Τρομερό γκολ!

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

Η Νέα Σαλαμίνα συνεχίζει να έχει την κατοχή. Είχε τις περισσότερες ευκαιρίες όμως η ΑΕΛ ήταν πιο ουσιαστική και είχε τον εξαιρετικό Κέβιν Μιραλάς που σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας.

Ημίχρονο

46' ΓΚΟΛ 1-3 με τον Ρόμο! Λάθος από τον Κατσικά, προβολή από τον Βενεζουελάνο και δύο γκολ προβάδισμα για την ΑΕΛ. Πρώτο γκολ για τον Ρόμο στο πρωτάθλημα.

55' Γίνονται αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Φράγκος και Κλίμοβιτς αποχωρούν. Στη θέση τους οι Μιγκελίτο και Φελίπε.

58' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ με τον Τσέρνιχ από τη μικρή περιοχή σχεδόν να στέλνει την μπάλα έξω. Πολύ καλή η προσπάθεια από τον Κοντινέλα που του έκανε ωραίο γύρισμα.

60' Αλλαγές για την ΑΕΛ... Τεϊξέιρα, Τζάλμα και Μιραλάς αποχωρούν. Στις θέσεις τους οι Φιλίποβιτς, Νεοφύτου και Μεντόζα

63' Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα... Στη θέση του Μποτεάκ ο Κουμουρής.

65'  Φλοριάν και Νικολάου στις θέσεις τον Τιάγκο και Οφόρι.

76' Ο Μπεραχίνο στη θέση του Ρόμο και ο Μιλιτσεάνου στη θέση του Παπαφώτης.

78' ΓΚΟΛ μειώνουν οι γηπεδούχοι! Σέντρα του Λεούκο, ο Ντορεγκαράι με προβολή μειώνει σε 2-3

83' Κίτρινη στον Μιλιντσεάνου

88' Σουτ του Φελίπε μπλοκάρει ο Ολιβέιρα

89' Σουτ του Μπεραχίνο, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Κίτρινη στον Γιανέφσκι, για διαμαρτυρίες.

ΤΕΛΟΣ του αγώνα

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς (57' Φελίπε), Καρλίτος, Φράγκος (57' Μιγκελίτο), Μποτεάκ (63' Κουμουρής), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι (75' Νικολάου), Τιάγκο (75' Τολεμές).

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Oλιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (59' Φιλίποβιτς), Νταβόρ, Παπαφώτης (79' Μιλιτσεάνου), Μιραλάς (59' Μεντόσα), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (59' Νεοφύτου), Κοντινέλα, Ρομό (78' Μπεραχίνο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54' Καρλίτος / 16' Νταβόρ, 83' Μιλιτσεάνου, 85' Τσέρνιχ