ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ: Mε... ζωγραφιά Ζέφτε η 8η σερί νίκη και κορυφή!

Στην κορυφή με 26 βαθμούς και αγώνα περισσότερο από τον Άρη ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής κέρδισαν την ΑΕΛ με 1-0 με έμπνευση του Ζέφτε.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Ο Βραζιλιάνος ίσως να πέτυχε και το γκολ του πρωταθλήματος, αφού στο 38ο λεπτό πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο και από αριστερά πέρασε πολύ όμορφα τον προσωπικό του αντίπαλο έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Μούριελ.

Ένα γκολ που ήταν αρκετό για την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο να πάρει τη νίκη η οποία είναι η 8η σερί. Επτά για το πρωτάθλημα και μια στο κύπελλο.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και ήταν κυρίαρχος στο Α’ μέρος. Έχασε αρκετές ευκαιρείς για να ανοίξει το σκορ πριν σκοράρει με (Κβιλιτάια, Πέτροβις και Σαρφό) και ότι δεν έκανα οι συμπαίκτες του το έκανε ο Ζέφτε στο 38ο λεπτό με απίθανό τρόπο.

Στο β’ μέρος μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να έριξε ρυθμούς ωστόσο η ΑΕΛ δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Μπέλετς.

Μια φάση στο 70ο λεπτό που έφερε και τις φωνές από πλευράς γαλαζοκιτρίων της Λεμεσού με τον Μόρσει από κοντά να κάνει την προβολή και ο Μπέλετς να μαζεύει πάνω στην γραμμή.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

-3' Μαρκίνιος στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό επιτελείο του ΑΠΟΕΛ. Θα περάσει για λίγο εκτός και θα επανέλθει. Όλα καλά με τον Βραζιλιάνο άσο του ΑΠΟΕΛ.

-6' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια έκλεψε την μπάλα από το κέντρο βγήκε στην αντεπίθεση, έφτασε στο ύψος της περιοχής (είχε λύσεις). αλλά έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

δφδσφ

-9' Φάουλ του Ντζάλμα στον Τσεμπάκ, δυνατό, παρατηρήσεις από τον Marcenaro Matteo.

-10' Ωραία κάθετη πάσα του Ντογκαλά στον Ντάλσιο μέσα στην περιοχή δεν προλαβαίνει την μπάλα, η οποία καταλήγει στον Μούριελ.

ςδδσ

-15' Δυνατό φάουλ του Τσέρνιχ πάνω στον Κρέσπο ο οποίος έμεινε στον έδαφος. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΛ. Μια φάση που έφερε τις διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΠΟΕΛ.

δσφσσφδ

Όλα καλά με Κρέσπο ο οποίος συνεχίζει κανονικά.

-19' Από το κέντρο πήγε να νικήσει τον Μούριελ ο Κβιλιτάια χωρίς επιτυχία.

-20' Σουτ του Σραφό η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

-21' Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά έδιωξε σε νέο κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

-24' Σέντρα το Ντάλσιο κεφαλιά του Κβιλιτάια η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτεροι οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας. Επέβαλαν τον ρυθμό τους και ψάχνουν το γκολ. Πιέζουν ψηλά δημιούργησαν φάσεις, κέρδισαν κόρνερ και με την βοήθεια τους κόσμους τους θέλουν το προβάδισμα.

ασδσδσ

-27' Παράλληλη μπαλιά τον Ντογκαλά πάνω στον Μούριελ η μπάλα.

-29' Νέα μεγάλη επέμβαση του Μούριελ σε κεφαλιά του Πέτροβιτς και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό.

-31' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Κβιλιτάια άγγιξε την μπάλα της άλλαξε πορεία, ενώ ακολουθούσε από πίσω ο Μαρκίνιος ο οποίος ήταν έτοιμος για να κάνει απλά το πλασέ και να στείλει την μπάλα προς την εστία.

-37' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς. Διαμαρτυρίες και πάλι από πλευράς ΑΠΟΕΛ με τον τρόπο που βγήκε ο αρχηγός της ΑΕΛ.

-38΄ Γκολ 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζέφτε. Απίστευτο το γκολ που πέτυχε. Πήρε την μπάλα λίγο πιο κάτω από το κέντρο πέρασε με όμορφη ντρίπλα τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Μούριελ. Πραγματικά απίστευτο το γκολ του Βραζιλιάνου από πολύ πλάγια θέση.

(ΒΙΝΤΕΟ) Απίθανο ΓΚΟΛ ο Ζέφτε!

σδδδσ

44' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Δεν έφερε κάτι η εκτέλεση.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+5 Πετυχαίνει γκολ ο ΑΠΟΕΛ με Μαρκίνιος. Ακυρώνεται όμως γιατί ήταν σε θέση οφ-σαιντ.

Τέλος Α' μέρους.

Αρχίζει το β' μέρος.

-46' Αλλαγές για την ΑΕΛ εκτός οι Φραντζής, Τσέρνιχ και Ντζάλμα  στις θέσεις τους οι Τσούκα, Σέρνιτς και Μορέιρα.

-53' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ελέγχει ο ΑΠΟΕΛ την κατοχή με την ΑΕΛ να θέλε αλλά να έχει πρόβλημα στην τελική πάσα.

δσφσδφ

-56' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

-57' Σουτ του Ζέφτε η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε νέο κόρνερ από την άλλη πλευρά.

-59' Δυο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ εκτός οι Κβιλιτάια και Πέτροβιτς στις θέσεις τους Γαβριήλ και Καραμανώλης.

-62' Κίτρινη στον Ντογκαλά.

-65' Αλλαγή για την ΑΕΛ εκτός ο Μερκής στη θέση του Μόρσει.

-66' Κίτρινη στον Μεντόζα.

-68' Εξετάζεται φάση στην περιοχή της ΑΕΛ για πιθανό πέναλτι πάνω στον Κονσταντίνοφ. Δεν υπάρχει κάτι.

-70' Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ με τον Μόρσει να κάνει την προβολή από πολύ κοντά και τον Μπέλετς να μαζεύει την μπάλα. Φωνές από την ΑΕΛ ότι η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή της εστίας του Μπέλετς.

σδδδσ

-78' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Τσεπάκ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-83' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με το πλασέ του Σατσιά να διώχνει ο Μούριελ.

-86' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Μαρκίνιος στη θέση του ο Εφραίμ.

-88' Κίτρινη στον Κρέσπο.

90+5' Κλασική για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ να κάνει το πλασέ πάνω στην πλάτη του Μπάστος η μπάλα και στη συνέχεια δεύτερη προσπάθεια από τον Εφραίμ πάνω στον Μούριελ η μπάλα.

Τέλος του αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (59' Καραμανώλης), Ζέφτε, Κβιλιτάια (59' Γαβριήλ), Τσεπάκ, Κρέσπο, Μαρκίνιος (86' Εφραίμ), Ντάλσιο, Σαρφό, Κονσταντίνοφ (69' Σατσιάς), Ντογκαλά (69' Δώνης)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπτουλαχί, Γουίλσνο, Σούσιτς, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης Βρόντης, Δώνης

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής (46' Τσούκα), Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (80' Κα), Τσέρνιχ (46' Σέρνιτς), Φιλίποβιτς, Μακρής (65' Μόρσει), Ντζάλμα (46' Μορέιρα), Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Ανδρέου, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Τσούκα, Μόρσεϊ, Κα.

Διαιτητής: Marcenaro Matteo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης