ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ: Υπεροχή, αστοχία και... ισοπαλία! (φώτος)

Στο... μηδέν το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ!

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να "νικήσουν" Μούριελ Μπέκερ που κράτησε το μηδέν και έδωσε στους "Λέοντες" βαθμό ψυχολογίας.

Δεν εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή. Ψυχωμένη η ΑΕΛ του Γιανέφσκι έμεινε "όρθια" στο ΓΣΠ! Μακριά από τη νίκη σ' ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι (στο πρωτάθλημα) ο ΑΠΟΕΛ.

Αποχώρησε με πρόβλημα ο Λούκας Βιγιαφάνες.

Από έναν βαθμό οι δυο ομάδες, στους 8 πήγε ο ΑΠΟΕΛ, στους 2 η ΑΕΛ στη νέα αρχή της.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο ΓΣΠ ο συντάκτης μας Ανδρέας Ροκόπος.

- Στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων.

- Έναρξη στο ντέρμπι, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Αναπτύχθηκε από τα δεξιά ο ΑΠΟΕΛ, ο Τσεπάκ την σέντρα προς το μέρος του Κβιλιτάια, έδιωξε ο Φραντζής με το κεφάλι.

- 4' Σέντρα του Δώνη, ο Κβιλιτάια δεν μπορεί να εκτελέσει, διώχνει ο Τεϊσέιρα.

φσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφφσδφσδφσ

- 5' Άστοχη η σέντρα του Φραντζή, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς

- 6' Κόρνερ η ΑΕΛ, το πρώτο στο ντέρμπι, ο Μιραλάς εκτέλεσε, απομακρύνει ο Καρώ.

- 7' Eυκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Φεράρι είδε την κίνηση του Δώνη, του πέρασε την μπάλα, ο Ελλαδίτης απέναντι από τον Μπέκερ έκανε το πλασέ, "στοπ" του Βραζιλιάνου σε κόρνερ! Ταχύτατα ο Δώνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μεγάλη επέμβαση του Μπέκερ.

φσδφσδφσδφσφσδφ

- 11' Ο Σατσιάς προσπάθησε να βρει στον κενό χώρο τον Δώνη, κόβει ο Μπιλοβάρ.

- 14' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ, ο Βιγιαφάνες πίσω από την μπάλα.

- 15' Κεφαλιά του Κρέσπο, εύκολα ο Μουριέλ.

- 16' Ατομική προσπάθεια του Βιγιαφάνες, προηγήθηκε εξαιρετικό σόλο του Δώνη, ο Αργεντινός μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.

φσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδ

- 16' Με γροθιές διώχνει ο Μπέκερ.

- 17' Φάουλ κέρδισε ο Σατσιάς, εκτέλεσε ο Βιγιαφάνες, επιθετικό του Κβιλιτάια στον Τεϊσέιρα.

- 19' Κράτημα του Φραντζή στον Μαρκίνιος φάουλ ο ΑΠΟΕΛ. Σαν κοντινό κόρνερ...

- 20' Το πήγε απευθείας ο Βιγιαφάνες, μόλις άουτ η μπάλα! Εξαιρετικό χτύπημα του Αργεντινού.

- 23' Πτώση Κασά δίνει πέναλτι ο Prontera αλλά σηκώνεται το σημαιάκι για οφσάιντ στον Αφρικανό. Μαρκάρισμα του Καρώ στον Κασά.

- 24' Αναμονή για να διαπιστωθεί αν υπάρχει οφσάιντ.

- 25' Σε θέση οφσάιντ ο Κασά μέσα από τον έλεγχο του VAR.

***Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη στο Super Monday της Δευτέρας.

σδφσδφσδφσδφσδφσδ

- 27' Έφυγε στον χώρο ο Δώνης, φάουλ του Τσιμπόλα και κίτρινη κάρτα.

- 28' Συρτά ο Φεράρι, κόβει η άμυνα της ΑΕΛ προ του Κβιλιτάια.

- 29' Στο έδαφος ο Τσέποβιτς στη μονομαχία με τον Κρέσπο. Μικρή διακοπή.

- 30' Fair play της ΑΕΛ, ο Κασά έδωσε την μπάλα στον Κρέσπο.

- 31' Φάουλ κερδίζει ο Μακρής.

γδφφγδγδφγδφγδφγδ

- 32' Φάουλ κερδίζει ο Μαρκίνιος μετά από διεκδίκηση με Νταβόρ. Προηγήθηκε εξαιρετική ενέργεια του Δώνη από τα δεξιά, το γύρισμα του δεν βρήκε τον Κβιλιτάια.

- 34' Ο Σατσιάς δοκίμασε μακρινό σουτ, άουτ η μπάλα.

- 37' Κίτρινη ο Μακρής για φάουλ στον Τσεπάκ.

- 38' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος, άμυνα του Φραντζή, που κράτησε από το χέρι τον Βραζιλιάνο, δεν κρίνεται αντικανονικό από τον Prontera.

dfsdfsdfsfs

- 42' Στο έδαφος ο Τσέποβιτς.

- 43' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ μετά από άμυνα του Τεϊσέιρα σε σέντρα του Φεράρι.

ΤΡΙΑ τα λεπτά.

- 45+1' Φάουλ επιθετικό του Κβιλιτάια στον Τεϊσέιρα.

- 45+2' Φάουλ στον Τζάλμα, ευκαιρία για την ΑΕΛ να γεμίσει την περιοχή του Μπέλετς.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Στο μηδέν πάνε στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες. Πέντε τελικές ο ΑΠΟΕΛ, καμία η ΑΕΛ.

- Τρεις οι αλλαγές στην επανέναρξη του Β' ημιχρόνου. Σούσιτς, Ντογκαλά στις θέσεις των Τσεπάκ, Σατσιά. Ο Μπεραχίνο στην θέση του Μακρή.

- Έναρξη στο Β' μέρος.

- 46' Ελέγχει ο Μπέλετς στη δυνατή μπαλιά του Φραντζή.

- 49' Ατομική προσπάθεια του Ντογκαλά, ο Αφρικανός περνά στον Δώνη, ο Ελλαδίτης έκλεισε προς τα μέσα, έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.

ασδασδδασδα

- 50' Στο έδαφος ο Τεϊσέιρα μετά από μονομαχία με τον Κβιλιτάια.

- 51' Επαναρχίζει το ντέρμπι, φάουλ κερδίζει ο Μιραλάς.

- 52' Φάουλ κερδίζει ο Ντογκαλά που δείχνει ορεξάτος.

σσγδφγδφδφγ

- 53' Καλή εκτέλεση του Βιγιαφάνες, διώχνει δύσκολα με το κεφάλι σε κόρνερ ο Τεϊσέιρα.

- 56' Κερδίζει φάουλ ο Νταβόρ από τον Βιγιαφάνες.

- 58' Κίτρινη ο Τεϊσέιρα, φάουλ ο ΑΠΟΕΛ από πλάγια θέση.

- 59' Έξω το γέμισμα του Βιγιαφάνες.

(ΣΧΟΛΙΟ) 60 λεπτά αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ έχει την κυκλοφορία, άριστα στημένη η ΑΕΛ στο δικό της "μισό".

- 63' Κλέβει ο Ντογκαλά, στην κόντρα ο ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια δίνει στον Δώνη, ο Ελλαδίτης έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

φγδφγδφγφδγδφγδφγδφγδφ

- 64' Ο Μιλιτσεάνου στη θέση του Τσέποβιτς, ο Μπλουμ παίρνει τη θέση του Δώνη,

- 65' Οφσάιντ ο Μιλιτσεάνου, δεν μετρά η τελική του Μπεραχίνο.

- 66' Άστοχο σουτ του Φεράρι.

Τελευταίο 20λεπτο.

- 71' Μεγάλη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια απέφυγε τον Μπιλοβάρ, απέναντι από τον Μπέκερ, εκτέλεσε αλλά ο Βραζιλιάνος είναι σε ετοιμότητα! Δεύτερη σημαντική επέμβαση του Βραζιλιάνου πορτιέρο.

ασδσαδασδαδασδ

- 72' Πρόβλημα ο Βιγιαφάνες, ετοιμάζεται ο Ντάλσιο. Θα είναι αναγκαστική η επόμενη αλλαγή του ΑΠΟΕΛ.

- 73' Και ο Εφραίμ στην θέση του Μαρκίνιος.

- 75' Σέντρα του Φεράρι, διώχνει ο Τζάλμα σε κόρνερ.

- 76' Φάουλ κερδίζει ο Μπεραχίνο.

- 77' Ο Τζάλμα ετοιμάζεται για μακρινή... εκτέλεση.

- 78' Άουτ το σουτ, η πρώτη τελική της ΑΕΛ στο ντέρμπι.

- 80' Κίτρινη στον Νταβόρ που σταματά τον Μπλουμ ενώ έφευγε στην αντεπίθεση.

- 81' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, σέντρα του Εφραίμ, ο Μπλουμ το κεφάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Άστοχη έξοδος του Μπέκερ.

ασδασδασδαδασδ

- 82' Κεφαλιά του Κβιλιτάια άουτ.

- 84' Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ, σέντρα του Ντογκαλά, άμυνα ο Τεϊσέιρα προ του Κβιλιτάια που ήταν έτοιμος να σκοράρει!

- 84' Σέντος στην θέση του Κασά.

- 85' Φάουλ κερδίζει ο Μπλουμ, στημένο για τον ΑΠΟΕΛ.

- 86' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

- 87' Απευθείας άουτ το κόρνερ του Μπλουμ.

- 88' Ο Κοντινέλα στη θέση του Τσιμπόλα.

- 89' Κόρνερ η ΑΕΛ, σουτ ο Μιλιτσεάνου, από σπόντα... πήγε να απειλήσει ο Μολδαβός!

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Μακρινό σουτ του Νταβόρ, διώχνει ο Μπέλετς.

- 90+3' Φάουλ ο ΑΠΟΕΛ ο Μπλουμ πίσω από την μπάλα.

- 90+4' Ο Κοσταντίνοφ στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπέκερ!