Το ΑΠΟΕΛ βελτιώθηκε... αγχώθηκε αλλά "έσπασε το ρόδι" (φώτος)

Πρώτη νίκη στην τρίτη... προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ, στο νέο πρωτάθλημα. Λίγες μέρες πριν τον αγώνα με την Καϊσάρ, παρουσιάστηκε πολύ καλύτερο και κέρδισε δύσκολα την ΑΕΛ με 1-0, με αυτογκόλ του Μεντόγεβιτς στο 85'.

Η ομάδα του Ουζουνίδη ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο δεύτερο η ΑΕΛ μπήκε πολύ καλύτερα, έχασε ευκαιρίες ανάμεσά τους και δοκάρι, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να ελέγχουν και πάλι το ματς, να έχουν και αυτοί δοκάρι και χαμένο πέναλτι και τελικά να βρίσκουν την λύση με την βοήθεια της τύχης, λίγο πριν το τέλος.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σέντρα στην αναμέτρηση

-5' Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Κλωναρίδης στην κίνηση έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κυριάκου που έπεσε για το τάκλιν και πήγε έξω. Ο διαιτητής έδωσε άουτ για την ΑΕΛ

-8' Ο Μαέ εκτελεί συρτά ένα φάουλ μόλις έξω απ' την περιοχή, ο Σίλβα μαζεύει εύκολα

-9' Κάθετη σέντρα του Ανουάρ στον Σάντος, κερδίζει την κεφαλιά υπό πίεση, πολύ ψηλά η μπάλα

-12' Εξαιρετική μπαλιά του Ζαχίντ στον Ντε Βινσέντι που αφέθηκε αμαρκάριστος, όμως δεν μπόρεσε να κατεβάσει σωστά στην περιοχή και ο Βοζίνια βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

βδ

-13' Πρώτη κλασική ευκαιρία. Ο Κλωναρίδης έκλεψε στον χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα και έδωσε στον Σαχάρ, που ελευθερώθηκε με ωραία ντρίμπλα αλλά το πλασέ του από εξαιρετική θέση δεν ήταν δυνατό και ο Βοζίνια έβγαλε την απόκρουση

-20' Διπλή φάση για τους γηπεδούχους. Ο Ντονγκαλά γέμισε από δεξιά, ο Κλωναρίδης έπιασε εντυπωσιακό γυριστό που σταμάτησε στον Κυριάκου και ο Ντε Βινσέντι στο "ριμπάουντ" σούταρε εκτός περιοχής, με τη μπάλα να πάει έξω

-22' Κίτρινη στον Ντονγκαλά για διαμαρτυρίες. Ζήτησε πλάγιο το οποίο δόθηκε "ανάποδα". Η μπάλα χτύπησε στον Έουλερ πριν βγει έξω

-23' Κίτρινη στον Γκαζαριάν που δεν επέτρεψε στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να πάρει τη μπάλα μετά που τέλειωσε η φάση

-25' Διάλειμμα για νερό

-28' Κίτρινη στον Ντανίλο για διαμαρτυρίες

-Μισάωρο. Πολύ πιο επιθετική η ομάδα του Ουζουνίδη, ψάχνει το γκολ. Ακίνδυνη η ομάδα του Κέρκεζ μέχρι στιγμής

νβω

-33' Κακό σουτ του Σιέλη από μακριά, η μπάλα καταλήγει στον Ντονγκαλά που αριστερά στην περιοχή δεν έκανε καλό σουτ

-Στο 60%-40% για το ΑΠΟΕΛ η κατοχή

ερ

-35' Μπαλιά του Ντονγκαλά από δεξιά, ζητάνε πέναλτι οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Έουλερ, ο ρεφ έκρινε ότι το είχε σε φυσιολογική θέση

-40' Πτώση του Σαχάρ στην περιοχή, τάκλιν του Ράσο που έπαιξε τη μπάλα και έδιωξε σε κόρνερ

-45' Ο Γουίλερ από αριστερά στην περιοχή έκανε έξυπνο σουτ από δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο Βοζίνια

-Δυο λεπτά καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 58%-42% για τους γηπεδούχους η κατοχή. Πολύ καλύτερο και επικίνδυνο το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί κόντρα σε μια ΑΕΛ που κοίταξε πρώτα να μην δεχθεί γκολ και δεν απείλησε καθόλου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' Ευκαιρία για τη Λεμεσιανή ομάδα. Λάθος διώξιμο από τον Ενσούε, η μπάλα έφτασε στον Παπαφώτη που σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Σίλβα απέκρουσε σε κόρνερ

-49' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΛ! Ο Κυριάκου σέντραρε από δεξιά, ο Παπαφώτης έπιασε πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση, η μπάλα πήγε χαμηλά στο δοκάρι και έξω

-50' Κάρτα στον Έουλερ για τράβηγμα στον Ενσούε

-51' Τώρα κίτρινη στον Γουίλερ για επικίνδυνο φάουλ στον Τόρες

-52' Ο Αντωνίου στη θέση του Γκαζαριάν και ο Ατζίλι στη θέση του Κλωναρίδη

γημ

-55' Ακόμα μια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Πολύ ωραίος συνδυασμός Μαέ-Τόρες, με τον δεύτερο να μην κάνει το ιδανικό πλασέ από καλή θέση

-57' Κάρτα στον Μαέ για φάουλ στον Ανουάρ

-57' Ο Τάμαρι στη θέση του Ντονγκαλά

-60' Βολίδα του Έουλερ με απευθείας φάουλ από πολύ μεγάλη απόσταση, λίγο έξω η μπάλα

εργ

-62' ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Ζαχίντ μόλις έξω απ' την περιοχή!

δφη

-65' Ξανά μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Τάμαρι σε θέση βολής να μην μπορεί να νικήσει τον Βοζίνια

-67' Ο Νταβόρ στη θέση του Ντανίλο

-68' Διάλειμμα για νερό

-70' Κάρτα στον Κυριάκου για φάουλ στον Ατζίλι

-71' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Εξαιρετικό τακουνάκι του Ενσούε στον Τάμαρι, ο Μπουνόζα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής σφύριξε την παράβαση. Διαμαρτύρονται οι παίκτες της ΑΕΛ, από τα ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης της ΑΕΛ βρίσκει τον Ιορδανό στο πόδι

-72' Κάρτες σε Παπαφώτη και Ανουάρ για "κοκορομαχίες"

τυξ

-73' Ο Σαχάρ εκτελεί το πέναλτι, ο Βοζίνια αποκρούει! Στο "ριμπάουντ" ο Ατζίλι σούταρε από πλάγια και ο Βοζίνια απέκρουσε ξανά ασταθώς, στην συνέχεια σφυρίχθηκε φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ

-76' Ο Ζεράλδες στη θέση του Σιέλη

-82' Μέσα ο Αβραάμ, έξω ο Έουλερ

-85' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Τάμαρι έκανε συρτή μπαλιά από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στον Μεντόγεβιτς που έπεσε για να την ανακόψει και πήγε στα δίκτυα. Με αυτογκόλ βρίσκει την λύση η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

-92' Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Τάμαρι να σουτάρει από κοντά και τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να στέλνει σε κόρνερ

-Τέλος. Πρώτη νίκη για το ΑΠΟΕΛ, πρώτη ήττα για την ΑΕΛ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης (76' Ζεράλδες), Σάντος, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Ντονγκαλά (57' Τάμαρι), Κλωναρίδης (52' Ατζίλι), Σαχάρ

-Στον πάγκο Πρινιωτάκης, Ζόρζε, Ντίας, Λουντέμο, Σατσιάς, Κατσαντώνης

ΑΕΛ: Βοζίνια, Έουλερ (82' Αβραάμ), Κυριάκου, Ράσο, Μπουνόζα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Γκαζαριάν (52' Αντωνίου), Ντανίλο (67' Νταβόρ), Μαέ, Τόρες

-Στον πάγκο Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Ριέρα, Κέρκεζ, Μαϊντεβατς, Μπάμπιτς

Κίτρινες: Ντονγκαλά, Γουίλερ, Ανουάρ / Γκαζαριάν, Ντανίλο, Έουλερ, Μαέ, Κυριάκου, Παπαφώτης

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής:  Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης