Απόλλων - ΑΕΛ: Ο Ντιγκινί είναι εδώ και έδωσε προβάδισμα! (φώτος)

Προβάδισμα πρόκρισης στους "8" του κυπέλλου Coca-Cola για τον Απόλλωνα που κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0.

"Χρυσός" σκόρερ ο Νικολά Ντιγκινί που πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή από τον σοβαρό τραυματισμό. Ο Γάλλος σκόραρε στο 86' με κεφαλιά και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Οι γαλάζιοι ήταν πιο επιθετικοί σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη περισσότερο μετά την αποβολή του Τόρες στο 53' με απευθείας κόκκινη (μέσω on-field review), για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Χαμάς.

Όλα ανοικτά βεβαίως ενόψει του επαναληπτικού στις 2 Μαρτίου

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο

-Ο Ν.Νεοκλέους σφυρίζει την έναρξη.

-Δίπλα στον Β.Γιοβάνοβιτς στο κέντρο της άμυνας ο Νόγιοκ και στα χαφ ο Χάμπος.

-Τίποτα αξιόλογο στα πρώτα πέντε λεπτά.

-10' Διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα μετά από δυνατό τάκλιν του Ρέινολντς στον Νταμπό, από πίσω. Παρατηρήσεις από τον Νεοκλέους.

-Κρατά μπάλα στο ξεκίνημα ο Απόλλωνας. Πολύ αργός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, η μπάλα στο κέντρο.

-11' Κίτρινη στον Τσέποβιτς που διαμαρτυρήθηκε μετά από υπόδειξη φάουλ εναντίον του.

-14' Νέο επικίνδυνο φάουλ από τον Ρέινολντς, στον Αλμπάνη αυτή τη φορά. Ξανά αρκείται σε παρατηρήσεις ο ρεφ.

-Είκοσι λεπτά στο Τσίρειο χωρίς την παραμικρή φάση. Όπως αναμενόταν, πολύ προσεκτικές οι ομάδες σε αυτό το πρώτο ημίχρονο της διπλής αναμέτρησης.

-24' Ο Αλμπάνης ζητά πέναλτι για χέρι του Τεσέιρα μετά από σέντρα. Ο αμυντικός της ΑΕΛ είχε το χέρι κολλημένο στο σώμα και η μπάλα χτύπησε στον αγώνα του.

-Η κατοχή στην ομάδα του Τσόρνιγκερ που έχει παραταχθεί με πιο επιθετική φιλοσοφία, πιο "μαζεμένη" η ομάδα του Παντελίδη.

-29' Πρώτη τελική... Ο Νταμπό σέντραρε από αριστερά, ο Γιάνγκα έκανε την κεφαλιά από δύσκολη γωνία, λίγο έξω η μπάλα.

-31' Στο έδαφος ο Νταμπό μετά από χτύπημα του Σάντος στο πρόσωπο, πάνω στην διεκδίκηση.

-33' Συνεχίζουμε...

-35' Ξεκάθαρη ευκαιρία η ΑΕΛ. Ο Τόρες ανέβηκε από δεξιά και σέντραρε, η εξ επαφής κεφαλιά του Τσέποβιτς πάει έξω.

-38' Κίτρινη στον Β.Γιοβάνοβιτς για φάουλ στον Έουλερ ακριβώς έξω απ' την περιοχή.

-38' Αναγκαστική ο Τσόρνιγκερ... Ο Ίντζια στη θέση του Νταμπό που αντιμετωπίζει ενοχλήσεις.

-39' Ο Τσέποβιτς εκτέλεσε το φάουλ, έτοιμος ο Α.Γιοβάνοβιτς που μπλόκαρε.

43436346436

-41' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Β.Γιοβάνοβιτς που τραυματίστηκε στο δεξί πόδι πάνω στο τρέξιμο.

-42' Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν θα συνεχίσει ο στόπερ του Απόλλωνα.

-44' Δεύτερη αναγκαστική σε λίγα λεπτά ο Τσόρνιγκερ, ο Σπόλιαριτς αντί του Β.Γιοβάνοβιτς.

-Καλύτερη η ΑΕΛ από το 35' και μετά, είναι μονίμως έξω από την περιοχή του Απόλλωνα και ψάχνει τους χώρους.

-Δυο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Λίγα πράγματα, από μια φάση οι δυο ομάδες. Σημαντικό πρόβλημα για τον προπονητή του Απόλλωνα που έχασε δυο ποδοσφαιριστές με τραυματισμούς.

-Ξεκίνησε το β' μέρος με αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας στη θέση του Ψύχα.

-52' Κίτρινη στον Τόρες για πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Χαμάς. Στο έδαφος ο παίκτης του Απόλλωνα.

-Ο VAR Χρυσοβαλάντης Θεουλή καλεί τον Νεοκλέους στο on-field review.

ωβμμωωβμωβμ

-53' Άκυρη η κίτρινη, κόκκινη στον Τόρες. Ο ρεφ άλλαξε άμεσα την απόφασή του, μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα στο μόνιτορ.

-60' Διπλή αλλαγή ο Παντελίδης. Μέσα Παπαφώτης, Ανδρέου - έξω Ριέρα, Έουλερ.

-58' Πτώση του Κολ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Νταβόρ, ο Νεοκλέους ήταν πολύ κοντά στη φάση.

-Χωρίς φάση στο β' μέρος μέχρι στιγμής.

-65 λεπτά, η κατοχή στους τυπικά γηπεδούχους αλλά χωρίς τελικές.

-67' Ένα σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής πάει αρκετά έξω.

-67΄Αλλαγή στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΛ, ο Μαρόσα αντί του Τσέποβιτς.

-71' Κάρτα στον Ρέινολντς για τράβηγμα στον Φιλιώτη.

-74' Ο Ντιγκινί στη θέση του Γιάνγκα, ο Μάρκοβιτς στη θέση του Αλμπάνη.

-75' Στο 63-37% η κατοχή για τον Απόλλωνα. Ακόμα χωρίς ευκαιρία στο β' μέρος.

-79' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας... Ο Φιλιώτης την εξαιρετική κάθετη σέντρα και ο Πίττας με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα πάνω απ' την εστία του Μέγερι.

-84' Νέα ευκαιρία οι γαλάζιοι, το πλασέ του Ίντζια από καλή θέση είναι άστοχο.

566666667

-86' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χάμπος έκανε το δυνατό σουτ από πολύ μακριά, ο Ντιγκινί έβαλε το κεφάλι, άλλαξε λίγο την πορεία της μπάλας και νίκησε τον Μέγερι. Πρώτο γκολ μετά τον σοβαρό τραυματισμό.

-Εξετάστηκε για οφσάιντ η φάση, στην ίδια ευθεία ο Γάλλος την ώρα του σουτ.

-90' Σουτ του Ρέινολντς μέσα στην περιοχή, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Ο Μπαλντέ αντί του Ρέινολντς.

-93' Κάρτα στον Μάρκοβιτς για τράβηγμα στον Νταβόρ.

-94' Κίτρινη στον Μαζάν για δυνατό τάκλιν.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Α.Γιοβάνοβιτς, Β.Γιοβάνοβιτς (44' Σπόλιαριτς), Νταμπό (38' Ίντζια), Ψύχας (46' Πίττας), Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Αλμπάνης (74' Μάρκοβιτς), Γιάνγκα (74' Ντιγκινί), Νόγιοκ, Κολ.

-Στον πάγκο οι Ντούριν, Δημητρίου, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ίντζια, Ίλιεφ, Σπόλαριτς, Ντιγκινί, Μαυρίας.

ΑΕΛ (Σ.Παντελίδης): Μέγερι, Τεσέιρα, Νταβόρ, Ρέινολντς (92' Μπαλντέ), Τσέποβιτς (67' Μαρόσα), Σάντος, Τόρες, Ριέρα (60' Παπαφώτης), Έουλερ (60' Ανδρέου), Μαζάν, Ριστέφσκι.

-Στον πάγκο οι Κεραυνός, Κυριάκου, Φραντζής, Ανδρέου, Μηνάς, Παπαφώτης, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς, Μπάλντε, Μαρόσα.

Κίτρινες: Β.Γιοβάνοβιτς, Μάρκοβιτς / Τσέποβιτς, Ρέινολντς, Μαζάν

Κόκκινες: Τόρες

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος