Απόλλων - ΑΕΛ: Το πρώτο της χρονιάς... βάφτηκε γαλάζιο! (Φώτος)

​​Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο Λεμεσιανό ντέρμπι της χρονιάς! ΤΟ βράδυ της Κυριακής (24/09), ο Απόλλωνας όντας τυπικά γηπεδούχος υποδέχθηκε την ΑΕΛ στο "Αλφαμέγα", σε ματς για την 5η αγωνιστική και επικράτησε με 2-0. Μέτριο ποιοτικά το ντέρμπι, με τον Απόλλωνα να έχει την κυριαρχία στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και τα γκολ της νίκης σημειώθηκαν στην επανάληψη, απ' τους Γιούρσεβιτς (63') και Μάρκες (73'). Δεύτερη νίκη για τον Απόλλωνα, που ανέβηκε στους 9 βαθμούς. Έμεινε στους 7 η ΑΕΛ.

k

**Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-1' Στα 30 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη, η πρώτη διακοπή. Έπεσαν καπνογόνα απ' την κερκίδα της ΑΕΛ, ο ρεφ περιμένει να καθαρίσει η ατμόσφαιρα για να δώσει συνέχεια στο ματς.

τβωφγ

-5' Επανέναρξη στο ματς, μετά την τετράλεπτη διακοπή.

-10' Πιέζει ψηλά ο Απόλλωνας, έχει περισσότερη επιθετικότητα στα πρώτα λεπτά.

-14' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Γιούρσεβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Ντέγοεστ έδιωξε με κεφαλιά, ο Πεϊμπέρνς επανέφερε με νέα κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Κρμέντσικ προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Τζάλμα έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

-17' Σουτ του Κοστάκε από διαγώνια θέση και δεξιά εντός περιοχής, ψηλά έξω.

-20' Δεύτερη φορά που πέφτει δεύτερη μπάλα απ' την κερκίδα της ΑΕΛ ενώ ο Απόλλωνας είναι σε επίθεση. Έγιναν συστάσεις απ' τα μεγάφωνα.

-26' Συνεχίζει να έχει την ελαφριά υπεροχή ο Απόλλωνας, χωρίς ωστόσο να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός.

-30' Έξω το σουτ του Κρμέντσικ.

-40' Ανέβηκε μέτρα η ΑΕΛ στο γήπεδο, παραμένει χωρίς πολλές τελικές το ντέρμπι.

-45' Τέσσερις λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Μακρινό σουτ του Τέκιε, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μούριελ.

Πέντε τελικές ο Απόλλωνας - Καμία η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος...

γτρφ

-Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

-49' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, ωραίο πλασέ ο Ανδρέου, δύσκολα ο Λέουβενμπεργκ. Πρώτη τελική για την ΑΕΛ.

-50' Απαντά στις ευκαιρίες ο Απόλλωνας, σουτ του Αμπντουραχίμι από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-55' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ανδρέου και Μόρσεϊ συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έστρωσε στον Παπαφώτη που από κοντά έκανε το πλασέ, αλλά ο Λέουβενμπεργκ έδιωξε με τα πόδια.

-57' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Βαλμπουενά και Μάρκες μέσα, Κρμέντσικ και Τέκιε έξω.

-63' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας! Ο Νταρίκουα ανέβηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, ο Γιούρσεβιτς λίγο πίσω απ' το σημείο του πέναλτι έκανε την κεφαλιά - ψαράκι, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Μούριελ για το 1-0!

-65' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Τσέρνιχ αντί Παπαφώτη.

-70' Ωραία συνεργασία Κοστάκε - Χάμπου, ο τελευταίος έστρωσε ωραία στον Μάρκες αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο.

-70' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μεντόσα αντί Ανδρέου.

-73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες που μπήκε στο ματς ως αλλαγή δέχθηκε την βαθιά μπαλιά απ' τον Λέουβενμπεργκ, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πρόλαβε τον Μούριελ που βγήκε εκτός εστίας του. Ο Πορτογάλος επιθετικός πλάσαρε άψογα, δίνοντας ύψος και... κρεμάζοντας τον, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήγει στα δίκτυα, για το 2-0!

ωρςεδψ

-76' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Νέα αντεπίθεση, ο Αμπντουραχίμι από αριστερά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε με το δεξί, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

-78' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Βάργκα αντί Κοστάκε, Σπόλιαριτς αντί Κολ.

-81' Διπλή αλλαγή και για την ΑΕΛ. Φραντζής και Μπεραχίνο μέσα, Μόρσεϊ και Μαρς έξω.

-86' Νέα αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χουσαΐν αντί Χάμπου.

-90' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Στην αντεπίθεση από δεξιά ο Βαλμπουενά σέντραρε, ο Βάργκας από κοντά πλάσαρε έξω.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Κίτρινη στον Μεντόσα, η πρώτη στο ντέρμπι!

-90+5' Κίτρινη και ο Τσούκα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Πεϊμπέρνς, Εκπολό, Γιούρσεβιτς, Χάμπος (86'Χουσαΐν), Κολ (78'Σπόλιαριτς), Τέκιε (57'Βαλμπουενά), Κοστάκε (78'Βάργκα), Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ (57'Μάρκες).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Στυλιανού, Άδωνη, Φιλιώτης, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης, Ποντικός, Βάργκα, Σπόλιαριτς, Χουσαΐν, Βαλμπουενά, Μάρκες.

ΑΕΛ: Μούριελ, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (70'Μεντόσα), Παπαφώτης (65'Τσέρνιχ), Σρνιτς, Χέντι, Μαρς (81'Φραντζής), Τσούκα, Μόρσεϊ (81'Μπεραχίνο), Τζάλμα, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Μακρής, Κολιάς, Κοντινέλα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεντόσα, Τσούκα.

Διαιτητής: Piccinini Marco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος