Άρης-ΑΕΛ: Αντέδρασε και… «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο!

Ο Άρης άφησε πίσω του την ήττα από το ΑΠΟΕΛ και… «καθάρισε» γρήγορα το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Cyta, επικρατώντας της ΑΕΛ με 4-0, σκοράροντας τρία τέρματα στα πρώτα εννιά λεπτά του αγώνα, ενώ πέτυχε ακόμα ένα στο 30’ για να σφραγίσει τη νίκη.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε φουριόζα και με δύο γκολ του Κακόριν (1’ και 6’) και ένα του Καζού (9’), έβαλε γρήγορα τέλος στο παιχνίδι. Μάλιστα στο 30ο λεπτό έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας ένα ακόμα γκολ με τον Γκομίς.

Ο Άρης συνέχισε να δημιουργεί καλές στιγμές και θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο σκορ, ενώ η ΑΕΛ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με πολλά αμυντικά λάθη.

Ο αγώνας στιγματίστηκε στο 81ο λεπτό με την αποβολή των Μαρς και Μπράουν με τον πρώτο να βλέπει κόκκινη κάρτα λόγω επικίνδυνου μαρκαρίσματος στον δεύτερο που αντέδρασε και τιμωρήθηκε και αυτός.

Το 4-0 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι ο Άρης έφτασε τους 56 βαθμούς και διατήρησε την απόσταση των τριών βαθμών από το ΑΠΟΕΛ.

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-1' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Κακόριν άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο του αγώνα, όταν πήρε την μπάλα από λάθος του Μεντόγεβιτς στην άμυνα και πλάσαρε σωστά τον Ολιβέιρα!

-6' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Κακόριν ξανά, έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Ολιβέιρα!

-9' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ήταν η σειρά του Καζού να σκοράρει, όταν έκανε πλασέ από το ύψος του πέναλτι, μετά από ωραία σέντρα του Σεμέδο.

-14' Κίτρινη κάρτα στον Μάτισικ.

-15’ Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Κεφαλιά απόκρουση του Καζού μετά από σέντρα, η μπάλα στρώνεται στον Ανδρέου που κάνει το σουτ, όμως την στέλνει δίπλα από την εστία του Βανά!

-19' Μακρινό σουτ του Μπράουν, η μπάλα φεύγει άουτ.

-24' Νέο σουτ του Μπράουν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέφτει ο Ολιβέιρα και μαζεύει.

-30' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Κακόριν έκανε κάθετη πάσα στον Μοντνόρ, αυτός έκανε το πλασέ, έδιωξε ο Ολιβέιρα, η μπάλα πήγε στον Γκομίς που σε κενή εστία κάνει το 4-0!

-32' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μοντνόρ και πάλι να κάνει το πλασέ μετά από σέντρα, η μπάλα βρίσκει στο έδαφος πρώτα και φεύγει πάνω από την εστία του Ολιβέιρα.

-39' Σουτ του Σεμέδο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ για τον Άρη.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με αλλαγή στο Β' μέρος ο Άρης: Ο Λουκουμπάρ στη θέση του Μάτισικ.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Κίτρινη κάρτα στον Σέρνιτς που ήταν στο όριο και θα χάσει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων της ΑΕΛ.

-49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σεμέδο έφυγε από αριστερά, πλάσαρε τον Ολιβέιρα, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

-50' Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον για πάτημα στον Μεντόγεβιτς.

-51' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη που έφυγε γρήγορα σε αντεπίθεση, έγινε η μπαλιά στον Νίκολιτς που βρέθηκε τετ α τετ με τον Ολιβέιρα, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έσωσε την εστία του από 5η παραβίαση!

-56' Αλλαγή για την ΑΕΛ, έξω ο Μεντόγεβιτς που έδειξε να πονάει, στη θέση του ο Γερολέμου.

-60' Αλλαγή για τον Άρη: Ο Μουσούντα εκτός στη θέση του ο Σζόκε.

-65' Αλλαγές για την ΑΕΛ: Μέσα ο Μόρσεϊ και ο Νεοφύτου, εκτός ο Ανδρέου και ο Σέρνιτς.

-69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ: Έξω οι Κακόριν και Καζού, μέσα οι Σουμάνσκι και Δημητρίου.

-73' Κίτρινη κάρτα στον Μοντνόρ που ήταν στο όριο και χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων.

-74' Αλλαγές για την ΑΕΛ: Φιλίποβιτς και Σιλβέστρο στη θέση των Ντε Λούκας και Φραντζή.

-75' Αλλαγή και για τον Άρη: Έξω ο Μοντνόρ στη θέση του ο Μαγιαμπέλα.

-80' Ωραία κάθετη μπαλιά στον Σεμέδο που κάνει την σέντρα, ο Γκομίς έκανε το σουτ, όμως ο Ολιβέιρα κατάφερε να διώξει. Στη συνέχεια ο διαιτητής σταμάτησε τη φάση για φάουλ υπέρ της ΑΕΛ.

-81' Σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων! Κόκκινη κάρτα στον Μαρς και στον Μπράουν! Έγινε σκληρό φάουλ του παίκτη της ΑΕΛ στον Μπράουν, ο οποίος σηκώθηκε και έριξε τον παίκτη της ΑΕΛ. Ο Μαρς τιμωρήθηκε για το φάουλ και ο Μπράουν για την αντίδρασή του.

12313123123

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα

Άρης: Βανά, Καζού (69' Δημητρίου), Μουσούντα (60' Σζόκε), Μπράουν, Κακόριν (69' Σουμάνσκι), Γκομίς, Μάτισικ (46' Λουκουμπάρ), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Μοντνόρ (75' Μοντνόρ), Σεμέδο.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μαγιαμπέλα, Σζόκε, Σουμάνσκι.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής (74' Συλβέστρος), Μπάστο, Μεντόγεβιτς (56' Γερολέμου), Ανδρέου (65' Μόρσεϊ), Μπεραχίνο, Σέρνιτς (60' Νεοφύτου), Μορέιρα, Μαρς, Ντε Λούκας (74' Φιλίποβιτς), Κάνο.

Στον πάγκο: Ανέστης, Παπαφώτης, Μεντόζα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μόρσεϊ, Μακρής, Νεοφύτου, Τζάλμα, Γερολέμου, Κα, Ντέγοεστ

ΣΚΟΡΕΡ: 1', 6' Κακόριν, 9' Καζού, 30' Γκομίς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14' Μάτισικ, 50' Μπρόρσον, 73' Μοντνόρ / 47' Σέρνιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81' Μπράουν / 81' Μαρς

Διαιτητής: Massimi Luca