Άρης-ΑΕΛ: Εκτέλεσαν και κράτησαν οι νέοι… «Λέοντες»! (φώτος)

"Γαλαζοκίτρινο" το ντέρμπι με σφραγίδα Μαρόσα, Μιλιτσεάνου και "κέρβερου" Μέγιερι!

Η ΑΕΛ πήρε νίκη (2-1) επί του Άρη, τη δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα και έφτασε στους 21 βαθμούς. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, το καλύτερο φετινό διάστημα των "γαλαζοκιτρίνων".

Ξύπνησε ο Άρης στο 2ο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά ο Μπάλασζ Μέγιερι άναψε... κόκκινο στους επιθετικούς του Λιάσου Λουκά.

Ανεβασμένοι οι "Λέοντες" υπό την καθοδήγηση του Σάββα Παντελίδη που δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες, το πρώτο της ΑΕΛ επικράτησε το δεύτερο του Άρη.

Πρώτη ήττα μετά από 7 αγώνες για τον Άρη που μένει 4 βαθμούς πίσω από τον Απόλλωνα, 2ο σερί παιχνίδι δίχως νίκη και έχει να τον περιμένει ένα πρόγραμμα... βουνό. Συνέχεια στην Αρένα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Έναρξη στο ντέρμπι

γφγδφδφγδφγφδγδφγδφγ

- 2' Προσπαθεί να βάλει πίεση ο Άρης στις αρχές του αγώνα.

- 4' Πήγε να γίνει επικίνδυνη στην "κόντρα" η ΑΕΛ, ο Μαρόσα έφυγε στον χώρο είχε να αντιμετωπίσει τον Σίντεφελντ, ο Σλοβένος προτίμησε την πάσα στον Μπαλντέ, αδύναμη η πάσα διώχνει ο Ρονκάλια. Μπορούσε η ΑΕΛ για κάτι καλύτερο...

10' Πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες...

- 11' Με το χέρι κατέβασε ο Μπαλντέ σύμφωνα με τον Γ. Νικολάου, στημένο για τον Άρη από πλάγια και μακρινή απόσταση.

- 12' Στο δεύτερο δοκάρι ο Καζού, ο Σίντεφελντ το κεφάλι, η μπάλα περνά άουτ.

φγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγγδφγ

- 13' Απειλεί ο Άρης, ο Μέγιερι σε ετοιμότητα! Ο Κβάσουκ από τ' αριστερά είδε σωστά τον Καζού, ο Βραζιλιάνος μπήκε στη περιοχή, έδωσε στον Στεπίνσκι, ο Πολωνός το σουτ, ο Μέγερι στη σωστή θέση.

- 15' Νέα φάση για τον Άρη, ο Στεπίνσκι κατέβασε με το κεφάλι για τον Σπόλιαριτς, αμέσως το σουτ, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μεγερι. Εξαιρετικός ο Πολωνός φορ!

(ΣΧΟΛΙΟ) Ο Άρης έχει την κατοχή της μπάλας, η ΑΕΛ δίνει γήπεδο και προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί μέσω των αντεπιθέσεων.

φδγδφγδφγγδφγδγδφγ

- 20' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Μαρόσα! Εξαιρετικό γκολ ο Σλοβένος, το πρώτο του! Έγινε αποδέκτης μέσα στη περιοχή, πέρασε τον Σίντεφελντ και ευστόχησε απέναντι από τον Βάνα Άλβες. Δεν μπόρεσε ο "Σίφο" να μαρκάρει αποτελεσματικά τον σκόρερ.

φσδφσδφσδφσφσφσφσφσδφσδ

- 27' Κίτρινη ο Μάνου Γκαρσία.

- 28' Δοκάρι η ΑΕΛ! Ο Έουλερ με εξαιρετικό σουτ σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Βάνα Άλβες. Αντεπίθεση της ΑΕΛ, ο Μπαλντέ βρήκε τον Βραζιλιάνο, αυτός ντρίμπλαρε, όπλισε αλλά στάθηκε άτυχος.

- 30' Νέα ευκαιρία η ΑΕΛ! Ο Μαρόσα μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 31' Ο Μπαλντέ τρέχει με την μπάλα, βρίσκει χώρο κάνει το σουτ, η μπάλα σε σώματα.

- 31' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-2! Ο Μιλιτσεάνου! Υποδειγματική αντεπίθεση, ο Έουλερ έπαιξε στον χώρο για τον Μιλιτσεάνου, ο Μολδαβός πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

γδφγδφγδγδγδγγγδφγδφγ

- 35' Ευκαιρία ο Άρης να μειώσει! Ο Μάνου έπιασε την κεφαλιά μέσα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 36' Ο Μπαλντέ πήγε για το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει στην αγκαλιά του Βάνα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Βγαίνει στο απόλυτο το πλάνο του Παντελίδη! Ο Ελλαδίτης έδωσε την μπάλα στον Άρη, έπαιξε στον χώρο και χτύπησε... στις αντεπιθέσεις.

- 40' Κόρνερ του Σπόλιαριτς, διώχνει η άμυνα της ΑΕΛ. Μικρή καθυστέρηση από τον Γ. Νικολάου ο οποίος περιμένει από τον VAR να ελέγξει την φάση. Προχωράμε δεν υπάρχει τίποτα.

- 41' Μπάσιμο του Μπαλντέ στην περιοχή, έδωσε στον Μαρόσα, αυτός το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

- 42' Απόκρουση Μέγιερι κρατά το 0-2! Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σουτ ο Στεπίνσκι, η μπάλα φτάνει στον Μάνου, ο Ισπανός από πολύ κοντά έκανε την κεφαλιά, το βγάζει ο κίπερ της ΑΕΛ!

Ημίχρονο στο ντέρμπι. Η ΑΕΛ μπροστά με 2-0 επί του Άρη. Η κορυφαία φετινή ΑΕΛ δίχως αμφιβολία!

δφγδφγδφγδφγδγδδγδγδγδ

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

- 46' Αλλαγές για τον Άρη. Οι Ντελμίρο-Φράγκος στις θέσεις των Κβάσουκ-Ρονκάλια.

ηφγηφγηφγηφγηγηφγηφγηηγφ

- 47' Προωθημένη πάσα του Μαρόσα για Μπαλντέ, κόβεται από την άμυνα του Άρη.

- 52' Κίτρινη στον Έουλερ.

- 55' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι από πολύ κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγιερι! Ο Ούγγρος κάνει την απόκρουση του αγώνα!

- 58' Σκοράρει ο Άρης με τον Μπαμπίκα, οφσάιντ! Πιο μπροστά ο Αφρικανός. Καθαρή η φάση. Προηγουμένως στην φάση του Στεπίνσκι-Μέγερι, εξετάστηκε πιθανό χέρι-πέναλτι στη περιοχή της ΑΕΛ. Δεν υπάρχει κάτι, συνέχεια στο ματς.

- 61' Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Ρεϊνολντς στην θέση του Παπαφώτη.

- 66' ΓΚΟΛ ο Άρης και 1-2! Ο Σπόλιαριτς! Σέντρα του Σιμιόν, ο Ματίας με πλασέ νικά τον Μέγερι και μειώνει στο σκορ. Πάμε για θρίλερ!

φδφφσδφδσφσδφσδφσδφσδφσδφ

- 69' 'Άμυνα του Ριστέφσκι προ του Στεπίνσκι! Κόρνερ για τον Άρη. Δεν ήταν οφσάιντ ο Πολωνός, καθοριστική άμυνα του Ριστέφσκι.

- 70' Ο Σωτηρίου στην θέση του Μπαλντέ.

- 72' Κίτρινη ο Σάντος.

- 73' Πρόβλημα για Μέγιερι, στο έδαφος ο Ούγγρος.

σδφσδφσδφσφφδφδφσφδ

- 75' Σικόρσκι στην θέση του Σιμιόν.

- 76' Ανέβασμα του Ντελμίρο, συρτή σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ, δεν μπορούν οι δυο φορ του Άρη, διώχνει ο Τεσέιρα.

- 79' Σουτ του Σικόρσκι εκτός περιοχής, κόρνερ!

- 79' Κάτω στον αγωνιστικό χώρο ο Έουλερ.

- 80' Οι Γιαμπλόνσκι-Μπράουν από πλευράς Άρη, οι Τσέποβιτς-Μηνάς από πλευράς ΑΕΛ οι αλλαγές. Οι Μπαμπίκα-Φράγκος εκτός. Αλλαγή στην αλλαγή ο Φράγκος. Οι Έουλερ-Μιλιτσεάνου εκτός.

- 82' Φορτώνει... ο Άρης, αμύνεται η ΑΕΛ.

- 83΄ Απόκρουση Μέγιερι που σώζει την ΑΕΛ σε κεφαλιά του Σίντεφελντ!

- 85' Συνεχόμενες σέντρες ο Άρης στην περιοχή της ΑΕΛ, έχουν τις απαντήσεις οι αμυντικοί των "Λεόντων".

- 86' Μακρινό σουτ του Γιαμπλόνσκι, ο Μέγερι σταθερά!

- 88' Τι βγάζει ο Μέγερι! Ο Μπρόρσον από πολύ κοντά έκανε το σουτ, με το ένα χέρι ο Ούγγρος σώζει την ΑΕΛ!

- 89' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, η μπάλα πάει πλάγια αντί στην εστία! Ο Πολωνός ήταν σε πλεονεκτική θέση!

ΠΕΝΤΕ λεπτά οι καθυστερήσεις.

- 90+3' Κίτρινη ο Ντελμίρο πάνω στον Μηνά.

- 90+5' Κόρνερ η ΑΕΛ!

Αρης Βάνα Άλβες, Μανού, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Καζού, Κβάσουκ (Φράγκος 46'), Σίντεφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια (Ντελμίρο 46'), Μπαμπίκα, Σιμιόν (Σικόρσκι 75')

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Παπαστυλιανού, Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Κρίστης, Φράγκος, Ελευθερίου, Γιαμπλόνσκι, Ματθαίου, Κορόμα

ΑΕΛ Μέγιερι, Μαζάν, Τεσείρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ, Παπαφώτης (Ρεϊνολντς 61'), Έουλερ, Μαρόσα, Ρομάριο (Σωτηρίου 70'), Μιλιτσεάνου

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Ρεϊνολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Di Paolo Aleandro
AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος