Άρης – ΑΕΛ: Συνέχισε… τα περσινά μέσω ανατροπής!  (Φώτος)

Απ’ εκεί που έμεινε την περσινή σεζόν, συνεχίζει ο εντυπωσιακός Άρης! Το βράδυ της Κυριακής (28/08), όντας τυπικά γηπεδούχος υποδέχθηκε την ΑΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και παρά το ότι βρέθηκε να πίσω στο σκορ απ’ το 18ο δευτερόλεπτο με αυτογκόλ του Γιαγκό, εντούτοις βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει τα δεδομένα στο β’ μέρος και με γκολ των Μαγιαμπέλα και Μπαμπίκα, έφτασε στην μεγάλη νίκη! Καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Άρης, αντέδρασε σωστά όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και έφτασε στη νίκη με γκολ του Μπαμπίκα που ήρθε απ' τον πάγκο, στο 87'!

3ργ3ργ

-1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Στα 18 δευτερόλεπτα, η ομάδα του Χόρχε Σίλας άνοιξε το σκορ! Ο Χάσα έφυγε με ταχύτητα από δεξιά, πέρασε τον Καζού και έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, ο Τσέποβιτς περίμενε για να πλασάρει αλλά ο Γιαγκό στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του! Αυτογκόλ λοιπόν και 1-0 η ΑΕΛ!

θκμυθ

-5' Ψηλό πρέσινγκ απ' τους παίκτες της ΑΕΛ, δυσκολεύουν πολύ την ανάπτυξη του Άρη.

-9' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο προωθημένος Μπάστο έκανε την πισινή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βανά.

-15' Ισορρόπησε ο Άρης μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΛ, η μπάλα στο κέντρο στα τελευταία λεπτά...

-17' Πρώτη τελική για τον Άρη. Σέντρα του Μαγιαμπέλα από δεξιά, πολύ άστοχος στην κεφαλιά του ο Μπένγκστον.

-22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μαγιαμπέλα... άδειασε τον Ντα Σίλβα από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Μπένγκστον έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Μούριελ έδιωξε δύσκολα.

-24' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Ζντραφκόφσκι για φάουλ στον Σόκε.

-25' Cooling break, για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-27' Συνέχεια στο ματς.

-29' Σέντρα του Μαγιαμπέλα από δεξιά, κεφαλιά του Σικόρσκι, μαζεύει ο Μούριελ.

-32' Κρατάει την μπάλα ο Άρης στα τελευταία λεπτά, έχει τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή...

-34' Νέα... κούρσα του Χάσα από δεξιά και παράλληλο γύρισμα, έκοψε σωστά ο Μπρόρσον.

-39' Κίτρινη στον Μπένγκστον για διαμαρτυρίες. Πρώτη για παίκτη του Άρη.

-43' Δυσκολίες στο κράτημα μπάλας έχει η ΑΕΛ στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους. Ο Άρης έχει κερδίσει την μάχη του κέντρου...

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ξεκίνημα στο β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Τζαβέ και Μπαμπίκα μέσα, Σπόλιαριτς και Σικόρσκι έξω.

-46' Αλλαγή και για την ΑΕΛ. Τσιμπόλα αντί Παπαφώτη.

-49' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Νωρίς στο β' μέρος έφερε το ματς στα ίσα! Δημιουργός ο Καζού από αριστερά, έκανε την σέντρα με το δεξί στην μεγάλη περιοχή και στην πλάτη της Μπάστο, εκεί που κινήθηκε ο Μαγιαμπέλα ο οποίος έκανε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω απ' τον Μούριελ και στα δίκτυα της ΑΕΛ για το 1-1!

θυηξμθυξη

-56' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή από αριστερά όμως ο Τεϊξέιρα έβαλε την κόντρα στο σουτ που επιχείρησε ο εξτρέμ του Άρη και έδιωξε σε κόρνερ.

-59' Κίτρινη στον Μπράουν για φάουλ στον Ντα Σίλβα.

-60' Φάουλ για την ΑΕΛ, ψηλά έξω η μπάλα από την εκτέλεση του Μιραλάς.

-64' Αλλαγή για τον Άρη. Γιαπλόνσκι αντί Μπράουν.

-68' Καλή στιγμή για τον Άρη! Ο Γιαπλόνσκι πέρασε στον Καζού ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής, δεν μπόρεσε να... συνδεθεί με την μπάλα ο Μπαμπίκα.

-69' Cooling break.

-70' Συνέχεια στο ματς.

-71' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Παντελή αντί Κοντινέλα.

-77' Κίτρινη στον προπονητή του Άρη, Αλεξέι Σπιλέφσκι, για διαμαρτυρίες.

-78' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Φραντζής αντί Ντα Σίλβα.

-78' Αλλαγή και για τον Άρη. Σλόγκαρ αντί Μπένγκστον.

-80' Καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Μαγιαμπέλα απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, ψηλά έξω.

-82' Κίτρινη στον Σάντος.

-84' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Σίλας, αλλάζει φορ. Μιλιντσεάνου αντί Τσέποβιτς.

-85' Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Πιο επιθετικός ο Άρης στα τελευταία λεπτά...

-87' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ανατροπή για την "ελαφρά ταξιαρχία"! Ο Καζού στο πλάγιο, ο Γιαπλόνσκι από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Μπαμπίκα με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Μούριελ για το 2-1!

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Κίτρινη ο Καζού.

-90+2' Αλλαγή για τον Άρη, Ντελμίρο αντί Καζού.

-Τέλος αγώνα, μεγάλη νίκη για τον Άρη μέσω ανατροπής!

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (90+2'Ντελμίρο), Μπένγκστον (78'Μπένγκστον), Σπόλιαριτς (46'Τζαβέ), Μπράουν (64'Γιαπλόνσκι), Σικόρσκι (46'Μπαμπίκα), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα. Μπρόρσον, Σόκε.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Ντελμίρο, Σλόγκαρ, Γιαπλόνσκι, Τζαβέ, Μπαμπίκα, Πάνκοφ.

ΑΕΛ: Mούριελ, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Χάσα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (46'Τσιμπόλα), Μιραλάς, Τσέποβιτς (84'Μιλιντσεάνου), Σάντος, Ντα Σίλβα (78'Φραντζής), Κοντινέλα (71'Παντελή).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μακρής, Παντελή, Λουκά, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Ιωάννίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζντραφκόφσκι, Σάντος / Μπένγκστον, Μπράουν .

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος