Δόξα - ΑΕΛ: Με το δεξί στη πρεμιέρα από το πόδι του Μόρσαι

Η ΑΕΛ μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα αφού νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τη Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Μόρσαι έκρινε το ματς με το εύστοχο σουτ του στο 8ο λεπτό. Δύο δοκάρια για την ΑΕΛ με τους Μεντόζα και Φραντζή. Δύο φορές παρενέβη το VAR στον αγώνα. Ακυρώθηκε πέναλτι για τη Δόξα μέσω του on field review και δόθηκε κόκκινη κάρτα στο 85' σε παίκτη της ΑΕΛ....

Το kerkida.net ήταν στην Περιστερώνα.

** Στην περιγραφή η Φυτούλα Μωυσέως στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

-Σέντρα στο παιχνίδι.

-5' Xωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

-8' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Μόρσαι με ένα δυνατό, μακρινό σουτ ανοίγει το σκορ.

-16' Κίτρινη κάρτα στον Χρίστο Χαραλάμπους για διαμαρτυρίες.

-19' Χαμηλή σέντρα του Τσούκα, μαζεύει ο Σισκόφσκι.

- 24' Κίτρινη και στον Τσούκα για φάουλ.

-23' Κίτρινη στον Σαντίκ.

-31' Κίτρινη κάρτα στον Μαρς για φάουλ πάνω στον Τρούγιτς.

-35' Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα στο ματς.

-39' Σουτ του Μορέιρα, σε κόρνερ η μπάλα.

-40' Σουτ του Αντρέου, εντελώς άστοχο.

-41' Η ΑΕΛ είναι καλύτερη και πιέζει για την επίτευξη και δεύτερου τέρματος.

-41' Κίτρινη κάρτα στον Μουχάμεντ.

-43' Εκτέλεση φάουλ από τον Μορέιρα. Παρεμβαίνει ο Μουχάμεντ και διώχνει σε κόρνερ.

-44' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Σουτ από τον Μεντόγιεβιτς, διώχνει ο Σισκόφσκι.

-Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45+6' Εκτέλεση κόρνερ από τον Βαγγέλη Κυριάκου, ακουμπάει την μπάλα και τη διώχνει ο Ολιβέιρα.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Μια αλλαγή για την Δόξα. Έξω ο Ασάντε, μέσα ο Άντουι.

-48' Εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα άουτ.

-52' Καλή στιγμή για τη Δόξα. Σουτ από τον Ναμπί, μαζεύει τη μπάλα ο Ολιβέιρα. Μπήκε με διάθεση η Δόξα στο δεύτερο μέρος.

-53' Πέναλτι για την Δόξα για χέρι του Τσούκα. Ελέγχεται η φάση από το VAR.

m

-Ο βαρίστας στέλνει σε οn field review τον ρεφ Κουμή.

-Κίτρινη κάρτα σε Κώστα Σακκά και Ανδρέα Αβραάμ.

-Δεν υπάρχει πέναλτι. Ο ρεφ ακυρώνει την αρχική του απόφαση.

-59' Κίτρινη και στον Βαγγέλη Κυριάκου.

-60' Σέντρα του Άντιου, μαζεύει ο Ολιβέιρα.

-65' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Ανδρέου, μέσα ο Μεντόζα

-67' Cooling break.

-69' Φραντζής αντί Τζάλμα, αναγκαστική αυτή η αλλαγή.

-70' Εκτέλεση φάουλ από την ΑΕΛ, ο Ντεγόεστ πιάνει το σουτ, εντελώς άστοχο.

-73' Αντωνιάδης και Σετσέροβιτς μέσα, έξω οι Στυλιανού και Τραϊτσέφκσι.

-77' Δοκάρι για την ΑΕΛ με σουτ του Μεντόζα.

-78' Κίτρινη στον Φραντζή

- 81' Κεφαλιά του Σιέλη, λίγο έξω

-82' Νέο δοκάρι για την ΑΕΛ! Σουτ του Φραντζή εκτός περιοχής, στο οριζόντιο δοκάρι!

-84' Παπαφώτης και Τσέρνιχ μέσα, έξω οι Μαρς και Μορέιρα.

-85' Το VAR κάλεσε τον ρεφ Κουμή σε on field review για φάουλ του Ντεγόεστ στον Τρούγιτς. Ο έλεγχος γίνεται για πιθανή κόκκινη κάρτα. Ο παίκτης της ΑΕΛ φαίνεται να ρίχνει αγκωνιά στον παίκτη της Δόξας. Βγάζει την κόκκινη κάρτα ο ρεφ.

-Αποβάλλεται ο Ντεγόεστ με 10 η ΑΕΛ.

-90' Μέσα ο Σωτηρίου, έξω ο Μόρσαι.

-Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+5' Κόρνερ για τη Δόξα, που πιέζει για την ισοφάριση.

-90+7' Κίτρινη κάρτα στον Φιλίπποβιτς.

Eντεκάδες:

Δόξα: Σισκόφκσι, Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς, Τραϊτσέφκσι(73' Σετσέροβιτς ) Σαντίκ, Ναμπί (Κωνσταντίνου 79') , Μουχάμεντ, Στυλιανού(73' Αντωνιάδης), Κυριάκου Ε. Ασάντε (46'  Άντουι)

Στον πάγκο οι: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τσισόνε, Κωνστανίνου Κ., Άπια, Πούριτς

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου(65' Μεντόζα), Μορέιρα(84' Τσέρνιχ),  Μαρς(84' Παπαφώτης), Φιλίπποβιτς,Τσούκα, Μόρσαι(90' Σωτηρίου), Μακρής, Τζάλμα(69' Φραντζής),  Ντεγόεστ

Στον πάγκο οι: Μούριελ, Κυριάκου,  Μπεραχίνο,  Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλλα

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας