ΕΝΠ - ΑΕΛ: Οι Λέοντες νίκησαν τον σούπερ Κόστιτς και επέστρεψαν στις νίκες! (φώτος)

Επιστροφή στις νίκες (0-1) με Κέβιν Μιραλάς! Οι Λέοντες μέσω της άσπρης βούλας έφυγαν νικητές από το Παραλίμνι χάρη στο εύστοχο χτύπημα του Βέλγου. Το πρώτο στο πρωτάθλημα.

Συγκλονιστικός Κόστιτς «κατέβασε τα ρολά» στις τελικές των «γαλαζοκιτρίνων». Οι Μιλιτσεάνου, Μιραλάς και Κασά είδαν τις προσπάθειες τους να βρίσκουν στο «τείχος Κόστιτς».

Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα η ΑΕΛ πανηγυρίζει νίκη και τρίποντο. Η τελευταία ήταν στην Πάφο κόντρα στον Ακρίτα, ακολούθησαν ήττες από Πάφο, ΑΕΚ και Ανόρθωση. Ισοπαλία με Άρη.

Πάλεψε η ΕΝΠ αλλά λύγισε γι’ ακόμη μια αγωνιστική. Οι Βυσσινί έμειναν ζωντανοί από τον εξαιρετικό Κόστιτς, έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν για το κέρδος αλλά δεν βρήκαν γκολ ισοφάρισης. Τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα του Σατσιά.

Στους 18 βαθμούς ανεβαίνει η ΑΕΛ, στους 11 έμεινε η ΕΝΠ.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Τάσος Μάρκου" και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Έναρξη στο ματς. Στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

σδφσδφδσφσφσ

- 1' Εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς, ο Ντρέκσα πήγε για το κεφάλι, η μπάλα άουτ.

- 3' Σέντρα του Κασά στο δεύτερο δοκάρι, λίγο δυνατή, ο Τζάλμα έπιασε το σουτ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

- 7' Κάθετα ο Ντιαβαρά στον Ντα Σίλβα, οφσάιντ ο Βραζιλιάνος.

- 8' Έξοδος του Μούριελ καθαρίζει προ του Κωνσναντίνου.

- 11' Τεράστια χαμένη ευκαιρία της ΑΕΛ! Ο Μιλιντσεάνου από πολύ κοντά κάνει το πλασέ, το βγάζει εξ' επαφής ο Κόστιτς! Συνεργασία Σις-Τζάλμα από τ' αριστερά, ο Βραζιλιάνος πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Μολδαβό φορ που δεν νίκησε τον κίπερ της ΕΝΠ.

- 16' Καλή φάση για την ΕΝΠ, ο Κωνσταντίνου μέσα από τη περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στον Τεϊσέιρα και σταμάτησε η πορεία της μπάλας.

- 20' Συνεργασία Σάντος-Μιραλάς, ο Βέλγος στη περιοχή, δίνει στον Τσιμπόλα που δεν πιάνει "γεμάτα" το σουτ, άμυνα του Έχμαν.

δφγδφγδφγδγφ

- 23' Επιθετικό φάουλ του Σίλβα στον Σάντος.

- 25' Απευθείας εκτέλεση του Τζάλμα από απόσταση η μπάλα πάνω από την εστία.

- 30' Ο Έχμαν δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Κοτσώνης θα πάει στα στόπερ.

φδσφσδφσδ

- 31' Έγινε η αλλαγή, χάνει τον στόπερ του ο Σατσιάς.

- 32' Eκτέλεση του Μιραλάς από πλάγια θέση, η μπάλα πάει κόρνερ.

- 34' Υπάρχει αναμονή, εξετάζεται από τον VAR για πιθανό πέναλτι σε χέρι στο τείχος όταν και εκτέλεσε ο Μιραλάς.

- 35΄Δεν υπάρχει πέναλτι, εκτέλεσε ο Μιραλάς, ο Μιλιτσεάνου από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Κόστιτς! Καθοριστικός ο Σέρβος! Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ.

- 40' Kίτρινη στον Μέιρα, η πρώτη στο ματς.

- 45' Πέναλτι για την ΑΕΛ! Ανατροπή του Κοτσώνη στον Κασά. Ο Αφρικανός μπήκε με ταχύτητα στη περιοχή, ο στόπερ της ΕΝΠ απρόσεκτα τον ανατρέπει.

- 45+1' Κίτρινη στον Κόστιτς

- 45+1' Ο Μιραλάς την εκτέλεση, ευκαιρία για τον Βέλγο για το πρώτο του γκολ!

- 45+2' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Μιραλάς σκοράρει και βάζει μπροστά στο σκορ την Λεμεσιανή ομάδα. Στο κέντρο της εστίας.

φγδφγδφγδφγδγ

Τέλος ημιχρόνου. Ανώτερη η ΑΕΛ, δίκαια μπροστά στο σκορ. 7 τελικές και ένα γκολ οι Λέοντες, μια τελική για τους "βυσσινί".

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Κόρνερ η ΕΝΠ. Διώχνει η άμυνα της ΑΕΛ. Τραυματίζεται ο Σις.

- 47' Οφσάιντ ο Λαμί, σταματά η επιθετική προσπάθεια των βυσσινί. Οκ ο Σις συνεχίζει κανονικά.

- 51' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κόστιτς κρατά την ΕΝΠ. Οι Μιραλάς-Κασά έφυγαν από τον χώρο του κέντρου απέναντι από τον Κόστιτς, ο Βέλγος έκανε παράλληλη πάσα, ο Κάσα απέναντι από τον κίπερ της ΕΝΠ δεν κατάφερε να τον νικήσει. Νέο εξαιρετικό στοπ του Σέρβου. Ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 2-0.

- 53' Δυνατό σουτ του Τσιμπόλα, το βγάζει και αυτό ο Κόστιτς!\

- 55' Πάει να απειλήσει η ΕΝΠ, ο Ντιαβαρά βρήκε χώρο, μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα διώχνει ο Μπίλοβαρ σε κόρνερ ενώ παραμόνευαν οι Λαμί, Μέιρα.

- 56' Κεφαλιά του Κατσιαρή από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μούριελ.

γφδγδφγδφγδφγ

- 57' Υπάρχει έλεγχος μέσω VAR για πιθανό πέναλτι στη περιοχή της ΑΕΛ.

- 58' Συνέχεια στο ματς. Δεν υπάρχει κάτι.

- 58' Κίτρινη στον Μιραλάς για φάουλ, συμπληρώνει τρεις κίτρινες, χάνει ένα από τα επόμενα δυο παιχνίδια.

- 61' Γύρισμα του Κάσα, ο Σίλβα σε κόρνερ προ του Μιλιτσεάνου.

- 64' Κεφαλιά του Λουσέρο, μαζεύει ο Μούριελ.

- 70' Με δεμένο χέρι ο Μιραλάς συνεχίζει το ματς...

- 71' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Νέο στοπ του Κόστιτς! Ο Τσιμπόλα με ατομική ενέργεια μπήκε στη περιοχή έδωσε στον Μιραλάς που ήταν απέναντι από τον Σέρβο, με το χέρι διώχνει ο κίπερ της ΕΝΠ. Είχε την άνεση για να κάνει καλύτερο τελείωμα ο Βέλγος.

- 72' Ο Παπαφώτης στη θέση του Μιραλάς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Απίθανη εμφάνιση από τον Κόστιτς που έχει κάνει εξαιρετικές αποκρούσεις! Ο λόγος που η ΕΝΠ είναι... ζωντανή ακόμα.

δσφσδφσφφφ

- 76' Κίτρινη ο Μούριελ που βγήκε μακριά από την εστία και έκανε φάουλ στον Γεμρέμοβιτς.

- 78' Στο έδαφος ο Σάντος, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Βραζιλιάνος. Ο Φραντζής θα πάρει τη θέση του.

- 83' Λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, φάουλ η ΕΝΠ σε πλάγια θέση.

- 84' Φιλόδοξο σουτ του Σίλβα από μακριά, δεν ανησυχεί ο Μούριελ

- 86' Ελέγχει ο Μούριελ την κεφαλιά του Ντρέκσα.

- 90' Καθοριστική άμυνα του Τεϊσέιρα στον Ντιαβαρά που έφευγε μόνος απέναντι από τον Μούριελ.

Καθυστερήσεις - 5'

90+1' Φάουλ σφυρίζει ο Σολωμού του Ντιαβαρά στον Φραντζή ενώ έφευγε στην αντεπίθεση με προϋποθέσεις. Γλιστρά ο Φραντζής, δεν φαίνεται να υπάρχει φάουλ του Γάλλου εξτρέμ.

- 90+4' Οφσάιντ ο Λαμί, σταματά η επιθετική προσπάθεια των "βυσσινί".

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν (Κοτσώνης 32'), Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (Φλουρής 80'), Κατσιάρης (Λουσέρο 57'), Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (Μαυρουδής 80'), Λαμί

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία , Λουσέρο, Κολωνίας, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Φλουρής, Ξιούρος, Τίκκης, Μότης.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Κασά, Νταβόρ, Μιραλάς (Παπαφώτης 72'), Σάντος (Φραντζής 80'), Τσιμπόλα, Μιλιτσεάνου (Μπεραχίνο 65'), Μπίλοβαρ, Σις, Τζάλμα

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Συλβέστρος, Ιωάννου, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος