Εθνικός - ΑΕΛ: Αντίο με... διπλό! (φώτος)

Με Τσέποβιτς και Μιλιντσεάνου η ΑΕΛ πήρε τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική των πλει-οφς.

Οι "Λέοντες" κέρδισαν με 2-1 τον Εθνικο που... ονειρεύεται τον τελικό κυπέλλου. Στο τελευταίο ματς του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο της Λεμεσιανής ομάδας οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ αφιέρωσαν το διπλό στον Ελλαδίτη κόουτς.

Από την πλευρά των ηττημένων το μόνο που απασχολεί την δεδομένη στιγμή είναι το ιστορικό ραντεβού της Τετάρτης. Η ομάδα του Ραζντρ ζει και αναπνέει για τον τελικό. Σκόραρε ο Ελουντού, ο Σλοβένος κόουτς μοίρασε χρόνο σε πολλούς ποδοσφαιριστές.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του ματς:

Έναρξη...

- 7΄ Πέσιμο του Τσέποβιτς στην περιοχή του Εθνικού μετά από πίεση που έβαλε ο Περατικός, παίζεται... λέει ο ρεφ

- 10' Προσπάθησε να απειλήσει ο Μιλιντσεάνου, βγαίνει η άμυνα, κόρνερ για την ΑΕΛ.

- 13' Αδύναμο σουτ του Ηλία, εύκολα ο Μέγερι.

- 15' Εξαιρετική κίνηση του Μάριου Ηλία, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα στο δοκάρι.

- 17' Συρτό σουτ του Ελουντού, εύκολα ο Μέγερι.

σδφσδφσδφσδφσφσφσφ

- 21' Απειλή της ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς, ωραίο σουτ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 28' Σέντρα του Ζάκπα, βγάζει την άμυνα το Φραντζής προ του Ηλία.

- 33' Κάθετη του Ριστέφκσκι, στον Έουλερ, ο Βραζιλιάνος έπαιξε παράλληλα για τον Τσέποβιτς που έπεσε στο έδαφος αλλά η φάση σταματά αφού ο Έουλερ είναι σε θέση οφσάιντ.

- 38' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Τσέποβιτς! Φοβερή ενέργεια του Έουλερ που έδωσε έτοιμο γκολ στον Σέρβο. Από τα δεξιά ο Βραζιλιάνος πέρασε... θεαματικά τον Ελουντού, έκανε το γύρισμα στον σκόρερ όπου με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

φγδφγδφγδφγγγδφ

- 39' Χλυαρές φωνές του Εθνικού ότι η μπάλα πέρασε άουτ στην προσπάθεια του Έουλερ. Μέσα από το ριπλέι δεν προκύπτει η μπάλα να περνά εξ' ολοκλήρου τη γραμμή άουτ.

- 40' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τσέποβιτς σε τετ α τετ με τον Καβαλεούσκι, έκανε το σουτ με το εξωτερικό του ποδιού, η μπάλα λίγο άουτ!

- 45' Σουτ του Νταβόρ, η μπάλα πάνω από την εστία.

Ημίχρονο. Μπροστά η ΑΕΛ.

Aλλαγές για ΑΕΛ και Εθνικό. Οι Μαζάν-Μπαλντέ στις θέσεις των Μαρόσα-Έουλερ. Ο Κωνσταντίνος Ηλία στην θέση του Μάζουρεκ.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 55' Μέσα ο Άγγελος Ανδρέου που παίρνει την θέση του σκόρερ Τσέποβιτς.

- 56' Ο Ζαχαρία στην θέση του Μεντόγεβιτς.

- 58' Συνεργασία Ανδρέου - Φραντζή, αποδέκτης ο Μιλιντσεάνου, ο Μολδαβός κλείστηκε και δεν κατάφερε να απειλήσει.

- 60' Ατομική προσπάθεια του Μπαλντέ, ο Αφρικανός ντρίμπλαρε τον Χουντόμπιακ, ο Φελλάς σφυρίζει επιθετικό φάουλ.

- 64' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-1! Ο Ελουντού! Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Καμερουνέζος με βολέ νίκησε τον Μέγερι.

δφγφδγδφγδφγδγγδφφγδγδφ

- 67' Σουτ του Αγγελόπουλου, μπλοκάρει σταθερά ο Μέγερι!

- 72' Διώχνει ο Φραντζής μετά από μπαλιά του Ζάκπα.

- 74' Φάουλ κερδίζει ο Ιβοριανός σε καλό σημείο!

- 75' Απευθείας ο Πηλέας, η μπάλα λίγο άουτ!

- 76' Πήγε για την κόντρα... επίθεση η ΑΕΛ, ο Μπαλντέ δίνει δυνατή πάσα στον χώρο για τον Μιλιντσεάνου χάνεται η προϋπόθεση.

- 82' Ευκαιρία της ΑΕΛ, ο Μπαλντέ σε πλεονεκτική θέση μετά από πάσα του Μιλιντσεάνου, ο Καβαλεούσκι κάνει σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Αφρικανού.

δφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγδφ

- 83' Νέο σουτ του Μπαλντέ, σταθερά ο Καβαλέουσκι.

- 87' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-2! Ο Μιλιντσεάνου ο σκόρερ! Ο Μολδαβός με πλασέ νίκησε τον Καβαλεούσκι. Φωνές και πάλι από πλευράς Εθνικού πως η μπάλα πέρασε άουτ, ο Φελλάς έδειξε σέντρα. Ασίστ του Χάμπου Αντωνίου.