Εθνικός - ΑΕΛ: Oι Αχνιώτες λύγισαν τους "Λέοντες" και πήραν σπουδαίο τρίποντο!

Ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Καμπρέρα ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην Άχνα. Νέα ήττα για την ΑΕΛ, τέταρτη φετινή. Ντεμπούτο για τον Παναγή με τη φανέλα του Εθνικού, ντεμπούτο και για τον Κα με την φανέλα της ΑΕΛ.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

-Τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμην του Πάνου Θεοδώρου.

a

-Σέντρα στο ματς.

-3' Στο έδαφος ο Μόρσεϊ.

-4' Συνεχίζεται το ματς, σηκώνεται ο παίκτης της ΑΕΛ.

-10' Xωρίς τη μεγάλη φάση τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

-11' Μακρινό σουτ του Σπιρόφσκι, άστοχο.

-12' Κίτρινη κάρτα στον Μαρς για φάουλ πάνω στον Νικολάου.

-15' Πρώτη εντός στόχου τελική για την ΑΕΛ. Σουτάρε ο Μόρσεϊ, στην αγκαλιά του Παναγή η μπάλα.

-18' Από μια κίτρινη σε Μακρή και Σπιρόφσκι για διαμαρτυρίες.

-21' Σέντρα από τον Νικολάου, έπιασε την κεφαλιά ο Καμπρέρα, έξω η μπάλα.

-30' Δυνατό σουτ του Ντε Ιριόντο, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μούριελ.

-32' Σκοράρει ο Καμπρέρα, αλλά ακυρώνεται για οφσάιτ το γκολ.

-39' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Απειλεί με κεφαλιά του Τσέρνιχ η ΑΕΛ μετά από γέμισμα του Φραντζή, διώχνει σε κόρνερ ο Παναγή.

-41' Δυνατό σουτ από τον Χριστοφή, λίγο έξω η μπάλα. Σηκώνεται το σημαιάκι για οφσάιτ.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Έγινε το σουτ από τον Ηλία, ο Μούριελ διώχνει ασταθώς με τον Καμπρέρα να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει από κοντά.

-45+5' Κίτρινη κάρτα στον Καμπρέρα.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

-46' Δύο αλλαγές για την ΑΕΛ. Τσέρνιχ και Μαρς έξω. Ανδρέου και Μορέιρα μέσα.

-52 Ζήτησαν πέναλτι οι του Εθνικού για φάουλ του Ντράζιτς μέσα στην περιοχή Τίποτα λέει ο ρεφ.

-53΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντράζιτς για φάουλ πάνω στον Μεντόγεβιτς.

-55' Κίτρινη κάρτα και στον Ανδρέου για φάουλ πάνω στον Ντε Ιριόντο.

-56' Έξω ο Χριστοφή, μέσα ο Πεχλιβάνης.

-58' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόρσεϊ, αποκρούει ο Παναγή.

-61' Λίπσκι εντός και ο Ντράζιτς εκτός.

-68' Σουτ από τον Σπιρόφσκι, άστοχο.

-71' Μπεραχίνο και Παπαφώτης μέσα ο Παστό και ο Μάκρης εκτος.

-71' Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

-75' Αγγελόπουλος και Γκόμες εντός Σπιρόφσκι και Μ. Ηλία εκτός.

-Χωρίς πολλές φάσεις το παιχνίδι.

-80' Μέσα ο Κα, έξω ο Μόρσεϊ.

-86' Κίτρινη κάρτα στον Κα για φάουλ πάνω στον Ντε Ιριόντο.

-87' Κόκκινη κάρτα στον Άγγελο Περικλέους, μέλος του προπονητικού τιμ της ΑΕΛ.

a

-88' Κεφαλιά του Καμπρέρα μαζεύει ο Μούριελ.

-Οχτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+3' Σουτ του Μορέιρα, αποκρούει με τα πόδια ο Παναγή.

-90+4' Κεφαλιά του Μπεραχίνο, άουτ. Πιέζει η ΑΕΛ.

Εντεκάδες:

Εθνικός: Παναγή, Σπιρόφσκι(75' Αγγελόπουλος) Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Ντράζιτς(61' Λίπσκι), Χριστοφή (56' Πεχλιβάνης)

Στον πάγκο οι: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι  Ηλία Κ.,  Γκόμες, Μπράντονιτς, Μπούκερ, Ένεμ, Aκσεντίγεβιτς.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Τσέρνιχ(46' Ανδρέου), Σρνιτς,, Μαρς(46' Μορέιρα), Μόρσεϊ, Μακρής,Τζάλμα

Στον πάγκο οι: Ολιβέιρα, Παπαφώτης, Μπεραχίνο,Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κα, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας