"Γαλαζοκίτρινο" με... ΜΑΕστρο! (φώτος)

Η ΑΕΛ νίκησε ξανά τον Απόλλωνα, αυτή τη φορά με  2-0 και πήρε το Λεμεσιανό ντέρμπι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με δυο γκολ του Μαέ, το πρώτο με φοβερή ατομική προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα, πήραν μια σπουδαία νίκη στη προσπάθεια που κάνουν για την εξάδα. Το ήθελαν παραπάνω οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ που υποχρέωσαν τον Απόλλωνα στην ήττα μετά από ένα ολόκληρο γύρο. Η τελευταία ήττα θυμίζουμε ήταν και πάλι από την ΑΕΛ. Γεμάτο ντέρμπι με πάθος, ένταση και αρκετές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Πέναλτι σφύριξε ο Γ. Νικολάου που θα σηκώσει αρκετή συζήτηση. Στους 26 βαθμούς η ΑΕΛ, στους 32 έμεινε ο Απόλλωνας. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

*Moνόλεπτος σιγή για τον Γρηγόρη Πική πριν από την σέντρα του ντέρμπι.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Φάουλ κερδίζει ο Χουράδο εκτός περιοχής, πλάγια δεξιά όπως επιτίθεται η ΑΕΛ. Ο Αβραάμ την εκτέλεση η μπάλα πάνω από την εστία του Μολ. Καλή εκτέλεση από τον Κύπριο διεθνή μπακ-χαφ.

- 4' Σέντρα του Αγκάνοβιτς, δυνατή περνάει πλάγιο άουτ και ενώ περίμεναν 4 ποδοσφαιριστές μέσα στη περιοχή.

- 6' Μπήκε δυνατά η ΑΕΛ, κόρνερ του Αγκάνοβιτς η μπάλα περνάει παράλληλα από τη μικρή περιοχή, νέο κόρνερ από παρέμβαση του Ενσούε.

- 7' Καθαρίζει ο Ζοέλ Μολ, που μαζεύει σταθερά την μπάλα.

- 8' Φάουλ κερδίζει ο Απόλλωνας, ο Ράσο πάνω στον Σακέτι. Ευκαιρία για τον Απόλλωνα να απειλήσει από στημένη μπάλα.

- 9' Απευθείας εκτέλεση του Αγκίρε, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Πρώτη τελική και για Απόλλωνα.

- 11' Επίθεση με προϋποθέσεις για τον Απόλλωνα, ο Ντένιτς μοίρασε στον Πέδρο ο οποίος μπήκε στη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Μπένσοπ, ο Νταβόρ κάνει σωτήρια προβολή και απομακρύνει τον κίνδυνο.

- 13' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Χουράδο πήρε πάσα από τον Αγκάνοβιτς, μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, απόκρουση του Μολ.

- 14' Απαντά ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα να φεύγει μόνος στη περιοχή από πλάγια δεξιά και απέναντι από τον Βοζίνια να αστοχεί! Το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοζίνια. Όμορφη η ασίστ του Ντένιτς που έβγαλε τον Ελλαδίτη σε θέση βολής.

- 15' Σέντρα του Αβραάμ με στόχο τον προωθημένο Ράσο, ο Μολ βγαίνει και μαζεύει προ του αμυντικού της ΑΕΛ.

- 18' Έξοχη ατομική ενέργεια του Μαέ που απαλλάχθηκε από τρεις ποδοσφαιριστές μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα με στόχο τον Χουράδο, κόβει ο Σακέτι σε κόρνερ!

- 20' Γεμάτο πρώτο 20λεπτο στο ντέρμπι με ευκαιρίες και γρήγορο ρυθμό!

- 21' Στο έδαφος ο Αγκάνοβιτς, πρώτες βοήθειες για τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΛ.

- 22' Συνεχίζει κανονικά ο "Άγκα".

- 25' Ζήτησαν χέρι του Σακέτι οι της ΑΕΛ, μέσα στη περιοχή του Απόλλωνα. Από τα ριπλέι φαίνεται η μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Αργεντινού.

- 29' Πολύ μεγάλη φάση για την ΑΕΛ, ο Χουράδο απέναντι από τον Μολ κάνει το σουτ, ο Ελβετός κάνει σπουδαία απόκρουση και στη συνέχεια μαζεύει τη μπάλα. Από πλάγιο άουτ ο Ισπανός βγήκε μόνος απέναντι από τον Μολ. Ο κίπερ του Απόλλωνα έκανε μέχρι στιγμής την απόκρουση του ντέρμπι!

σψσσψσψσψσψσψ

- 35' Διαμαρτυρίες αυτή τη φορά από τη πλευρά του Απόλλωνα για πέναλτι. Ο Αγκίρε μέσα στη περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ η μπάλα βρίσκει στον Χάρη Κυριάκου και καταλήγει σε κόρνερ. Οι του Απόλλωνα ζήτησαν χέρι.

*Από το ριπλέι δεν ξεκαθαρίζει αν όντως η μπάλα βρήκε στο χέρι. Από το τρίτο ριπλέι και πάλι δεν μπορεί να φανεί αν κτυπάει στο χέρι η μπάλα.

- 40' Κίτρινη στον Γιαννιώτα που κάνει φάουλ από πίσω στον Αβραάμ ενώ έφευγε στην αντεπίθεση. Χάνει το επόμενο παιχνίδι ο Ελλαδίτης, συμπλήρωσε τρεις κίτρινες.

- 43΄Κίτρινη κάρτα πέραν από τον Γιαννιώτα, δέχτηκαν και οι Αγκάνοβιτς - Σελίμοβιτς καθώς δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Χάνουν τον επόμενο αγώνα των ομάδων τους και οι δυο ποδοσφαιριστές.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος ημιχρόνου

Πρώτη αλλαγή για Απόλλωνα, ο Περέιρα θα πάρει τη θέση του Γιαννιώτα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 47' Γύρισμα του Αγκάνοβιτς στη περιοχή του Απόλλωνα, διώχνει ο Σακέτι.

- 51' Στημένο του Αγκάνοβιτς, ο Μολ βγαίνει και διώχνει με γροθιές. Ο Χουράδο που "κυνήγησε" τη φάση ήταν οφσάιντ.

- 53' Νέα επέμβαση του Μολ σε σουτ του Μαέ. Κινήθηκε γρήγορα η ΑΕΛ, ο Μαέ στη περιοχή, έδωσε στον αφύλακτο Χουράδο, αυτός το σουτ, η μπάλα στο σώμα του Ενσούε, ο Μαέ έγινε κάτοχος, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, σε ετοιμότητα ο Μολ!

- 56' Κίτρινη του Γκαστανάγια σε τάκλιν από πίσω πάνω στον Μπένσοπ.

- 58' Σέντρα του Αγκάνοβιτς, ο Μαέ με κεφαλιά "ψαράκι" η μπάλα έξω. Καλή σκέψη, άστοχο τελείωμα.

- 59' Πήγε να απειλήσει ο Παπουλής, σπουδαία άμυνα του Χ. Κυριάκου, άουτ η μπάλα. Η φάση του Απόλλωνα ξεκίνησε από θέση οφσάιντ, ο Αγκίρε ήταν λίγο πιο μπροστά.

- 65' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Μαέ!!! Απίθανο γκολ του Μαέ που πήρε τη μπάλα από τον χώρο του κέντρου, μπήκε στη περιοχή, απαλλάχθηκε από το μαρκάρισμα των Σάλλαι και Σακέτι και με πλασέ νίκησε τον Μολ που έπεσε από την άλλη πλευρά. Τρομερή ατομική προσπάθεια με τη σφραγίδα του Μαέ!

- 70' Kίνηση Σωφρόνη, μέσα ο Ματέι, εκτός ο Σακέτι.

- 72' Κίτρινη στον Νταβόρ σε φάουλ πάνω στον Πέδρο που εκδήλωνε μια υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.

- 73' Μεγάλη απόκρουση του Βοζίνια! Ο Ματέι μέσα στη περιοχή, το δυνατό σουτ, αποκρούει σε κόρνερ ο Αφρικανός κίπερ.

- 76' Πάει για αλλαγές ο Κέρκεζ, αφού ο Απόλλωνας δείχνει σημάδια αντίδρασης.

- 77' Στο έδαφος ο Αγκάνοβιτς που θα γίνει αλλαγή.

- 78' Κίτρινη στον Σάλαι για το φάουλ στον Αγκάνοβιτς.Την ίδια ώρα γίνεται η αλλαγή, μέσα ο Αντάμοβιτς.

- 79' Τόρες στη θέση του Χουράδο.

- 80' Σουτ του Μπένσοπ εντός περιοχής, άουτ η μπάλα.

- 80' Ολοκληρώνει τις αλλαγές ο Αυγουστή, ο Πίττας θα πάρει τη θέση του Σάλαι. Φορτώνει ο κόουτς του Απόλλωνα την επίθεση.

- 84' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Μεντόγεβιτς στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Σελίμοβιτς, στη φάση συμμετέχει και ο Τόρες που ήταν εκτεθειμένος. Ο 2ος βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, ο Νικολάου πήρε πάνω του τη φάση και σφύριξε πέναλτι.

- 85' ΓΚΟΛ ο Μαέ σκοράρει και κάνει το 2-0!!!

- 86' Αποχωρεί το πρόσωπο του αγώνα ο Μαέ, τη θέση του ο Μαϊντεβατς.

TEΛΟΣ αγώνα, μεγάλη νίκη η ΑΕΛ!

ΑΕΛ: Βοζίνια, Γκαστανάγια, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ, Αντωνίου, Μαέ, Αγκάνοβιτς (Αντάμοβιτς 77'), Χουράδο, Ράσο, Κυριάκου

-Στον πάγκο Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Αντάμμοβιτς, Κέρκεζ, Τόρες, Δ. Αβραάμ, Παντελή, Νιλς, Μάντεβατς

Απόλλων: Μολ, Σάλαϊ (Πίττας 80'), Σελίμοβιτς, Ενσούε, Ντένιτς, Σακέτι (Ματέι 70'), Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας (Περέιρα 46'), Παπουλής, Μπένσοπ

-Στον πάγκο Δημητρίου, Αντωνιάδης, Βασιλείου, Χάμπος, Ματέι, Φακούντο, Σαρδινέρο, Πίττας.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος