"Χρυσό" γκολ ο Μαέ και η ΑΕΛ στο "πλην 2" από την Ανόρθωση

Η ΑΕΛ με χρυσό σκόρερ τον Μαέ, κέρδισε την Ανόρθωση με 1-0 και την πλησίασε στο "πλην 2". Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα του Κέρκεζ και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησε. Στο 66' το γκολ που έκρινε το ματς και ανέβασε τους γαλαζοκίτρινους στους 21 βαθμούς, δυο πίσω από την σημερινή τους αντίπαλο. Πρώτη νίκη σε ντέρμπι για την ΑΕΛ, που έχει το απόλυτο των βαθμών στην έδρα της.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο Τσίρειο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή

-Όπως σε όλα τα παιχνίδια, οι παίκτες έκαναν πάσες στα πρώτα 30' δευτερόλεπτα, ως ένδειξη στήριξης στις μικρές κατηγορίες

-2' Πρώτη καλή φάση με πλασέ του Αβραάμ ακριβώς έξω απ' την περιοχή, έτοιμος ο Λόρια

-5' Σέντρα του Σελίν, κεφαλιά του Καλτσά υπό πίεση, πάνω απ' τα δοκάρια

-Γρήγορος ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, μπήκαν ορεξάτες οι δυο ομάδες

-15' Επικίνδυνη σέντρα του Ριέρα, την υστάτη ο Καλτσάς με κεφαλιά διώχνει προ του Μαέ

-15 λεπτά στο Τσίρειο. Πιο επιθετική η ΑΕΛ, κρατά μπάλα και έχει πιο ψηλά τις γραμμές της

-Πιο αργός ο ρυθμός από το 10' και μετά

-21' Σουτ του Ντανίλο εκτός περιοχής, πάει ψηλά

-25 λεπτά. Η ομάδα του Κέρκεζ εξακολουθεί να κρατά τη μπάλα και να ψάχνει τους διαδρόμους προς την εστία του Λόρια

-30' Ο Μαέ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έστρωσε στον Ριέρα αλλά αυτός έχασε το κοντρόλ της μπάλας. Χάθηκε καλή προϋπόθεση

-31' Κεφαλιά του Μανιά μετά από κόρνερ, παράλληλα με την εστία η μπάλα

-34' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Τόρες γέμισε από δεξιά, ο Λόρια έκανε άστοχη έξοδο και ο Αβραάμ εξ επαφής αλλά υπό στενό μαρκάρισμα αστόχησε με κεφαλιά

-40' Aπευθείας χτύπημα φάουλ του Αβραάμ, κοντράρει και πάει κόρνερ

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Ήταν πολύ καλύτερη η ΑΕΛ, κράτησε τη μπάλα (58%) και γυρόφερνε την περιοχή του Λόρια. Έφτιαξε 2-3 καλές φάσεις αλλά της έλειψε το γκολ. Από την άλλη, υστέρησε πολύ η Ανόρθωση που δεν ήταν απειλητική. Ο Κετσπάγια δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές του

-Έναρξη στο β' μέρος με δυο αλλαγές από τον Τιμούρ. Κορέια, Κβιλιτάια στις θέσεις Σελίν, Μανιά

-Δέκα λεπτά χωρίς καλή φάση στο β' μέρος. Δεν έχει ρυθμό το ματς, πολλές οι διακοπές

-59' H πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ανόρθωσης στο ματς. Ο Ελουντού γέμισε από αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε απευθείας το σουτ εντός περιοχής, σε κόρνερ ο Βοζίνια

-62' Σουτ του Ντανίλο ακριβώς εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Αρτυματά. Διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ ότι έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Ο Αρτυματάς ήταν μέσα στην περιοχή, από την στιγμή που σφύριξε την παράβαση ο διαιτητής, έπρεπε να δώσει πέναλτι

-63' Ο Μαέ εκτελεί το φάουλ, έξω η μπάλα

-65' Ο Χουσμπάουερ στη θέση του Μίχα

-66' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ! Ο Τόρες από δεξιά μπήκε στην περιοχή, ο Κορέια τον μάρκαρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μαέ που από κοντά πλάσαρε τον Λόρια

-69' Σκοράρει η Ανόρθωση αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Έγινε κάθετη σέντρα με φάουλ και φάνηκε ο Αβραάμ να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του στην προσπάθεια να απομακρύνει, όμως ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι. Την στιγμή της σέντρας φάνηκε ο Κβιλιτάια να είναι λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό. Το μοναδικό ριπλέι που προβλήθηκε δεν ξεκαθαρίζει πλήρως την φάση

-69' Ο Χριστοφή στη θέση του Καλτσά

-71' Ο Έουλερ στη θέση του Αβραάμ

-75' Κάρτα στον Ράσο, ήταν στο όριο

-75' Ο Μαργκάσα μέσα, ο Ελουντού έξω

-77' Ο Αντάμοβιτς αντικαθιστά τον Ριέρα

-79' Κίτρινη στον Έουλερ για φάουλ στον Γκαλίτσιο, ήταν και αυτός στο όριο

-80' Κάρτα στον Βργκοτς για φάουλ στον Μαέ

-80 λεπτά. Μετά το γκολ η Ανόρθωση κρατά μπάλα και ψάχνει τους χώρους προς την εστία του Βοζίνια. Έχει μαζευτεί η ΑΕΛ για να προστατέψει το σκορ

-82' Μαρκάρισμα από τον Ράσο στον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Ο διαιτητής ήταν πολύ κοντά και με καθαρό οπτικό πεδίο

-84' Ο Μπάμπιτς στη θέση του Τόρες και ο Τεσέιρα στη θέση του Αντωνίου