Η ΑΕΛ με ανατροπή κέρδισε το αποκαρδιωτικό ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Η ΑΕΛ είναι εδώ! Η ομάδα του Κέρκεζ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πάβλοβιτς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και τον χαρακτήρα να γυρίσει το ματς με Τεξέιρα και Μαέ. Παθιασμένοι οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ τα έδωσαν όλα για μια σπουδαία ανατροπή (2-1) απέναντι στο κακό ΑΠΟΕΛ. Προηγήθηκε στο 50’ αλλά με προβληματική αμυντική συμπεριφορά έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γυρίσουν το ματς. Στους 22 βαθμούς η ΑΕΛ, στους 21 έμεινε το ΑΠΟΕΛ. Απογοήτευσε η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα που δέχθηκε τη 2η της ήττα στο πρωτάθλημα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 2' Γέμισμα από τον Χάρη Κυριάκου στη περιοχή του ΑΠΟΕΛ, μαζεύει ο Μπέλετς δίχως δυσκολία.

- 5' Ατομική ενέργεια του Τάμαρι, ο Ιορδανός ανακόπτεται αντικανονικά από τον Γκαζτανάγια, φάουλ σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ.

- 6' Εκτέλεσε ο Μάτιτς, η μπάλα σε σώματα, απομακρύνει η άμυνα της ΑΕΛ.

- 10' Διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού των Νικόλα Ιωάννου και Χάρη Κυριάκου. Συγκρούστηκαν στον αέρα με το κεφάλι. Στο έδαφος οι δυο ποδοσφαιριστές.

σψψσψσσψ

- 12' Στον αγωνιστικό χώρο κανονικά και οι δυο ποδοσφαιριστές. Όλα καλά ευτυχώς.

- 15' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ο Χουράδο εκτός περιοχής, έπιασε το συρτό σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλετς. Κόρνερ.

- 16' Απομακρύνει η άμυνα, φάουλ κερδίζει ο Μάτιτς.

- 18' Εντυπωσιακός Άλεφ στον χώρο του κέντρου, ξέφυγε από δυο ποδοσφαιριστές, η μπάλα έφθασε στον Μάτιτς ο οποίος γέμισε στη περιοχή, έδιωξε ο Τεξέιρα προ του Πάβλοβιτς.

- 20' Δεν υπάρχουν οι μεγάλες φάσεις μέχρι στιγμής. Παιχνίδι κέντρου ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ...

- 22΄ Φοβερή πάσα του Τάμαρι προς το μέρος του Μάτιτς, ο Σέρβος από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή και ενώ είχε ελεύθερο πεδίο, προτίμησε τη πάσα προς τον Πάβλοβιτς, σπουδαία άμυνα βγάζει ο Τεξέιρα. Ο Μάτιτς θα μπορούσε να επιχειρήσει το σουτ...

- 23' Παρατεταμένο τράβηγμα του Νταβόρ στον Μάτιτς. Φάουλ και κίτρινη. Χάνει το επόμενο ματς της ΑΕΛ ο Σκοπιανός.

- 26' Ο Τάμαρι πήγε να μπει στη περιοχή της ΑΕΛ, ο Ράσο κάνει καλή άμυνα και κερδίζει το φάουλ από τον Ιορδανό.

- 27' Αναπτύχθηκε σωστά το ΑΠΟΕΛ, κυκλοφόρησε την μπάλα, κέρδισε κόρνερ η ομάδα του Χατζηλούκα.

- 29' Ανέβασε απόδοση το ΑΠΟΕΛ τα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους στη περιοχή του Βοζίνια. Καλά κλεισμένη η ομάδα του Κέρκεζ.

- 31 Πήγε να βγάλει αντεπίθεση η ΑΕΛ, ο Σιέλης "καθάρισε" την φάση.

- 32' Διακοπή στο ματς, πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Αγκάνοβιτς.

- 33' Κίτρινη στον Τεξέιρα, τάκλιν του Πορτογάλου στον Γιάκολις.

- 34' Κανονικά στον αγώνα ο Αγκάνοβιτς...

- 35' Δυνατό τάκλιν του Βούρου στον Αγκάνοβιτς, κίτρινη. Χάνει τον επόμενο αγώνα.

- 39' Εκτός για λίγο ο Κάρλος, που παίρνει τις Πρώτες Βοήθειες από το ιατρικό τιμ της ΑΕΛ. Ο Βραζιλιάνος είχε συγκρουστεί με τον Μερκή σε προσπάθεια να κυνηγήσει τη μπάλα.

- 41' Φάουλ σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σόουζα σπρώχτηκε από τον Μεντόγεβιτς. Στα σώματα η μπάλα.

- 42' Σέντρα του Βούρου στη περιοχή, ο Μερκής βρήκε τη μπάλα να έρχεται μπροστά του, το σουτ πάνω από τα δοκάρια.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 44' Σέντρα εκ νέου του Βούρου, ο Σόουζα δεν μπορεί να βρει την μπάλα, ο Γιάκολις το σουτ, άουτ!

- 45+1' Πιέζει ψηλά το ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά.

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, ο Μερκής στη περιοχή, το κεφάλι η μπάλα στα χέρια του Βοζίνια!

- 50' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Πάβλοβιτς!!! Φοβερή πάσα του Τάμαρι στον Σόουζα, ο Βραζιλιάνος στη περιοχή είδε τον σκόρερ, του πέρασε την παράλληλη πάσα και ο Σέρβος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Πανέμορφος συνδυασμός για τους πρωταθλητές.

- 51' Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς για διαμαρτυρίες στο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Από πλευράς ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν πως η επιθετική προσπάθεια που έφερε το γκολ έπρεπε να σταματήσει υποστηρίζοντας ότι η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή πριν ο Βούρος γυρίσει στον Τάμαρι. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται πως η μπάλα δεν περνάει ολόκληρη εκτός και ο Βούρος την προλαβαίνει.

- 55' Σέντρα του Αβραάμ, ο Αγκάνοβιτς σε θέση βολής κάνει το πλασέ, το βγάζει ο Μπέλετς. Κρατάει το 0-1 ο Σλοβένος κίπερ.

- 57' Χέρι του Σιέλη σε μονομαχία με τον Αβραάμ. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ ήταν εκτός περιοχής.

- 60' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-1! Ο Τεξέιρα! Κόρνερ της ΑΕΛ, ο Αβραάμ σεντράρει, ο Πορτογάλος αμυντικός πιο ψηλά απ' όλους πιάνει το κεφάλι και νικάει τον Μπέλετς.

- 67' Σέντρα του Ιωάννου, κεφαλιά ο Σόουζα, άουτ η μπάλα.

- 68' Φωνές για πέναλτι από πλευράς ΑΕΛ για χέρι του Ιωάννου. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν φαίνεται η μπάλα να κτυπάει στην πλάτη του αμυντικού του ΑΠΟΕΛ. Δεν ξεκαθάρισε πλήρως η φάση

- 70' Kίτρινη ο Τάμαρι, επειδή συνέχισε το παιχνίδι μετά από σφύριγμα του διαιτητή.

- 73' Τάμαρι-Σόουζα συνδυάζονται, ο Βραζιλιάνος μέσα στη περιοχή, το σουτ αδύναμο.

- 78' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-1! Ο Μαέ!!! Ο Μεντόγεβιτς γύρισε στον φορ της ΑΕΛ, αυτός έκανε υποδειγματικό σταμάτημα και με δυνατό βολέ μέσα στη περιοχή νίκησε για δεύτερη φορά τον Μπέλετς. Ο σκόρερ μέσα στην καρδιά της άμυνας, αφύλακτος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Φοβερό γκολ.

- 85' Σουτ του Εφραίμ μέσα από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Βοζίνια.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+4' Κόρνερ του Μάτιτς, ο Μερκής τη κεφαλιά, διώχνει η άμυνα της ΑΕΛ.