Καρμιώτισσα - ΑΕΛ: Αγχώθηκαν αλλά... πέρασαν οι Λέοντες από την Λάρνακα! (φώτος)

Σπουδαίο διπλό της ΑΕΛ (1-2) επί της Καρμιώτισσας!

Οι Λέοντες με την υποστήριξη του κόσμου τους απέδρασαν από το "Αμμόχωστος-Επιστροφή" και έφτασαν στη 2η σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Εφτά βαθμούς στους τελευταίους τρεις αγώνες με τον Γιανέφσκι στον πάγκο για την Λεμεσιανή ομάδα. Σκόρερ οι Τζάλμα και Παπαφώτης στο πρώτο ημίχρονο, αμφότεροι τραυματίστηκαν και έγιναν αλλαγή. Αποτελεσματική η ΑΕΛ με σφραγίδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Μείωσε με τον εξαιρετικό Ντούμπια η Καρμιώτισσα, άγχωσε και πίεσε την ΑΕΛ αλλά δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Στους 8 βαθμούς η ΑΕΛ, στους 7 έμεινε η Καρμιώτισσα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή" και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

σδφσδφδσφσδφσφ

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

- Σέντρα στο ματς

- 1' Κίτρινη στον Ντούμπια για θέατρο μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ.

- 5' Σύγκρουση Οικονομίδη-Σάντος, φάουλ για την ΑΕΛ στον χώρο του κέντρου.

- 9' Επέλαση του Ντούμπια, έκανε το γέμισμα, ο Μπέκερ σε ετοιμότητα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Εντυπωσιακή παρουσία των ΑΕΛιστών στο πέταλο.

δφγγδγγδφ

- 12' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κασά μέσα από την περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Τσέποβιτς, ο Μπεν Σαλάμ παρεμβαίνει και διώχνει τον κίνδυνο. Ο Σέρβος ήταν έτοιμος για εκτέλεση μέσα από τη μικρή περιοχή.

- 15' Πίεση του Τσέποβιτς στον Κνόμπλοχ, ο κίπερ της Καρμιώτισσας έπαιξε με τη φωτιά αλλά κατάφερε να απομακρύνει τη μπαλα.

- 18' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Τζάλμα! Ο Βραζιλιάνος έβγαλε την άμυνα και εκτός περιοχής έπιασε ένα συρτό σουτ, η μπάλα στα δίχτυα του Κνόμπλοχ. Βρήκε και στον Μεντιμόρετς η μπάλα.

δσφδσφσδφδσφ

- 19' Κεφαλιά του Χατζηβασίλη, εύκολα ο Μπέκερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Το πρώτο του με τα 'γαλαζοκίτρινα'. Ωραίες στιγμές στον πάγκο, ο Τζάλμα το αφιέρωσε στον Μιραλάς, ο Μπέκερ αγκάλιασε τον Ολιβέιρα (αναπληρωματικό τερματοφύλακα).

ΔΣΦΣΔ

- 27' Φωνές... του Γιανέφσκι για να κρατήσει σε εγρήγορση τους ποδοσφαιριστές του.

- 29' Κίτρινη στον Σάντος για απρόσεκτη χρήση του χεριού του στον Χατζηβασίλη.

- 30' Τραυματισμός για Τζάλμα, στο έδαφος ο σκόρερ. Έντονες οι διαμαρτυρίες του πάγκου της ΑΕΛ για φάουλ του Ντούμπια.

- 32' Ο Ζελάγια γυρίζει την μπάλα προς το μέρος του Μούριελ. Fair play της Καρμιώτισσας.

- 34' Πρόβλημα για την ΑΕΛ. Ο Τζάλμα δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο Κύπρος Νεοφύτου θα πάρει την θέση του Βραζιλιάνου.

σδφσδφδσφσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Είναι... πλήγμα για τον Γιανέφσκι που χάνει και τον Τζάλμα. Πρώτη εμφάνιση για τον Κύπρο.

- 37' Άμυνα του Μπίλοβαρ στον Ζελάγια, φάουλ του Μαλόνε στον Παπαφώτη.

- 39' Τελική για την Καρμιώτισσα, ο Ελ Αλουχί από πλάγια θέση πιάνει το διαγώνιο σουτ, το βγάζει ο Μούριελ σε κόρνερ.

- 41' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-2! Ο Παπαφώτης! Γκολάρα ο Κύπριος μέσος. Όλα... τα λεφτά το κλέψιμο του Κοντινέλα που κυνήγησε και πήρε την μπάλα από τον Τάντι, σήκωσε κεφάλι είδε τον Παπαφώτη και αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

σδφσδφδφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Ισχυρό προβάδισμα για την ΑΕΛ, πολύ σοβαρή ομάδα του Γιανέφσκι, τιμωρεί τα λάθη και τα κενά της Καρμιώτισσας.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρνονο.

- 46' Ο Ντούρις θα πάρει την θέση του Χατζηβασίλη.

- Έναρξη στο Β' μέρος.

- 49' Φοβερή άμυνα του Μακρή που κόβει και η ΑΕΛ πήγε να φύγει στην αντεπίθεση. Η κατοχή ξανά στην Καρμιώτισσα αφού δεν έγινε η σωστή μεταβίβαση για να ξεδιπλωθεί η ΑΕΛ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Η μπάλα στην Καρμιώτισσα, πίεση της ΑΕΛ μέχρι τον χώρο του κέντρου.

- 52' Γύρισμα του Ντούμπια αλλά δεν μετρά η φάση, οφσάιντ ο Αφρικανός.

- 55' Σωτήρια άμυνα του Μαλόνε στο γύρισμα του Μακρή για τον Κασά.

- 57' Άνοιξε το κοντρόλ ο Ντούρις χάνεται η ευκαιρία.

- 58' Ετοιμάζει αλλαγές ο Γιανέφσκι, Φραντζής και Μπεραχίνο θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.

- 60' Σουτ του Κάσα στο ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ!

Γίνονται οι αλλαγές. Κοντινέλα και Μεντόγεβιτς περνάνε εκτός.

φσδφδσφδσφσφσδφ

- 65' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τσέποβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Κνόμπλοχ, έκανε την κεφαλιά, η μπάλα μόλις άουτ. Σέντρα ακριβείας του Σάντος.

- 66' Αδύναμο σουτ του Ντούρις, εύκολα ο Μπέκερ.

- 68' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 1-2! Ο Ντούμπια! Γκολάρα ο Αφρικανός. Από τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα στα δίχτυα. Μπαίνει στο κόλπο πλέον η Καρμιώτισσα!

δσφσδφσφσδφσφσφ

- 71' Γύρισμα του Τσέποβιτς χωρίς στόχο.

- 72' Δυνατή η μπαλιά του Ελ Αλουχί στον Ντούμπια, δεν προλαβαίνει ο σκόρερ της Καρμιώτισσας.

- 74' Ο Χουσμπάουερ στην θέση του Ζελάγια.

- 76' Κόλλησε... η μπάλα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Χουσμπάουερ το σουτ, η μπάλα στην πλάτη του Φραντζή, στη συνέχεια πέφτει στο έδαφος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ, παίζεται από Χριστοφόρου. Φωνές από ΑΕΛ για επιθετικό φάουλ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Κάνει σπουδαίο ματς ο Ντούμπια από τα δεξιά.

φδσφσδφσδφφσφσφσφ

- 78' Πρόβλημα με Παπαφώτη, μυϊκό το ζήτημα.

- 80' Ο Παντελή θα μπει στον αγωνιστικό χώρο.

- 81' Κεφαλιά του Ντούρις, δεν ανησυχεί ο Μπέκερ.

- 81' Κίτρινη κάρτα στον Γιανέφσκι.

- 83' Κόρνερ η Καρμιώτισσα, δεν μπορεί ο Κουλιμπαλί, κατοχή η ΑΕΛ.

- 85' Άμυνα του Μπιλοβάρ που είναι παντού, βγάζει κόντρα η ΑΕΛ, ο Κάσα στον Τσέποβιτς, κακό γέμισμα του Σέρβου, άουτ,

- 86' Στο έδαφος ο Μπάστο, μικρή διακοπή, η Καρμιώτισσα επιστρέφει την μπάλα.

- 88' Σουτ του Μπεν Σαλάμ, με την πλάτη ο Φραντζής.

(ΣΧΟΛΙΟ) Είμαστε στο 90', μπαίνουμε στις καθυστερήσεις, 5 τα λεπτά!

- 90+1' Κόρνερ του Ελ Αλουχί, κεφαλιά Τάντι, άουτ.

Πιέζει η Καρμιώτισσα!

- 90+3' Άστοχο το μακρινό σουτ του Ελ Αλουχί.

- 90+5' Επέμβαση Μπέκερ σε κεφαλιά του Κουλιμπαλί! Σε ετοιμότητα ο Βραζιλιάνος.