ΑΕΛ-Οθέλλος: Συνέχισε το αήττητο της σερί (φώτος)

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της β' φάσης του πρωταθλήματος η ΑΕΛ επικράτησε 3-2 του Οθέλλου.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 47 βαθμούς και  αύξησε το αήττητο σερί στα εννέα παιχνίδια (5 νίκες, 4 ισοπαλίες).  Στους 23 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Αθηαίνου που δέχθηκε την 22η συνολικά της ήττα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Απόλυτη κυρίαρχος η ομάδα της Λεμεσού στο Α’ ημίχρονο που μετουσίωσε το πολύ καλό της ξεκίνημα με δύο γκολ πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Στο 12’ ο Παπαφώτης άνοιξε το σκορ, ενώ ο Μορέιρα που δύο λεπτά νωρίτερα μπήκε στο ματς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Οθέλλος στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η ΑΕΛ ήταν και πάλι η ομάδα που είχε την ουσία αφού στις καθυστερήσεις (45+2’) έκανε το 3-0 με τον Ανδρέου.

Εκεί που όλα έλεγαν πως το μόνο ενδιαφέρον ήταν που θα καταλήξει το σκορ, η ΑΕΛ επαναπαύτηκε υπέρ του δέοντος δίνοντας τη δυνατότητα στον Οθέλλο να φτιάξει σωρεία ευκαιριών.  Στο 76’ μείωσε 3-1 με τον Χριστοδούλου , ενώ στο 84’ ροκάνισε κι’ άλλο τη διαφορά με τον Χριστοδούλου. Με το σκορ να είναι ρευστό πήραν κάποιο  χρώμα τα τελευταία λεπτά ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε.

παν

-Με την συνοδεία παιδιών από το δημοτικό σχολείο Παρεκκλησιάς εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ. Κρανόντας δύο πανό έστειλαν το μήνυμα:  ''Ο Αθλητισμός Ενώνει – Όλοι μαζί μπορούμε'' και ''ΟΧΙ στον ρατσισμό, ΝΑΙ στον αθλητισμό''

-Διαβάστε ΕΔΩ τι δήλωσε στην κάμερα της Cytavision ο εκ. Τύπου της ΑΕΛ, Πλουτής Αβραάμ αναφορικά με τους επενδυτές, την αποχώρηση Χριστοδουλίδη αλλά και την απεργία ποδοσφαιριστών.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

3' Πρώτη τελική στο ματς για την ΑΕΛ σε σουτ του Θεμιστοκλέους.

7’ Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μίτσεφ να κάνει το σουτ από καλή θέση, μπλόκαρε σταθερά ο Παναγιώτου.

8’ Ανοικτό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά και τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν επιθετικά.

αε

-12' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ με τον Παπαφώτη. Ο Κα γύρισε στον Θεμιστοκλέους στο ύψος του πέναλτι και αυτός έστρωσε στον Παπαφωτη που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η μπάλα κτύπησε λίγο στον Γιάνσεν και άλλαξε πορεία.

15’ Δυνατό σουτ του Ναρντίνι, μπλόκαρε ο Ανέστης. Πρώτη τελική στο στόχο για τον Οθέλλο.

21’ Άλλη μια καλή τελική προσπάθεια της ΑΕΛ σε σουτ του Κα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ματς.

θεμιστοκλεους

24’ Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Θεμιστοκλέους από πλευράς ΑΕΛ και δεν μπορεί να συνεχίσει. Για λίγο με δέκα οι γηπεδούχοι μέχρι να ετοιμαστεί ο Μορέιρα.

28' Τώρα η αναγκαστική αλλαγή. Έξω ο Θεμιστοκλέους, μέσα ο Μορέιρα.

μορε

30' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΛ με σκόρερ τον Μορέιρα. Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ με ωραίο σουτ με το αριστερό μετά από λάθος διώξιμο της μπάλας από τον Γιάνσεν.

32' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Ανάνγκ καθώς κράτησε τον Ανδρέου για να μην φύγει στην αντεπίθεση.

33' Οι γηπεδούχοι ελέγχουν απόλυτα το ματς και με τα δύο γκολ που πέτυχαν νωρίς μπήκαν σε θέση οδηγού. Αρκετά ακίνδυνος επιθετικά ο Οθέλλος.

36' Προσπαθεί να αντιδράσει ο Οθέλλος αλλά ο Ανέστης όσες φορές χρειάστηκε ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του.

39' Μειώνει ο Οθέλλος με τον Κατσιατή αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ.

-Έγινε έλεγχος από το VAR επιβεβαιώνοντας το βοηθό.

43' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο για να μειώσει στο σκορ πριν την ανάπαυλα με τον Σανγκαρέ. Βγήκε με ταχύτητα στην κόντρα επίθεση, πέρασε τον Ανέστη αλλά έδιωξε προ της γραμμής ο Φραντζής.

-Οφσάιντ τελικά αφού ήταν λίγο πιο μπροστά από τον Φραντζή.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

ΑΝΔ

45+2’ ΓΚΟΛ 3-0 η ΑΕΛ που καθαρίζει το ματς από το Α’ ημίχρονο, σκόρερ ο Ανδρέου. Ο Μορέιρα βγήκε από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα στο ύψος του πέναλτι στον Ανδρέου που ερχόμενος από πίσω έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέλος Α’ ημιχρόνου.

3

46' Εμφανώς δυσαρεστημένος από την εμφάνιση του Α’ ημιχρόνου ο Κώστας Σακκάς ετοιμάζει τριπλή αλλαγή. Έξω οι Πιχ, Σανγκαρέ, Κορινούς, μέσα οι Χατζηπασχάλης, Σούτο και Καστάνας.

53' Καλό σουτ του Ναρντίνι, δεν βρήκε στόχο όμως.

54' Διάθεση να επιτεθεί και να μειώσει δείχνει ο Οθέλλος.

65' Καλή φάση για τον Οθέλλο. Δυνατό σουτ από τον Χριστοδούλου εκτός περιοχής, ο Ανέστη έδιωξε σε κόρνερ.

69' Τόπο στα νιάτα δίνει ο Γαρπόζης. Τριπλή αλλαγή Παπαφώτης, Κα και Σιλβέστρος έξω, μέσα οι νεαροί Χριστοδούλου, Νεοφύτου και Παναγή.

70' Καλό σουτ του Σταμούλη η μπάλα έξω.

72' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Μπραμπίγια, μέσα ο Ιωάννου.

μειω

76' ΓΚΟΛ μειώνει σε 3-1 ο Οθέλλος με τον Χριστοδούλου. Ο Ναρντίνι έδωσε στον Χριστοδούλου που με δυνατό σουτ νίκησε τον Ανέστη.

77' Πολύ καλή στιγμή για τον Οθέλλο για να μειώσει κι' άλλο στο ματς με τον Ναρντίνι.

78' Επαναπαύτηκε η ΑΕΛ στην επανάληψη και παρ' ολίγο να το πληρώσει με νέο γκολ.

79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Σέντρα του Ανάγκ, ο Κατσιατής έκανε την κεφαλιά και ο Ανέστης μπλόκαρε με δυσκολία στη δεξιά του γωνιά.

80' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μίντσεφ, μέσα ο Μόρσει.

3-2

82’ ΓΚΟΛ 3-2 μειώνει κι’ άλλο ο Οθέλλος με ωραίο δυνατό σουτ του Κατσιατή μέσα από την περιοχή.

87' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Χριστοδούλου, μέσα ο Κυριάκου.

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

90+1' Καλό σουτ του Σούτο, μπλοκάρει σταθερά ο Ανέστης.

90+4' Ευκαιρία για τον Οθέλλο για να πάρει το βαθμό στα τελευταία λεπτά με σουτ του Ναρντίνι. Σώζει την ΑΕΛ ο Ανέστης.

Τέλος αγώνα, νίκη 3-2 για την ΑΕΛ.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μεντόγιεβιτς, Ανδρέου, Παπαφώτης (69' Χριστοδούλου), Σέρνιτς, Σιλβέστρος (69' Παναγή), Μίντσεφ (80' Μόρσει), Τζάλμα, Θεμιστοκλέους (28' Μορέιρα), Κα (69' Νεοφύτου)

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μορέιρα, Μόρσει, Μακρής, Κολιάς, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Λαουτάρο, Χριστοδούλου, Γενεθλίου, Παναγή.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (87' Κυριάκου), Μπραμπίλια (72' Ιωάννου), Σανγκαρέ (46' Σούτο), Κατσιατής, Ανάγνκ, Πιχ (46' Χατζηπασχάλης), Κορίνους (46' Καστάνας)

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλουρή, Κυριάκου, Σούτο, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χριστοδούλου Πολύδωρος