ΑΕΛ-Εθνικός: Συμβιβασμός με "Χ"αρούμενους τους Αχνιώτες (φώτος)

ΑΕΛ-Εθνικός: Συμβιβασμός με "Χ"αρούμενους τους Αχνιώτες (Φώτος)

Στο πλαίσιο της 20ης στροφής του πρωταθλήματος ΑΕΛ και Εθνικός Άχνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1.  Το www.kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στο νέο γήπεδο Λεμεσού.

Με τον ένα βαθμό όφελος οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 9η θέση με 20 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι μια θέση πιο κάτω με 18 βαθμούς.

Συμβιβασμός σε γενικές γραμμές που ικανοποιεί τον Εθνικό αφού αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο. Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ να πάρει το τρίποντο στο σπίτι της και έτσι να αναπτύξει διαφορά ασφαλείας τόσο από την ομάδα της Άχνας όσο και από τις ομάδες που ακολουθούν στην πιο κάτω ζώνη.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23' με εκτέλεση πέναλτι του Μακρή, ενώ ο Εθνικός ισοφάρισε σε 1-1 στο 31' με τον Σπιρόσφσκι.

Οι φιλοξενούμενοι από το 74’ αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Αρτυματά μέσω onfield review για πάτημα στον Τσούκα. Η ΑΕΛ προσπάθησε για το γκολ της λύτρωσης ωστόσο δεν φάνηκε ιδιαίτερα απειλητική. Αυτά μέχρι το 88’ οπότε και επανήλθε η αριθμητική ισορροπία καθώς ο Μπάστος λόγω προβλήματος στον ώμο δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αφού συμπληρώθηκαν οι πέντε προβλεπόμενες αλλαγές από πλευράς Τόνι Κόσκελα.

Πιο κάτω η περιγραφή της αναμέτρησης...

11pa

-Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προχώρησαν σε μονόλεπτη αδράνεια ως ένδειξη διαμαρτυρίας μετά τα όσα έγιναν τις τελευταίες ημέρες αναφορικά με τα διάφορα περιστατικά βίας εναντίον τους.

-Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση...

3' Πρώτα αναγωνιστικά λεπτά, δίχως κάτι το αξιόλογο.

6' Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή στα πρώτα λεπτά και με πολλές πάσες θέλουν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.  Οργανωμένοι στα μετόπισθεν οι φιλοξενούμενοι θέλουν με κλεψίματα να βγουν με ταχύτητα στην κόντρα επίθεση.

9’ Καλή επιθετική προϋπόθεση για τον Εθνικό όταν μετά από κλέψιμο ο Καμπρέρα έφυγε με ταχύτητα κάθετα ωστόσο καθυστέρησε και εκεί  που πήγε να κάνει την πάσα στον Πεχλιβάνη τον πρόλαβε αμυντικός της ΑΕΛ.

10’ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντε Λούκας έκανε στραβοκλωτσιά που βγήκε σε πάσα στον Μακρή, αυτός έδωσε στον Κα που έκανε από πλάγια θέση το σουτ. Έδιωξε σωτήρια προ της γραμμής με κεφαλιά ο Λομοτέΐ.

14' Τελική προσπάθεια για τον Εθνικό με τον Ντράζιτς να κάνει την ατομική ενέργεια και να δίνει στο κενό χώρο στον Περατικό. Έκανε το σουτ, αλλά ήταν κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία.

17' Απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Καλά οργανωμένος ο Εθνικός δεν αφήνει την ΑΕΛ να κάνει το παιχνίδι της. Παράλληλα, είναι πολύ επικίνδυνος στις κόντρα επιθέσεις.

21’ Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΛ. Ασυνεννοησία στην άμυνα του Εθνικού με τον Μπογκαντίνοφ να βγαίνει πολύ έξω από την εστία του. Στην προσπάθεια του να διώξει ανέτρεψε τον Τζάλμα που πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα. Κοντά στη φάση ο ρεφ Φελλάς που έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

μακ

23' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ με τον Μακρή να εκτελεί στο κέντρο της εστίας και να νικά τον Μπογκαντίνοφ.

27’ Με την ΑΕΛ πλέον να είναι μπροστά στο σκορ ο Εθνικός καλείται να ανοίξει τις γραμμές του και να επιτεθεί.

28’ Πήρε ψυχολογία μετά το γκολ η ΑΕΛ. Μετά από σέντρα του Σέρνιτς από δεξιά ο Τζάλμα από το ύψος του πέναλτι έπιασε σε πρώτο χρόνο το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε πάνω από την εστία.

30’  Μετά από κακό διώξιμο της άμυνας της ΑΕΛ, ο Λίπσκι υποδέχθηκε την μπάλα και έκανε το παράλληλο γύρισμα από αριστερά στον Σπιρόφσκι που από κοντά προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Υποδείχθηκε οφσάιντ ο Λίπσκι και... γίνεται έλεγχος από το VAR.

1-1 ΣΠΙ

31’ ΓΚΟΛ τελικά και 1-1 μετά από υπόδειξη του VAR αφού ο Λίπσκι που έκανε την ασίστ ήταν καλυμμένος.

35' Νέα δεδομένα ξανά στο ματς.

38’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς ΑΕΛ για χέρι του Αρτυματά. Έγινε έλεγχος της φάσης, τίποτα λέει ο ρεφ καθώς η μπάλα κτύπησε τελικά στο κεφάλι του αμυντικού του Εθνικού.

44' Καλή στιγμή μετά από ώρα στο ματς για τον Εθνικό. Ωραία συνεργασία των Καμπρέρα και Ντράζιτς με τον τελευταίο να δίνει στον Πεχλιβάνη και να κάνει το σουτ.

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: 1-1 το σκορ και η επανάληψη αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Δύο γκολ προϊόν δύο λαθών της άμυνας της κάθε ομάδας.

-Έναρξη Β' ημιχρόνου με μία αλλαγή για τους γηπεδούχους.

46' Αλλαγή για την ΑΕΛ και πλέον με δύο επιθετικούς μπροστά. Ο Μπεραχίνο στη θέση του Κα.

πεχ

48’ Γίνεται έλεγχος από το VAR για πιθανή κόκκινη κάρτα σε φάουλ του Τζάλμα στον Πεχλιβάνη.

-Τίποτα τελικά, το ματς συνεχίζεται κανονικά.

50' Μικρή διακοπή στο ματς όταν ο Ολιβέιρα στην προσπάθεια του να διώξει με γροθιές βρήκε τον συμπέχτη του Ντε Λούκας και τον Αρτυματά.

καμπρ

52' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Καμπρέρα για δυνατό μαρκάρισμα στον Γερολέμου.

54' Χωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και αλληλοεξουδετέρωση είναι το κυριάρχα χαρακτηριστικά του ματς.

55' Χωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και αλληλεξουδετέρωση είναι το κυρίαρχα χαρακτηριστικά του ματς.

56’ Πρώτη αξιόλογη φάση στο Β’ ημίχρονο όταν σε εκτέλεση φάουλ-γέμισμα του Γερολέμου ο Φιλίποβιτς έπιασε την κεφαλιά. Ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

57’ Αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας. Έξω ο Πεχλιβάνης, μέσα  Χριστοφή.

χριστ

61’ Γκολ πετυχαίνει ο Εθνικός, σε θέση οφσάιντ Χριστοφή. Έγινε έλεγχος και ορθά ακυρώθηκε αφού ο κύπριος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος.

62’ Δεν είναι ευχαριστημένος με αυτά που βλέπει ο τεχνικός της ΑΕΛ. Πάει για τριπλή αλλαγή.

3πλ

64’ Τώρα οι αλλαγές. Έξω Σέρνιτς, Ντε Λούκας και Γερολέμου. Μέσα οι Μίτσεφ, Τσούκα και Μεντόγιεβιτς.

-Ντεμπούτο για το μεταγραφικό απόκτημα Ιανουαρίου, Μίτσεφ.

66' Καλό σουτ του Χριστοφή η μπάλα λίγο έξω.

69' Πατά καλύτερα ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά. Δείχνει να έχει θέματα στη δημιουργία η ΑΕΛ.

αρτυμ

72' Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά για πολύ δυνατό φάουλ στον αστράγαλο στον Τσούκα.

ον

-To VAR κάλεσε τον ρεφ σε onfield review. Ο ρεφ Φελλάς δικαιολογημένα αναιρεί την πρώτη του απόφαση και αποβάλλει με απευθείας κόκκινη τον Αρτυματά.

κκο

74' Νέα δεδομένα στο ματς με την ΑΕΛ πλέον να έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα. Με δέκα στα εναπομέιναντα λεπτά ο Εθνικός.

75' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μαρς, Μέσα ο Μεντόζα.

76' Ευκαιρία για την ΑΕΛ σε σουτ του Μεντόζα. Ανέβηκε μετά την κόκκινη και... ψάχνει το γκολ.

78' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ σε δυνατό σουτ του Τσούκα.

79' Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Ντάζιτς, μέσα ο Ριστέφκσι.

80' Κρατά με σχετική ευκολία το ισόπαλο σκορ ο Εθνικός. Πλέον κλείστηκε και θέλει να πάρει τον ένα βαθμό.

μπα

81' Πρόβλημα στον ώμο ο Μπάστο. Θυμίζουμε ότι η ΑΕΛ συμπλήρωσε τις πέντε αλλαγές της.

82' Με δέκα και η ΑΕΛ και... αναμονή για την κατάσταση του Μπάστο που παρεμένει εκτός.

86' Ευκαιρία για τον Εθνικό σε κεφαλιά του Λίπσκι.

88' Με δέκα μέχρι το τέλος τελικά και η ΑΕΛ. Όπως τονίστηκε από την Cytavision στο ρεπορτάζ γηπέδου έβγαλε τον ώμο του και θα μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

89’ Πάμε για αγχωτικό φινάλε αφού πλέον και ο Εθνικός μετά την αριθμητική ισορροπία ψάχνει τη νίκη.

90' Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Καμπρέρα, μέσα ο Μάριος Ηλία.

90+1' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

90+3' Δύσκολα μπορεί κάτι να αλλάξει όπως κυλά το ματς. Ο Εθνικός δείχνει ικανοποιημένος και με την ισοπαλία.

Τέλος αγώνα και ισοπαλία 1-1.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο,  Παπαφώτης, Σέρνιτς (64' Μίτσεφ ), Μαρς (75' Μεντόζα), Φιλίποβιτς Ντε Λούκας (64' Τσούκα), Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου (64' Μεντόγιεβιτς), Κα (46' Μπεραχίνο)

Στον πάγκο: Ανέστης, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Μεντόζα, Μορέιρα,  Τσούκα, Σιλβέστρος, Μόρσει, Μίτσεφ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ:  Μπογκαντίνοφ, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (57' Χριστοφή), Λομοτέι, Μπίκερ, Π. Ιωάννου, Αρτυματάς, Καμπρέρα (90' Μ.Ηλία), Ντράζιτς (79' Ριστέφσκι).

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Ριστέφσκι, Θ. Νικολάου, Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωαννίδης, Μ. Ηλία, Χριστοφή.