Ανόρθωση-ΑΕΛ: Νίκη με Γκασάμα και… στο -2 από την κορυφή! (φώτος)

Με σκόρερ τον Γκασάμα στο 53’ η Ανόρθωση επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ και σε συνδυασμό με τις απώλειες του ΑΠΟΕΛ έφτασε στο -2 από την κορυφή στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα αν και ξεκίνησε με καλό ρυθμό το Α’ ημίχρονο η συνέχεια κύλησε ρηχά νερά από πλευράς ποιότητας αλλά και παραγωγής φάσεων μπροστά στις δύο εστίες. Η ΑΕΛ ήταν καλά οργανωμένη αμυντικά βραχυκυκλώνοντας την Ανόρθωση.  Καλύτερο θέαμα στην επανάληψη με την Κυρία στο 53’ να καταφέρνει με τον Γκασάμα να ανοίξει το σκορ μετά από ωραία μεταβίβαση του Κορέια.  Ακολούθως  η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο δεν βρήκε τι επιθετικές λύσεις.  Έτσι, το σκορ παρέμεινε με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει τη δωδέκατη νίκη της που την φέρει πλέον στο -2 από την κορυφή.

Στους 19 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της ΑΕΛ που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση σε σχέση με τα τελευταία της ματς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους και … στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

-Εξαιρετική ατμόσφαιρα στο ΠΑΠ λίγο πριν την σέντρα.

RA

-Κρατώντας κάρτες με το μήνυμα ‘’Δείχνουμε ΚΟΚΚΙΝΗ στη βία και το ρατσισμό’’, εισήλθαν οι δύο ομάδες. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του ΠΑΣΠ την οποία υιοθετεί η ΚΟΠ προκειμένου να σταλούν τα σωστά μηνύματα στους φιλάθλους.

σ

-Μονόλεπτος σιγή τηρήθηκε εις μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της Κυρίας, Ιάκωβου Γεωργίου (Κοβή).

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στο ματς.

πυρ

-Πυροτεχνήματα και φωτοβολίδες άναψαν με το πρώτο σφύριγμα οι φίλοι των γηπεδούχων.

5' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Κίκο για πάτημα στον Παπαφώτη στο χώρο του κέντρου.

7' Χωρίς καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής αλλά με καλό ρυθμό.

9' Πρώτη τελική στο ματς για την ΑΕΛ. Σουτ του Μεντόζα, έδιωξε σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

10’ Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή στα πρώτα λεπτά και με πολλές πάσες θέλουν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.  Οργανωμένοι στα μετόπισθεν οι φιλοξενούμενοι θέλουν με κλεψίματα να βγουν με ταχύτητα στην κόντρα επίθεση.

παπα

17' Κίτρινη κάρτα στον Παπαφώτη για δυνατό φάουλ στον Χρυσοστόμου. Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ΑΕΛ.

19' Λόγω των πολλών φάουλ χάλασε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

23' Ανέβηκε η ΑΕΛ και κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα. Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές πλέον το ματς.

25’ Καλή επιθετική προσπάθεια για την ΑΕΛ, κόπηκε την τελευταία στιγμή ο Σέρνιτς από τον Χρυσοστόμου.

27' Κίτρινη κάρτα στον Καστελ για πάτημα στον Μαρς.

29’  Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση σε σουτ του Φερέιρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

32’ Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ.  Ο Μακρής βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

33΄Φωνάζει στο πάγκο ο Γκαγιέγο που βλέπει η ομάδα του να έχει θέματα στο αριστερό άκρο αφού η ΑΕΛ επιτίθεται συνεχώς από κει.

39' Απουσιάζουν οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Καλά οργανωμένη η ΑΕΛ δεν αφήνει την Ανόρθωση να κάνει το παιχνίδι της. Παράλληλα, είναι πολύ επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις.

42’ Πτώση του Μόρσει στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Χρυσοστόμου. Ο Σλοβένος ρεφ ήταν κοντά και έκανε νεύμα το παιχνίδι να συνεχιστεί. Έγινε έλεγχος και από το VAR αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: Μέτριο από πλευράς ποιότητας παιχνίδι με λιγοστές φάσεις. Κυρίαρχο χαρακτηριστικό τα πολλά λάθη και οι δυνατές μονομαχίες.

46' Έναρξη στο Β' ημίχρονο. Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

49’ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, η μεγαλύτερή στο παιχνίδι. Ο Καστέλ έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής ο Γκασάμα εντελώς μόνος έκανε το πλασέ όμως ο Ολιβέιρα έδιωξε σε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

αν γκ

53' ΓΚΟΛ 1-0 η Ανόρθωση με τον Γκασάμα. Ωραία κάθετη του Κίκο στον Κορέια, αυτός έκανε μεμιάς το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Γκασάμα εντελώς μόνος με ψυχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

-Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Γκασάμα.

56' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα οι Γερολέμου και Μορέιρα, έξω Μόρσει και Μεντόζα.

57' Στο έδαφος ο Κορρέα, μικρή διακοπή στο ματς.

59' Νέα δεδομένα πλέον στο ματς. Η ΑΕΛ καλείται να γίνει πιο επιθετική και να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε. Πήρε ψυχολογία με το γκολ η Κυρία.

62’ Πτώση του Μπάστο στην περιοχή σε μια μονομαχία με τον Χρυσοστόμου. Φωνάζουν για πέναλτι στην ΑΕΛ, κοντά ο Σλοβένος ρεφ που δείχνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

pen

65’ Πέναλτι σφυρίζεται  για την ΑΕΛ για χέρι του Κορέια σε σέντρα του Φραντζή. Δείχνει πέναλτι ο Σλοβένος ρεφ. Η φάση εξετάζεται από το VAR.

on f

-To VAR κάλεσε τον ρεφ σε onfield review. Ο Rade Obrenovic είδε την φάση και ακύρωσε το πέναλτι.

69' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Μπεραχίνο, έξω ο Μετόγιεβιτς.

72' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Ιωάννου και Ουαρίς, έξω ο Κίκο και Γκασάμα.

76' Ελέγχει το ματς η Ανόρθωση και βρίσκει περισσότερους χώρους, η ΑΕΛ για την ώρα δεν δείχνει να έχει τις επιθετικές λύσεις.

78' Ευκαιρία μετά από ώρα για την ΑΕΛ. Μετά από λάθος έξοδο του Αρμπολέδα η μπάλα πήγε στον Φιλίποβιτς που έκανε το πλασέ, η μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

82’ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς μόνο να κάνει το πλασέ και τον Φραντζή να διώχνει προ της γραμμής. Ως μη γενόμενη φάση αφού ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης υποδείχθηκε (…ορθά) σε θέση οφσάιντ.

88' Καλό σουτ του Γερολέμου στα χέρια του Αρμπολέδα η μπάλα.

90' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Τσούκα, έξω ο Μακρής.

90+1' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω Γκερέρο και Φερείρα. Μέσα Μακούν και Αντωνίου.

-Ντεμπούτο για το Μακούν που αποκτήθηκε πρόσφατα στην μεταγραφική περίοδο Ιανουαρίου.

90+2' Εννέα λεπτά καθυστερήσεις.

90+4' Εν όσο το σκορ είναι ρευστό το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο.

90+5' Ροκανίζει το χρόνο η Ανόρθωση που θέλει να κρατήσει το πολύτιμο σκορ.

90+6' Ο Κορρέα δείχνει να χωλένει, ετοιμάζεται ο Κάργας να μπει στο ματς.

90+7' Συνεχίζει τελικά.

90+8' Πάνω κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΛ με βαθιά γεμίσματα ψάχνει το γκολ, κλείνει τους χώρους η Ανόρθωση.

Τέλος αγώνα. Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση και πλέον είναι στο -2 από την κορυφή. Έμεινε στις θετικές εντυπώσεις η ΑΕΛ που δεν κατάφερε να φύγει με όφελος.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο (90+1' Μακούν), Φερέιρα (90+1' Αντωνίου), Γκασάμα (74' Γουαρίς), Κίκο (74' Κίκο), Κορρέα, Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κάργας, Τιουνέ, Μακούν, Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσοντά.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (69' Μπεραχίνο), Παπαφώτης, Μεντόζα (56' Μορέιρα), Σέρνιτς, Μαρς, Φιλίποβιτς, Μόρσει (56' Γερολέμου), Μακρής (90' Τσούκα)

Στον πάγκο:  Ανέστης, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Μορέιρα, Τσούκα, Σιλβέστρος, Ντε Λούκας, Κολιάς, Νεοφύτου, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους