Κλασικό ΝΤΕΡΜΠΙ "Χ"ωρίς νικητή! (Φώτος)

Κλασικό ντέρμπι στο "Τσίρειο", με ΑΕΛ και Ανόρθωση να παίζουν δυνατά, με πάθος και ένταση αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και να μένουν στο ισόπαλο 0-0. Κακό το πρώτο ημίχρονο, με  τις δύο ομάδες να δείχνουν φοβισμένες και... υπερβολικά προσεκτικές. Σταδιακά στο δεύτερο μέρος Κέρκεζ και Τιμούρ ρίσκαραν, άλλαξαν σχηματισμούς και έψαξαν το γκολ, έχοντας καλές ευκαιρίες.

- Έναρξη.

εβ τρε βωτρω

-Με τριάδα στην άμυνα η Ανόρθωση. Τους Σίντενφελντ και Βργκοτς πλαισιώνει ο Αρτυματάς, ως δεξί στόπερ.

-4' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, ο Αγκάνοβιτς.

-8' Χωρίς ρυθμό και χωρίς τελική μέχρι στιγμής στο ματς.

-11' Προσπάθησε να απειλήσει ο Γκαζαριάν, όμως τα σουτ του κόντραραν σε Βργκοτς και Νταουσβίλι.

-12' Κίτρινη στον Ντούρις.

-15' Κρατά περισσότερο μπάλα η Ανόρθωση.

-16' Τρίτη κίτρινη στο παιχνίδι. Σκληρό φάουλ του Αντάμοβιτς στον Ράγιος.

-17' Τέταρτη κίτρινη σε 17 λεπτά. Για κράτημα του Γκοντάλ στον Ράγιος.

-20' Ο Ράγιος ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Ντούρις σούταρε με την μία αλλά ο Βοζίνια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-25' Αρχίζει να κρατά λίγο περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ και να προσπαθεί να ισορροπήσει.

-30' Μισάωρο στο ματς, με μοναδική καλή στιγμή το σουτ του Ντούρις στο 20'.

-37' Καλή στιγμή από πλευράς Ανόρθωσης. Ωραία σέντρα του Γκαλίτσιου από δεξιά, αδύναμη όμως η κεφαλιά του Ντούρις.

-39' Ο Γκαζαριάν... άδειασε τον Σίντενφελντ περνώντας την μπάλα κάτω απ' τα πόδια του εντός περιοχής, ωστόσο ο Εγγλέζου πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

-45' Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση σε άτσαλο μαρκάρισμα του Γκαζαριάν στον Οκριασβίλι. "Παίζεται" απ' τον ρεφ Γιώργο Νικολάου.

-46' Δύο αλλαγές για τον Ντούσαν Κέρκεζ.Ο Χρίστος Γουήλερ πήρε την θέση του Γκοντάλ που στο 44' μυϊκή ενόχληση και έμεινε στο έδαφος, ζητώντας αλλαγή και ο Λουίς Κάρλος την θέση του Αγκάνοβιτς.

-53' Εκτέλεση φάουλ του Ράγιος από καλή θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο Βοζίνια.

-57' Διαγώνιο σουτ του Εγγλέζου, η μπάλα λίγο έξω.

-61' Σουτ του Κάρλος από καλή θέση, μπλοκάρει ο Λόρια.

-63' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ζντραφκόφσκι αντί Τόρες.

-64' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Καλτσάς αντί Οκριασαβίλι. Ντεμπούτο για Καλτσά.

-65' Δεύτερη κίνηση απ' τον Τιμούρ. Σαντίκ αντί Ντούρις. Ντεμπούτο για Σαντίκ.

-66' Κρατά περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά.

-70' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από εκτελεση κόρνερ του Αβραάμ από δεξιά και κεφαλιά του Τεϊξέιρα, ο Λόρια έδιωξε εντυπωσιακά.

-71' Κίτρινη στον Γουήλερ.

-73' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές και η Ανόρθωση. Μανθάτης αντί Βασιλακάκη. Ντεμπούτο και για Μανθάτη.

-74' Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, γύρισμα του Καλτσά από αριστερά αλλά δεν πρόλαβε ο Μανθάτης που κινήθηκε κάθετα στην αντίπαλη περιοχή.

-75' Σουτ στην κίνηση του Γκαστανάγια απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, αρκετά έξω.

-79' "Αγγίζει" το γκολ η Ανόρθωση! Ράγιος και Καλτσάς συνεργάστηκαν ωραία, ο Ελλαδίτης πέρασε στον Ισπανό ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Βοζίνια έδιωξε σωτήρια, κρατώντας το 0-0.

-85' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σέντρα του Γκαζαριάν από δεξιά, κεφαλιά του Αβραάμ που νίκησε στον αέρα τον Γκαλίτσιο αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα, Τεξέιρα, Γκαστανάγια, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Αντάμοβιτς, Τόρες (63'Ζντραφκόφσκι), Αγκάνοβιτς (46'Κάρλος), Γκοντάλ (46'Γουήλερ), Κυριάκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Εγγλέζου, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Βασιλακάκης (73'Μανθάτης), Ράγιος, Οκριασβίλι (64'Καλτσάς), Ντούρις (65'Σαντίκ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αγκάνοβιτς, Αντάμοβιτς, Γκοντάλ, Γουήλερ / Ντούρις.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαΐδης Χρίστος