Κόλλησε... στο ΜΑΚ η ΑΕΛ! (φώτος)

Στο μηδέν έμεινε (και πάλι - 3ο σερί ματς) η Λεμεσιανή ομάδα και άφησε ακόμη δυο πολύτιμους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Τέταρτο σερί παιχνίδι που αγνοεί τη νίκη η ΑΕΛ. Ανυπέρβλητο εμπόδιο η Δόξα που πήρε τον βαθμό (0-0) αν και μπορούσε να πανηγυρίσει μέχρι και το τρίποντο. Προβλημάτισαν οι "γαλαζοκίτρινοι" που δεν βρήκαν τις λύσεις έτσι ώστε να νικήσουν τον Σισκόφσκι. Στα ρηχά αρκετοί από τους ποδοσφαιριστές, ο Μάζουρεκ στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης είχε την ευκαιρία για να δώσει τη νίκη αλλά την έστειλε... πάνω από τα δοκάρια.

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

ΦΓΦΓΔΓΔΦΓΔΦΓΔΓΔΓ

- 5' Κερδίζει φάουλ ο Μπαλντέ, στημένη μπάλα για την Δόξα. Ο Οικονομίδης εκτελεί, διώχνει η άμυνα.

- 6' Πρόβλημα για τον Σασί, διακοπή στο ματς.

- 7' Πελέ-Μαζάν συνδυάζονται, σέντρα του Σλοβάκου προς το μέρος του Τσέποβιτς, ο Αντενόν διώχνει με το κεφάλι.

- 10' Δυνατά ο Λαφράνς στον Έουλερ, ο Βραζιλιάνος στο έδαφος, συνεχίζει το παιχνίδι ο ρεφ.

- 13' Ματς με πολλά λάθη για την ώρα στο Μακάρειο...

- 15' Λάθος του Μπαλντέ, η μπάλα στον Τεσέιρα, ντοπάρει τους παίκτες του ο Σακκάς.

- 16' Ωραία ανάπτυξη της ΑΕΛ από τα δεξιά, ο Μηνάς από τα δεξιά το γέμισμα, κόβει η άμυνα, ο Παπαφώτης έγινε κάτοχος δοκίμασε το πλασέ, στα σώματα η μπάλα. Πρώτη απειλή.

- 17' Πρώτη επίσκεψη και της Δόξας, ο Μέσκα το σουτ από πλάγια θέση, ο Βοζίνια σταθερά.

- 19' Εξαιρετική ντρίμπλα του Μπαλντέ που σήκωσε την μπάλα πάνω από τον Μηνά, πήγε να μπει στην περιοχή, τον έκοψε ο Τεσέιρα.

- 20' Δοκάρι για την Δόξα! Ο Μπαλντέ με μια σέντρα-σουτ, η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα, ο Βοζίνια έβαλε το χέρι, αυτή χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του κίπερ.

σδφσφσφδφσδφσφ

- 22' Ο Έουλερ δοκίμασε απευθείας, η μπάλα στην αγκαλιά του Σισκόφσκι.

- 24' Χέρι του Σαντίκ ενώ προσπαθούσε να σουτάρει, σταματά η φάση για την Δόξα.

- 25' Ευκαιρία για την Δόξα μέσα από στημένη μπάλα, ο Οικονομίδης εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Λαφράνς στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά η μπάλα μόλις άουτ.\

(ΣΧΟΛΙΟ) Γίνεται επικίνδυνη η Δόξα, ψάχνεται η ΑΕΛ.

- 27' Παρατηρήσεις του Μενέλαου Αντωνίου στον Σακκά...

- 29' Eπικίνδυνη προβολή του Μπαλντέ στον Μηνά, κίτρινη στον άσο της Δόξας. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο των γηπεδούχων.

γδφγδφγγδφγδφγδφγγδφ

- 30' Σέντρα του Έουλερ, ο Πελέ το κεφάλι, δεν προβληματίζει τον Σισκόφσκι.

- 32' Κόρνερ η Δόξα, ο Μπαλντέ εκτέλεσε η μπάλα άουτ.

- 35' Νέο κόρνερ η Δόξα που πήρε τα ηνία στο ματς.

- 39' Eναέρια μονομαχία Σαντίκ-Τεσέιρα, στο έδαφος ο Πορτογάλος.

- 42' Σουτ του Μέσκα, δεν ανησυχεί ο Βοζίνια.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πρέπει να αλλάξει πράγματα ο Κέρκεζ για να γίνει η ΑΕΛ πιο επικίνδυνη στην επανάληψη...

- 43' Χωλαίνει ο Έουλερ...

Ημίχρονο στο Μακάρειο.

σδφσφσδφσδφσδφφσφσφ

- Eναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' Οφσάιντ ο Τσέποβιτς, δεν μετρά η τελική του.

- 47' Σουτ δυνατό του Μπαλντέ από πλάγια θέση, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 48' Ωραία πάσα του Μαζάν, ο Πελέ δεν μπορεί να βρει τον Τσέποβιτς.

- 49' Τελική της ΑΕΛ, ο Παπαφώτης στο ύψος της περιοχής, έπιασε το σουτ, η μπάλα άουτ.

δφγδφφγδγγγδφ

- 50' Φάουλ του Πελέ, ο Σισκόφσκι με γροθιές απομακρύνει...

- 52' Παράλληλη πάσα του Σαντίκ στον Σασί που ήταν απέναντι από τον Βοζίνια, το πλασέ του αρκετά μέτρα πάνω από την εστία.

- 54' Κάθετη πάσα του Οικονομίδη, ο Μπαλντέ έφυγε στον χώρο, ο Αφρικανός από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα παράλληλα της εστίας! Ο κορυφαίος της ομάδας του Σακκά ο Μπαλντέ.

δφγδφγδγδφγδγδγγδγδ

- 56' Απαντά η ΑΕΛ, ο Παπαφώτης έπαιξε κάθετα, ο Έουλερ με τη μία έκανε το πλασέ, η μπάλα στον Σισκόφσκι.

- 58' Ευκαιρία η ΑΕΛ! Ο Πελέ εξαιρετική μπαλιά, ο Έουλερ μόνος απέναντι από τον Σισκόφσκι, ανοίγει το κοντρόλ και μπλοκάρει ο Σκοπιανός. Μεγάλη ευκαιρία, η πρώτη για τους Λέοντες.

(ΣΧΟΛΙΟ) Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα, οι δυο προπονητές συνεχίζουν με τους 11 που ξεκίνησαν. Δεν θα αργήσουν να έρθουν οι αλλαγές. Ανεβαίνει η ΑΕΛ, σταθερά... επικίνδυνη η Δόξα με τον Ρομάριο Μπαλντέ.

- 62' Φοβερή άμυνα του Παπαφώτη όπου με υποδειγματικό τάκλιν έκλεψε την μπάλα, απέναντι από τον Σισκόφσκι, έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

- 64' Κίτρινη ο Τραϊτσέφσκι.

- 66' Ετοιμάζει αλλαγές ο Κέρκεζ, τριπλή αλλαγή! Οι Έουλερ, Μηνάς και Νταβόρ θα αποχωρήσουν.

- 67' Τρομερή ευκαιρία για την Δόξα! Ο Σασί απέναντι από τον Βοζίνια, έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα άουτ!

φηφηφηφηφ

- 69' Οι Ντάφερφελντ, Μάζουρεκ και Μαίντεβατς οι τρεις που εισέρχονται...

- 71' Ευκαιρία η ΑΕΛ, αδύναμο το σουτ του Πελέ! Ο Μαϊντεβατς έφυγε από τ' αριστερά, μοίρασε στον Γάλλο που έπιασε το σουτ αλλά δεν ανησύχησε τον Σισκόφσκι.

- 73' Κίτρινη του Αντένον που έφραξε... τον δρόμο στον Τσέποβιτς.

- 74' Σέντρα του Πελέ, ο Σισκόφσκι!

- 75' Κίτρινη ο Μαϊντεβατς για τράβηγμα στον Μέσκα.

- 76' Ο Οικονομίδης φεύγει ο Αντάμοβιτς στο ματς. Κόντρα στην πρώην του ομάδα ο Σέρβος.

- 77' Ώρα Τσάβες! Ο Αργεντινός θα περάσει σε λίγο. Θέλει γκολ η ΑΕΛ...

- 78' Ο Τσέποβιτς θα αποχωρήσει... Στα ρηχά ο Σέρβος φορ

Δεκάλεπτο πριν το τέλος...

- 81' ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η ΑΕΛ! Ο Μάζουρεκ! Εκρυψαν την μπάλα οι Πελέ, Παπαφώτης, ο Ντάφερλεντ μέσα στη περιοχή, έστρωσε στον αφύλακτο Μάζουρεκ, ο Αργεντινός στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση!

φγδφγδφγδγδγδγγδγδγδφ

- 82' Προσπάθεια του Τσάβες, ο Λαφράνς την άμυνα, μαζεύει ο Σισκόφσκι.

- 83' Ο Τιτζανί στην θέση του Σασί.

- 85' Τελευταίο πεντάλεπτο, η ΑΕΛ θέλει να πιέσει και να φτάσει στο χρυσό γκολ...

- 87' Αναπτύχθηκε ταχύτατα η ΑΕΛ, η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια, ο Πελέ τελικός αποδέκτης, σέντρα ο Γάλλος, ο Σισκόφσκι σε ετοιμότητα.

- 88' Ολιβέιρα στην θέση του Μπαλντέ.

- 89' Απρόσεκτα με τον αγκώνα ο Τσάβες, κίτρινη. Στον Λαφράνς.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+3' Σέντρα του Μάζουρεκ, κακή επιλογή.

ΤΕΛΟΣ! Κόλλησε στο Μακάρειο η ΑΕΛ. Βαθμό για την Δόξα που είχε φάσεις για να πάρει το τρίποντο. Στα ρηχά... η ΑΕΛ.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (Αντάμοβιτς 76'), Λαφράνς, Μπαλντέ (Ολιβέιρα 88'), Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού, Μέσκα, Σάσι (Τιτζανί 83')

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ντίας, Τιντζανί, Ολιβέιρα, Αντάμοβιτς, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καραμανώλης, Καλλής

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (Ντάφερφελντ 69'), Μαζάν, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (Μαϊντεβατς 69), Παπαφώτης, Έουλερ (Μάζουρεκ 69'), Πελέ, Τσέποβιτς (Τσάβες 78')

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Τσάβες, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Ανδρέου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος