ΜΕΓΑΛΗ νίκη για Πάφο/ Ήττα... πισωγύρισμα για ΑΕΛ! (Φώτος)

Σπουδαία εμφάνιση και πολύ μεγάλη νίκη για την Πάφο! Το βράδυ της Κυριακής (09/02) η Παφιακή ομάδα υποδέχθηκε την ΑΕΛ στο "Στέλιος Κυριακίδης" και όντας ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε στη νίκη με 2-0. Ράκελς και Βα οι σκόρερ για τους νικητές, που πανηγύρισαν για δεύτερη σερί αγωνιστική. Αντίθετα η ΑΕΛ μετά τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα, δεν μπόρεσε να δώσουν συνέχεια στις επιτυχίες και η σημερινή είναι ήττα... πισωγύρισμα.

-5' Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες δείχνουν διάθεση να επιτεθούν.

-10' Κρατά περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο, έχει την κυκλοφορία στην μεσαία γραμμή.

-17' Ωραία κομπίνα σε κόρνερ της ΑΕΛ, ο Μαέ έκανε το πλασέ μετά από γύρισμα του Αντάμοβιτς αλλά η μπάλα κόντραρε.

-18' Μακρινό σουτ του Χουράδο, πέφτει και μπλοκάρει ο Ρούτκο.

-21' Διαγώνιο σουτ του Ράκελς από πλάγια θέση εντός περιοχής, μάζεψε ο Βοζίνια.

-23' Νέα καλή στιγμή για την Πάφο. Πλασέ του Φόλπρεχτ από καλή θέση, δύσκολα ο Βοζίνια.

-28' Μειώθηκε ο ρυθμός στα τελευταία λέπτά.

-32' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ράκελς έκανε κάθετη κίνηση εντός περιοχής και υποδέχθηκε την μπάλα αλλά ο Βοζίνια έδιωξε σωτήρια το πλασέ του.

-37' Καλή στιγμή ξανά για την Πάφο. Ο Βαλεριάνος γύρισε από αριστερά, ο Βαλακάρι έκανε τις προσποιήσεις και το πλασέ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε.

-42' Απειλεί ξανά η Πάφος. Γύρισμα του Παναγιώτου, ο Ράσο έδιωξε, ο Βαλακάρι έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ του κόντραρε.

-44' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Παναγιώτου ήταν ξανά ο δημιουργός από δεξιά, πέρασε την κάθετη στον Ράκελς που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ, νικώντας τον Βοζίνια για το 0-1! Δεν υπήρχε οφσάιντ στην φάση, κανονικό το γκολ. (ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΡΕΦίνιο)

-50' Κρατά μπάλα η ΑΕΛ. Προσπαθεί με αντεπιθέσεις η Πάφος.

-54' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ.Ο Αντάμοβιτς μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα ελάχιστα έξω.

-59' Αλλαγή για την Πάφο. Μέσα ο Βα, έξω ο Μπεσάρα.

-62' Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΛ. Γερολέμου αντί Νταβόρ.

-67' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Ο Βα από αριστερά πέρασε στον Πανός που έκανε το σουτ, ο Βοζίνια έδιωξε, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και έφυγε έξω.

-68' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μαΐντεβατς αντί Χουράδο.

-70' Αλλαγή για την Πάφο. Μπεριγκό μέσα - Λελιούκιν έξω.

-72' Ωραία κίνηση του Μαέ και σουτ με το αριστερό, αδύναμο, στα χέρια του Ρούτκο.

-76' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Βα! Ο Μπεριγκό έκανε την κίνηση και δέχθηκε την μπάλα από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Ράκελς έκανε το τακουνάκι στρώνοντας την και ο Βα από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-77' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκαζαριάν αντί Αντάμοβιτς.

-81' Ζητά πέναλτι η Πάφος για χέρι του Μηνά Αντωνίου. Ήταν ανοικτό το χέρι του παίκτη της ΑΕΛ. (ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΡΕΦίνιο)

-82' Πήγε για το γκολ της χρονιάς ο Μπεριγκό! Ο φορ της Πάφου έκανε το σουτ πίσω απ' το κέντρο, αφου είδε τον Βοζίνια εκτός εστίας, ελάχιστα έξω η μπάλα!

-86' Σκόραρε η Πάφος με τον Βαλακάρι αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

-87' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Μαΐντεβατς από καλή θέση, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ρούτκο.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα (59' Βα), Πανός, Παναγιώτου, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Φόλπρεχτ, Λελιούκιν (70'Μπεριγκό), Ράκελς.

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Μπεριγκό, Γκοντάρτ, Βα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ (62'Γερολέμου), Αντάμοβιτς (77'Γκαζαριάν), Αντωνίου, Μαέ, Χουράδο (68'Μαΐντεβατς), Ράσο.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Γερολέμου, Δ. Αβραάμ, Ν. Τεϊξέιρα, Μαΐντεβατς.

Διαιτητής : Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής:  Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης