Με επιβλητικό στυλ στην... ελίτ! (φώτος)

Σοβαρή, επιθετική και αποτελεσματική η ΑΕΛ συνέτριψε με 4-1 τον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με σούπερ πρωταγωνιστές τους δυο φορ της, Μαϊντεβατς και Μαέ που πέτυχαν από δυο γκολ κέρδισαν άνετα την ομάδα του Κλάφουριτς και εξασφάλισαν την θέση στην εξάδα. Εξαιρετική απόδοση από τους ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ που έβγαλαν αυτοπεποίθηση, ψυχολογία και έστειλαν μήνυμα ενόψει των διπλών αναμετρήσεων στο Κύπελλο. Αποθεώθηκε ο Κέρκεζ, ωραία τελειώματα ο Μαϊντεβατς. Γκολ με πέναλτι ο Μαέ, μετά από ανατροπή του Κορέα στον Τόρες. Προσπάθησε ο Εθνικός αλλά έμεινε από δυνάμεις λόγω της προσπάθειας στο Κύπελλο. Στους 31 η ΑΕΛ, στους 20 βαθμούς έμεινε ο Εθνικός. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 1' Σέντρα του Χάρη Κυριάκου, με κεφαλιά ο Κορέα διώχνει προ του Αγκάνοβιτς. Κόρνερ. Ο Νταβόρ το μακρινό σουτ  η μπάλα άουτ.

- 2' Μπήκε φουριόζα η ΑΕΛ, προσπαθεί να σκοράρει για να διώξει και το άγχος...

- 7' Συνδυασμός Τόρες και Μαϊντεβατς, ο τελευταίος μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κουντόμπιακ, έδιωξε ο Ουκρανός.

- 10' Σε θέση οφσάιντ ο Μαέ που έφυγε απέναντι από τον Μπογκατίνοφ, οριακά πιο μπροστά ο Βέλγος.

- 11' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Μαϊντεβατς!!! Καταπληκτική μακρινή μπαλιά του Τεσέιρα που βρήκε τον Σέρβο μέσα στη περιοχή, αυτός υποδειγματικό σταμάτημα και με πλασέ νίκησε τον Μπογκατίνοφ.

- 15' Aτομική προσπάθεια του Μαέ, που πήρε τη μπάλα σχεδόν από το κέντρο, έφτασε εκτός περιοχής έκανε το σουτ, σε ετοιμότητα ο Μπογκατίνοφ.

- 17' Πάσα του Χαραλάμπους στον χώρο για τον Παπαγεωργίου, ο διεθνής άσος πρόλαβε τον Βοζίνια στην έξοδο αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει αφού η μπάλα έφυγε άουτ,

- 19' Γρήγορη ανάπτυξη της ΑΕΛ, ο Τόρες έδωσε στον αφύλακτο Μαϊντεβατς, ο σκόρερ μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ με το πόδι το βγάζει ο Μπογκατίνοφ!

- 21' Πήγει να βγάλει φάση η ΑΕΛ, ο Μηνάς στην επίθεση είχε δυο επιλογές, άργησε να δώσει τη μπάλα, έδιωξε ο Γλομπάρντ.

- 23' Σέντρα του Πρόγιτς με στόχο τον αφύλακτο Μάριο Ηλία, ο Κύπριος φορ ήταν έτοιμος για το κεφάλι, ο Χάρης Κυριάκου παρεμβαίνει σωτήρια και απομακρύνει. Σπουδαία άμυνα του αρχηγού της ΑΕΛ.

- 27' Πρώτη μεγάλη φάση για τον Εθνικού, ο Μιγκελίτο βρήκε τον Ηλία που μπήκε στη περιοχή, το διαγώνιο σουτ, απόκρουση Βοζίνια και στη συνέχεια κόρνερ.

- 29' Σέντρα του Ηλία, μπέρδεμα στην περιοχή της ΑΕΛ, απομακρύνει ο Βοζίνια.

- 30' Κίτρινη ο Γλομπάρντ, χάνει την πρώτη αναμέτρηση της Β' φάσης.

- 32' Μαέ και Μαϊντεβατς συνεργάζονται μέσα στη περιοχή του Εθνικού, ο Βέλγος προσποιήσεις, έψαξε το σουτ, έχασε το κοντρόλ και απομάκρυνση από τον Κορέα.

- 35' Ωραία ανάπτυξη ο Εθνικός, Κουντόμπιακ και Μιγκελίτο αντάλλαξαν την μπάλα, αυτή έφτασε στα άκρα, με τον Ηλία να σεντράρει με στόχο τον Μακρόσκι, βγαίνει ο Βοζίνια και καθαρίζει.

- 42' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-0! Ο Μαέ!!! Εκτέλεση κόρνερ του Αγκάνοβιτς, ο Μαέ πιο ψηλά απ' όλους με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκατίνοφ.

- 45' Κίτρινη ο Κυπριανού, χάνει το επόμενο παιχνίδι του Εθνικού

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο

- 47' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 3-0! Ο Μαϊντεβατς και πάλι!!! Εκτέλεση κόρνερ η ΑΕΛ, έδιωξε η άμυνα του Εθνικού, ο Νταβόρ επανέφερε με το κεφάλι, ο Σέρβος με εξαιρετικό κοντρόλ έφερε τη μπάλα μπροστά του και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 52' Ο Κονέ με όμορφη κίνηση μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, ο Βοζίνια μαζεύει με δυσκολία.

- 53' Διαγώνιο σουτ του Παπαγεωργίου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοζίνια.

- 59' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Κορέα ανατρέπει τον Τόρες. Κίτρινη ο Κορέα.

- 60' Ο Μαέ πίσω από την μπάλα.

- 61' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 4-0! Ο Μαέ εύστοχος από τα 11 βήματα!

- 67' Έπεσε ο ρυθμός στο Τσίρειο, λογικό η αναμέτρηση έχει κριθεί...

- 74' Σουτ του Γκαζαριάν, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ

- 80' Κομπίνα του Εθνικού, ο Παπαγεωργίου σε θέση βολής, το σουτ πέρασε εκτός εστίας.

- 87' Μεστή εμφάνιση από την ΑΕΛ που αφήνει πλήρως ικανοποιημένο τον Κέρκεζ. Δεν άφησε κανένα περιθώριο στην φορμαρισμένη ομάδα του Κλάφουριτς.

- 89' Προσπάθεια του Ηλία, χωρίς στόχο το σουτ του.

ΕΝΑ λεπτό η καθυστέρηση

- 90+1' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 4-1. Ο Μάριος Ηλία μπροστά από τον Βοζίνια μειώνει για τον Εθνικό.