Με "κομπίνα" και Έουλερ πήρε το ντέρμπι! (φώτος)

Σπουδαία νίκη η ΑΕΛ, 2-1 την Ανόρθωση στο δεύτερο ντέρμπι της Κυριακής!

Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα από το 17' μέχρι το 26' όταν και σημειώθηκαν και τα τρία γκολ, όλα από "στημένες" φάσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Αραγιούρι, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Ουράντα αλλά η ΑΕΛ είχε... απάντηση στην απάντηση και με μια εξαιρετική "κομπίνα" σε φάουλ και ωραίο σουτ του Έουλερ, πήρε το μεγάλο τρίποντο.

Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος, στο οποίο πάντως θα μπορούσε να ισοφαρίσει η "Κυρία" η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρουσιά στο 79'.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πρώτη σε ντέρμπι για την ΑΕΛ που ανέβηκε στους 10 βαθμούς και άφησε την Ανόρθωση στους 6.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Η μπάλα στον χώρο του κέντρου.

fghhfhffh

-8' Πρώτη καλή φάση. Μετά από κάθετη στον Χριστοδουλόπουλο, ο Βοζίνια βγήκε έγκαιρα και τον πρόλαβε. Στην σύγκρουση ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έμεινε στο έδαφος και τώρα έχουμε διακοπή. Ο Ελλαδίτης ζήτησε πέναλτι, "τίποτα" από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday.

-11' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι.

-15 λεπτά. Πολλές οι διακοπές, δεν έχει ρυθμό το ντέρμπι προς το παρόν.

4377777

-17' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ! Ο Έουλερ σέντραρε κάθετα με χτύπημα φάουλ, ο Αραγιούρι έσκυψε αλλά χτύπησε πάνω του η μπάλα και ο Λόρια που δεν είχε χρόνο να αντιδράσει, την είδε να καταλήγει στα δίκτυά του. Αυτογκόλ από τον Φινλανδό.

989889980

-23' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Καλτσάς σέντραρε με φάουλ από αριστερά, ο Βοζίνια έδιωξε με γροθιές, ο Ουάρντα ήταν στην σωστή θέση, πήρε το "ριμπάουντ" και με πλασέ υπό πίεση ισοφάρισε άμεσα.

-Δυο γκολ σε ένα εξάλεπτο από δυο στατικές φάσεις.

ωψμψωμωψμ

-26' ΓΚΟΛ 2-1! Καταπληκτικό θέαμα στο Τσίρειο μετά το κακό ξεκίνημα. Και αυτό το γκολ από στατική φάση. Ο Μάζουρεκ με ένα φάουλ από αριστερά έστρωσε στον Έουλερ που από το ύψος της περιοχής πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ με "κομπίνα".

-Και τρίτο γκολ από "στημένη" μπάλα.

-Χωρίς την παραμικρή φάση μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ.

-35' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Ρισβάνης μετά από κόρνερ κέρδισε την κεφαλιά, ο Βοζίνια έβγαλε την δύσκολη απόκρουση και ξανά ο Ελλαδίτης με εξ επαφής προβολή σε δεύτερο χρόνο, έστειλε τη μπάλα έξω.

-42' Ευκαιρία ξανά η ομάδα του Τιμούρ. Ο Ουάρντα σέντραρε, ο Πόποβιτς με κεφαλιά ήταν άστοχος.

-44' Κίτρινη στον Ριστέφσκι για φάουλ στον Καλτσά στο κέντρο του γηπέδου, πρώτη στο ματς.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Μουδιασμένο ξεκίνημα, εξαιρετική η συνέχεια. Θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον το 2ο ημίχρονο.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές.

-48' Τελική οι φιλοξενούμενοι με τον Ουάρντα, άστοχο το πλασέ από διαγώνια αριστερά στην περιοχή.

-48' Κίτρινη στον Ρισβάνη για σπρώξιμο στον Μάζουρεκ.

-58' Ο Ντέλετιτς στη θέση του Πόποβιτς.

-58' Κίτρινη στον Χούσμπαουερ για φάουλ στον χώρο του κέντρου, τρίτη στο ντέρμπι που έχει πάρα πολλά φάουλ.

-59' Έτοιμος ο Λόρια σε μια αδύναμη κεφαλιά του Μαΐντεβατς.

-Μια ώρα παιχνιδιού, λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος.

-62' Κάρτα και στον Νταβόρ για επικίνδυνο πάτημα στον Καλτσά ακριβώς έξω από την περιοχή του Βοζίνια.

-64' Πρώτη κίνηση και ο Κέρκεζ, ο Τσάβεζ αντί του Μαΐντεβατς.

-65' Κίτρινη και στον Μεντόγιεβιτς που ζήτησε πολύ έντονα ένα πλάγιο άουτ που δόθηκε υπέρ της Ανόρθωσης. "Βροχή" από κάρτες από τον Λούκα Σωτηρίου.

-66' Ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Καλτσάς γέμισε με κόρνερ, ο Ρισβάνης έκανε την προβολή, ο Βοζίνια ήταν έτοιμος.

-68' Διπλή αλλαγή ο Τιμούρ. Ρουσιάς αντί Λάζαρου, Αμπαρτζουμιάν αντί Καλτσά.

568856568568856

-72' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ γιατί σε πάσα του Τσάβεζ μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, η μπάλα χτύπησε στον Λούκα Σωτηρίου ο οποίος σταμάτησε το παιχνίδι και έδωσε τη μπάλα στους φιλοξενούμενους.

-73' Κίτρινη στον Βοζίνια για διαμαρτυρίες για την προηγούμενη φάση.

-75' Ο Πελέ στη θέση του Μάζουρεκ.

-75' Ο Χριστοφή στη θέση του Αντωνιάδη, ο Αβραάμ στη θέση του Κορέια. Ρισκάρει ο Τιμούρ για να σώσει τον βαθμό.

956956569659

-79' Τεράστια ευκαιρία η Κυρία! Ο Χριστοφή σέντραρε από δεξιά, ο Ντέλετιτς έκανε την κεφαλιά από δύσκολη γωνία, ο Βοζίνια απέκρουσε ασταθώς και ο Ρουσιάς που ήταν στην σωστή θέση, σε δεύτερο χρόνο έστειλε τη μπάλα έξω εξ επαφής.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-82' Ο Ριέρα στη θέση του Τσέποβιτς.

-82' Διακοπή για λίγο, ο Βοζίνια είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-84' Συνεχίζεται το ματς.

-87' Κίτρινη στον Έουλερ για κράτημα στον Ντέλετιτς.

-88' Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Νταβόρ η Ανόρθωση, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

-90' Δυνατό σουτ του Αρτυματά από διαγώνια δεξιά, μόλις έξω!

-Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-Πιέζει η Ανόρθωση που εδώ και 15 λεπτά ρισκάρει όσο μπορεί.

-93' Κεφαλιά του Αραγιούρι μετά από σέντρα από δεξιά, εύκολα ο Βοζίνια.

-Τέλος, η ΑΕΛ ανεβαίνει στους 10 βαθμούς, "μένει" στους 6 η Ανόρθωση.

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Σωτηρίου, Τεϊξέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Μεντόγιεβιτς, Έουλερ, Μάζουρεκ (75' Πελέ), Τσέποβιτς (82' Ριέρα), Μαΐντεβατς (64' Τσάβεζ).

-Στον πάγκο οι Εβόρα, Ντάβερβελντ, Γεωργίου, Τσάβεζ, Ρέινολντς, Τόρες, Ριέρα, Αντωνίου, Παπαφώτης, Μαζάν, Πελέ, Νικολεττίδης.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης (75' Χριστοφή), Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια (75' Αβραάμ), Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Πόποβιτς (58' Ντέλετιτς), Καλτσάς (68' Αμπαρτζουμιάν), Ουάρντα, Λάζαρος (68' Ρουσιάς).

-Στο πάγκο οι Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Κατσιαράβα, Αμπαρτζουμιάν, Νινούα, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Ριστέφσκι, Νταβόρ, Βοζίνια, Μεντόγιεβιτς, Έουλερ / Ρισβάνης, Χούσμπαουερ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Moreira Dos Santos Vasco Antonio