Με σπασμένα… φρένα στον τελικό! (φώτος)

Την πέμπτη του νίκη σε έξι αγώνες πέτυχε ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Γιάνεφσκι έκλεισε το φετινό πρωτάθλημα με εξαιρετικό τρόπο κερδίζοντας με 2-1 την ΑΕΛ στο Μακάρειο.

Οι «μαυροπράσινοι» με εκτελεστή και πρωταγωνιστή τον Γκουστάβο Ντα Κόστα πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων, στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαν και για ακόμη περισσότερα τέρματα. Απέκρουσε πέναλτι του Μάντζη ο Κεραυνός.

Το άλλαξε ο Κέρκεζ στο ημίχρονο ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο ποδοσφαιριστές από τα τμήματα υποδομής και αμέσως η εικόνα βελτιώθηκε. Πρώτο γκολ του Νικολεττίδη με τα «γαλαζοκίτρινα», ανέβασαν την ΑΕΛ οι Μαρνέρος, Μελαναρκίτης. Από τους κορυφαίους ο Κεραυνός.

Σε τοπ κατάσταση οι του Ολυμπιακού, κύλησαν όλα βάση πλάνου για τον Γιανέφσκι που πήρε τη νίκη, έκανε διαχείριση ενόψει του ιστορικού αγώνα της 15ης Μαίου.

Ρεκόρ συγκομιδής βαθμών μετά το 2000-2001 ο Ολυμπιακός που έφτασε τους 47. Έξι συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο για την ΑΕΛ που μετά την μαθηματική απώλεια του πρωταθλήματος έδωσε χρόνο σε νεαρά ταλέντα της, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το βαθμολογικό κέρδος. Στους 68 βαθμούς η ΑΕΛ και στην Ευρώπη!

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

SDFSDFSDFSFDSDFFSSD

- 5' Στημένο του Παπαφώτη στο δεύτερο δοκάρι, ο Πάντιτς πιο ψηλά απ' όλους έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ.

- 6' Κάθετη του Ζαχαρίου προς το μέρος του Σαρφό, ο Γκανέζος μπήκε στη περιοχή, πήγε πλάγια, έκανε την σέντρα, εκεί ο Πάντιτς έδιωξε χωρίς δυσκολία.

- 8' Κόρνερ ο Ολυμπιακός, ο Σαμπίνια το κεφάλι, ο Κεραυνός σταθερά, του έγινε και επιθετικό φάουλ.

- 12' Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΛ δίχως όμως να γίνει επικίνδυνη στην εστία του Μιχαήλ.

- 14' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γκουστάβο μέσα στην περιοχή, κατάφερε να αποφύγει τον προσωπικό του αντίπαλο από κοντινή απόσταση, έκανε το σουτ το έβγαλε ο Κεραυνός.

- 15΄ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-0! Ο Γκουστάβο! Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αβραάμ, μπήκε στη περιοχή και με σουτ έγραψε το 1-0!

σδφσδφσδφσδφσδφσδφσφσδφσφφσδ

- 16' Στο έδαφος ο Μάντζης μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ, φωνές για πέναλτι από τον Ελλαδίτη. Πάει στο VAR ο Φελλάς.

- 17' Δίνει το πέναλτι ο Φελλάς μέσω On Field Review. Ο Πσισέ ανέτρεψε τον Μάντζη με το πόδι κάτω χαμηλά.

- 18' ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ του Κεραυνού στο πέναλτι του Μάντζη! Ο Κύπριος πορτιέρε μάντεψε σωστά, έπεσε στην γωνία και έβγαλε το πέναλτι του Ελλαδίτη επιθετικού.

σδφσδφσδφσδφδφσφφσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) 20λεπτο στο Μακάρειο, καλύτερος ο Ολυμπιακός, μπορούσε για το 2-0 όμως ο Κεραυνός κράτησε την ΑΕΛ. Πολλά αμυντικά λάθη από την ΑΕΛ, πολύ προβληματισμένος ο Κέρκεζ.

- 22' Κεφαλιά του Σωτηρίου από σέντρα του Ζαχαρίου, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κεραυνού.

- 27' Xωρίς αντίδραση η ομάδα του Κέρκεζ, ψάχνονται οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο.

- 33' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 2-0! Ο Γκουστάβο ξανά! Σπουδαίο γκολ από τον Βραζιλιάνο, εκτός περιοχής με το αριστερό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Νέο λάθος της "γαλαζοκίτρινης" άμυνας! Πήγε ν' αναπτυχθεί από την άμυνα η ΑΕΛ, λάθος κοντρόλ, οι παίκτες του Ολυμπιακού το εκμεταλλεύτηκαν, ο Γκουστάβο τιμώρηξε ξανά την ομάδα του Κέρκεζ.

δφσδφσδφσδφσδφσδφσφσδφσδφδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Είναι άξιο θαυμασμού το πως πιέζει ο Ολυμπιακός την ΑΕΛ. Συντονισμένο πρέσινγκ από ψηλά, δεν αφήνει τους φιλοξενούμενους να κυκλοφορήσουν την μπάλα.

- 38' Συρτό σουτ του Ψάλτη εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Μπροστά ο Ολυμπιακός με 2-0. Ανώτερη η ομάδα του Γιανέφσκι στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΛ έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο με αρκετά λάθη ιδίως στον μεσοαμυντικό τομέα. Εξι τελικές ο Ολυμπιακός, μια η ΑΕΛ.

ΑΣΔΑΣΔΑΣΔΑΔΣΔΑΔΔ

Τέσσερις αλλαγές για τους δυο προπονητές. Οι Μανρίκε και Κα στις θέσεις των Ψάλτη και Σάλι. Οι Μελαναρκίτης-Νικολεττίδης στην θέση των Αντάμοβιτς-Αβραάμ.

Έναρξη στο β' ημίχρονο - Γίνονται οι αλλαγές.

- 46' Στο έδαφος οι Πσισέ - Κα, φάουλ του Γάλλου. Συνεχίζουν και οι δυο ποδοσφαιριστές, όλα "οκ".

- 48' Σέντρα του Χάρη Κυριάκου με στόχο τον Μπάμπιτς, ο Σωτηρίου με το κεφάλι διώχνει σε κόρνερ.

- 49' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-1! Μειώνει η ΑΕΛ με τον Νικολεττίδη! Λάθος εκτίμηση του Μιχαήλ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, ο ταλαντούχος επιθετικός με προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

sfsdfsdffsddsd

- 52' Σουτ του Μπάμπιτς στο ύψος της περιοχής, πέφτει και μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 54' Ο Σαρφό μπήκε στη περιοχή, έκανε το συρτό γύρισμα, έδιωξε ο Κεραυνός.

- 59' Σουτ του Άντονι από μακριά, απόκρουση ο Νεόφυτος Μιχαήλ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερη η ΑΕΛ στην επανάληψη, έδωσαν ώθηση οι νεαροί, βελτιώθηκε η εικόνα της ομάδας του Κέρκεζ.

- 62' Ο Ζαχαρίου απέναντι από τον Κεραυνό, κάνει το πλασέ, με το πόδι ο Κύπριος κίπερ σώζει το 3-1.

- 63' Αλλαγή ο Γιανέφσκι, εκτός ο Ζαχαρίου με ένα μικρο-πρόβλημα, μέσα ο Χάνι.

- 65' Ταχύτατος ο Κα, απαλλάχτηκε από τον Πσισέ, σέντρα-σουτ ο Ανγκολέζος, δεν πρόλαβε ο Μάντζης να σκοράρει.

- 66' Ο Κωνσταντινίδης απέναντι από τον Μιχαήλ, πήγε να τον αποφύγει, μπλοκάρει ο Κύπριος κίπερ, σωστή αντίδραση από τον πορτιέρε του Ολυμπιακού.

- 67' Απόκρουση διπλή του Κεραυνού σε σουτ του Γκουστάβο, ο Βραζιλιάνος ήταν ελεύθερος στην περιοχή πήγε για το χατ-τρικ, "όχι" του κίπερ της ΑΕΛ.

- 69' Συρτό σουτ του Άντονι από πλάγια θέση, με τα πόδια ο Νεόφυτος!

- 70' Δυο αλλαγές για την ΑΕΛ, ο Ευσταθίου στην θέση του Πσισέ, ο Γεωργίου στην θέση του Κωνσταντινίδη.

- 72' Στημένο του Άντονι, κάπου χτυπά η μπάλα, φωνές για πέναλτι από πλευράς ΑΕΛ. Συνεχίζει το ματς ο Φελλάς, ελέγχεται παράλληλα η φάση από τον VAR.

- 74' Πτώση του Γεωργίου στην περιοχή του Ολυμπιακού, "παίζεται" από τον ρεφ.

- 75΄ Ο Κα μπήκε στη περιοχή από τ' αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Μάντζης ήταν ένα κλικ πιο πίσω από την μπάλα.

- 80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

- 87' Σουτ του Μανρίκε, ψηλά άουτ η μπάλα.